تلاش تازه برای ثبت فلسطین به عنوان «کشور غیرعضو» در سازمان ملل متحد

به روز شده:  21:12 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391
محمود عباس

درخواست سال گذشته محمود عباس برای به رسمیت شناختن شدن فلسطین به عنوان «کشور عضو» بی‌نتیجه ماند

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، در نظر دارد برای ثبت شدن فلسطین به عنوان یک «کشور غیرعضو» در سازمان ملل متحد، تلاش تازه‌ای را آغاز کند.

به نظر می‌رسد که بن بست در مذاکرات صلح با اسرائیل و افزایش نارضایتی مردم در کرانه غربی رود اردن که از گرانی کالاهای اساسی و سوخت خشمگین هستند، رهبر ۷۷ ساله فلسطینی‌ها را به سوی این ابتکار دیپلماتیک سوق داده باشد.

سازمان ملل متحد، مدت هاست که فلسطین را در سطح یک «نهاد ناظر» به رسمیت شناخته است که دفتر نمایندگی‌اش در نیویورک را سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف)، هسته اصلی گروه فتح و تشکیلات خودگردان، اداره می‌کند.

درخواست سال گذشته محمود عباس برای به رسمیت شناخته شدن فلسطین به عنوان یک «کشور عضو» در سازمان ملل متحد در پی مخالفت آمریکا و متحدانش در شورای امنیت به جایی نرسید.

یوسی نشر، تحلیگر اسرائیلی، می‌گوید تقاضای مد نظر آقای عباس هر چند در سطح درخواست سال گذشته او نیست ولی می‌تواند منافع اسرائیل را به خطر بیاندازد.

آقای نشر به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: "موضع رسمی اسرائیل این است که از تشکیل کشور مستقل برای فلسطینی‌ها حمایت کند، اما این کار باید از طریق روند مذاکرات صلح بین طرفین انجام شود. به نظر من، اسرائیل بیم دارد که این اقدام محمود عباس فشار نهادهای وابسته به سازمان مل متحد بر این کشور را افزایش دهد."

زهیرا کمال، از مقام‌های سابق تشکیلات خودگردان، نیز می‌گوید ارتقای جایگاه فلسطین به عنواین «کشور غیرعضو» می‌تواند راه را برای ورود فلسطینی‌ها به نهادهای نظیر دیوان کیفری بین المللی یا سایر موسسات زیرمجموعه سازمان ملل متحد باز کند.

او به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید:"این یک استراتژی دیپلماتیک موثر است. ما در حال حاضر با یک خلاء سیاسی مواجه هستیم. اشغال نظامی اسرائیل ادامه دارد. امیدی نیست که در آینده نزدیک آزادی برای فلسطینی‌ها محقق شود. اختلافات بین رهبران فلسطیی‌ها در کرانه غربی و غزه مشروعیت سازمان آزادی بخش فلسطین را زیر سوال برده بود. اقدام عباس این خلاء سیاسی را پر خواهد کرد و به رهبران فلسطینی‌ها این امکان را خواهد داد که در آینده گام‌های بیشتری بردارند."

سازمان آموزشی علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) در ماه اکتبر گذشته فلسطین را به عنوان یک "کشور عضو" پذیرفت. این تصمیم با واکنش شدید اسرائیل و آمریکا مواجه شده است.

انتظار می‌رود که آمریکا، بزرگ‌ترین متحد اسرائیل، از نفوذ دیپلماتیک خود برای شکست درخواست آقای عباس در مجمع عمومی استفاده کند.

آمریکا سالی بیش از سه میلیارد دلار به اسرائیل کمک می‌کند اما یکی از حامیان مالی مهم تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز هست.

بنا بر آمار موجود، واشنگتن سالی حدود ۵۰۰ میلیون دلار در اختیار این تشکیلات قرار می‌دهد.

در شرایطی که دولت فلسطینی مستقر در کرانه غربی با کسری بودجه کلان و نرخ بیکاری ۲۶ درصدی مواجه است و گران‌تر شدن بنزین و مواد خوراکی اکثر مردم را خشمگین کرده است، کمک‌های مالی آمریکا و متحدانش به فلسطینی‌ها بیش از همیشه ضروری به نظر می‌رسد.

شاید به همین خاطر باشد که رئیس تشکیلات خودگردان این بار برخلاف سال گذشته پیش از سفر به نیویورک یک کمپین رسانه‌ای بزرگ در مورد ارتقای جایگاه دیپلماتیک فلسطین به راه نیانداخت و قصد دارد که تا پایان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای ارائه رسمی درخواستش صبر کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.