ائتلاف ضد شکنجه خواستار تحقیق مرگ زندانیان شد

به روز شده:  16:33 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391

پیوندان همزه اکرامزاده معتقیدند که او در نتیجه شکنجه از سوی زندانبانها کُشته شده است

ائتلافی از سازمانهای مدافع حقوق بشر در تاجیکستان خواستار تحقیق مستقل و بی‌طرفانه مرگ یکی از شهروندان این کشور در یکی از بازداشتگاههای شهر دوشنبه شده است.

این ائتلاف که دست کم هشت سازمان غیردولتی علیه شکنجه شامل آن هستند، روز چهارشنبه ۲۶ سپتامبر با صدور بیانیه ای نگرانی خود را از کُشته شدن این زندانی و شماری از محبوسان دیگر در تاجیکستان ابراز داشته است.

همزه اکرامزاده که ۲۷ سال سن داشت، روز ۲۰ سپتامبر در بازداشتگاه شماره ۳/۱ شهر دوشنبه در شرایط مشکوک فوت کرد.

مسئولان بازداشتگاه صبح روز دیگر جسد او را پس از معاینه پزشک قانونی به پیوندانش (خانواده‌اش) تحویل دادند.

پزشک قانونی گفته است که او در نتیجه "اویختن خود به دار" کشته شده است. اما پیوندان همزه اکرامزاده، از جمله مادر و پدر او در روستای خرمنک ناحیه حصار، به این باور ندارند. آنها معتقد هستند که فرزندشان در اثر شکنجه زندانبانها کشته شده است.

امیر اکرامزاده، برادر همزه اکرامزاده، پیشتر به بی بی سی در این باره گفته بود: "در بدنش نشانه‌های سوختگی وجود دارد، به نظر می‌رسد با اتو سوزانده‌اند. پایهایش زخمهای عمیق دارد، گویا با پیچکش (پیچ گوشتی) یا آچار سوراخ کرده‌اند."

در بیانیه ائتلاف سازمانهای علیه شکنجه آمده است: "همان گونه که خویشاوندان اکرام اف معلومات می‌دهند، سبب چنین مناسبت بی‌رحمانه در آن است که کارمندان مؤسسه اصلاحی با طمع جویی از محکوم‌شده و پیوندان او مبلغ طلب کردند، ولی آنها از سبب نداشتن شرایط مبلغ درخواست‌شده را پرداخته نتوانستند."

این در حالیست که بهرام عبدالحق اف، معاون رئیس اداره امور زندانهای وزارت عدلیه تاجیکستان، در صحبت با خبرگزاری " Asia-plus" ادّعای مبنی بر شکنجه همزه اکرامزاده را رد کرده است.

وی گفته است: "با توصیه طبیبان به همه قسمتهای بدن محکوم‌شده، از جمله، به زیر بغل، پایها و سر او ظرفهای آب گرم گذاشته می‌شود. مدت نیم ساعت طبیبان بهر نجات او کوشش به خرج داده، سه مراتبه توسط ضرب‌افکن برقی (شوک الکتریکی) دل او را به کار درآوردنی می‌شوند. داغهای قفس سینه او از استفاده ضرب‌افکن برقی پیدا شده است."

اما ائتلاف سازمانهای علیه شکنجه می‌گوید این نخستین حادثه کشته شدن یک محبوس در اثر شکنجه در تاجیکستان نیست. این ائتلاف دستکم از شش فرد دیگر نام برده که در زندان و بازداشتگاه یا در اداره پلیس کشته شده‌اند.

از جمله سفرعلی سنگ اف روز ۵ مارس سال ۲۰۱۱ و بهرام‌الدین شادی یف روز ۳۰ سپتامبر سال ۲۰۱۱ پس از آن که از اداره پلیس به بیمارستان منتقل شد، جان خود را "در اثر شکنجه" از دست داده‌اند. مراداف "د" ماه اوت سال ۲۰۰۹ و اسماعیل بچجان اف در ماه ژانویه سال ۲۰۱۱در بازداشتگاه کشته شده‌اند.

""کومیته حقوق انسان چنین می‌شمارد که "مرگ ضمن هر گونه نگهداری در حبس باید Prima facie همچون قتل عمومی یا خودسرانه بررسی شود که تفتیش جدّی، فوری و خالصانه را به منظور تصدیق و یا انکار این احتمال تقاضا می‌کند، خصوصاً، وقتی که خویشاوندان از فوت غیرطبیعی فرد مقتول شکایت کنند "

ائتلاف سازمانهای علیه شکنجه در تاجیکستان

عثمانبای بابایف ماه فوریه سال ۲۰۱۱ "بر اثر شکنجه ضمن بازپرسی در شعبه پلیس" ولایت سغد و خورشید باباکلان اف ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ پس از بازداشت کارمندان پلیس ناحیه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه "در راه به اداره پلیس" جان داده اند.

اما به نوشته مدافعان حقوق بشر، تحقیق و بررسی پرونده‌های مرگ همه این افراد تا کنون هیچ نتیجه‌ای نداده است. گذشته از این، دادستانی افراد مظنون در شکنجه را غالباً تنها به "بی مسئولیتی" متهم کرده، نه به شکنجه و قتل آنها.

ائتلاف سازمانهای علیه شکنجه ضمن یادآوری این که تاجیکستان زیر چندین سند بین‌المللی در زمینه حقوق بشر، از جمله کنوانسییون (کانوینتسی) علیه شکنجه، امضا گذاشته، خواستار تحقیق بی‌غرضانه و فوری این قضیه‌ها شده است.

در بیانیه این ائتلاف آمده است: "کمیته حقوق انسان چنین می‌شمارد که "مرگ ضمن هر گونه نگهداری در حبس باید Prima facie همچون قتل عمومی یا خودسرانه بررسی شود که بررسی جدی، فوری و خالصانه را به منظور تایید و یا انکار این احتمال تقاضا می‌کند، خصوصاً، وقتی که خویشاوندان از فوت غیرطبیعی فرد مقتول شکایت کنند."

ائتلاف سازمانهای علیه شکنجه از دولت تاجیکستان خواسته است که به تحقیق "فوری، دقیق، خالصانه و مستقل فوت" همزه اکرامزاده بپردازد و ضمانت بدهد که عاملان احتمالی مرگ او مجازات خواهند شد.

این ائتلاف همچنین از مقامات ذیربط تاجیکستان خواسته که به خویشاوندان زندانی کشته‌شده و اهل جامعه از جریان تحقیق و نتیجه آن متصل گزارش بدهند.

سازمانهای مدافع حقوق بشر همچنین خواستار تحقیق "موثر تمام دلیلهای مرگ" در بازداشتگاهها و زندانهای تاجیکستان، بویژه تحقیق سببهای فوت سنگ اف "ص"، شادی یف "ب"، بچجان اف "ا"، بابایف "ا"، مراداف "د"، باباکلان اف "خ" شده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.