نتانیاهو: باید برای برنامه هسته‌ای ایران خط قرمز تعیین کرد

به روز شده:  23:48 گرينويچ - پنج شنبه 27 سپتامبر 2012 - 06 مهر 1391
بنیامین نتانیاهو

آقای نتانیاهو گفت برای ایجاد یک بمب هسته‌ای، باید از سه مرحله تولید اورانیوم عبور کرد و ایران به پایان مرحله دوم نزدیک می‌شود

بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه (۶ مهر ۱۳۹۱) در سخنان خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از جامعه بین المللی خواست "خط قرمزی" برای برنامه هسته‌ای ایران تعیین کنند.

آقای نتانیاهو که تصویری از یک بمب فرضی را به حاضرین نشان داد، ادعا کرد "ایران به دستیابی به اورانیوم غنی شده لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک است."

آقای نتانیاهو در ادامه گفت ایران می‌تواند تا بهار و یا تابستان سال آینده به اورانیوم غنی شده با درصد بالا برای تولید بمب اتم دسترسی پیدا کند و به گفته وی به همین دلیل است که باید متوقف شود.

او گفت: "تعیین خط قرمز به جنگ نمی انجامد، بلکه باعث جلوگیری از بروز یک جنگ احتمالی می‌شود. هیچ چیزی بیشتر از یک ایران اتمی جامعه جهانی را به خطر نمی اندازد."

آقای نتانیاهو تحریم‌ها علیه ایران را بی‌نتیجه دانست اما گفت اطمینان دارد آمریکا و اسرائیل توانایی تعیین یک مسیر مشترک را برای حل این موضوع دارند.

دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای به سخنان روز پنجشنبه آقای نتانیاهو در مجمع عمومی سازمان ملل متحد پاسخ داد.

علی رضا میریوسفی، مدیر روابط عمومی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ خود نوشت نخست وزیر اسرائیل با مطرح کردن "ادعاهای بی پایه و اساس درباره برنامه هسته‌ای کشور من، که کاملا صلح آمیز است، از تریبون سازمان ملل متحد استفاده کرده تا توجه کشورهای عضو را از سلاح و برنامه هسته‌ای پنهانی خود و همچنین از تاسیسات هسته‌ای اش منعطف کند، در صورتی که آنها بزرگترین خطر برای صلح و آرامش در خاورمیانه و ورای آن هستند."

در این متن همچنین آمده "ایران قدرت کافی برای دفاع از خود دارد و می‌تواند در مقابل هرگونه حمله‌ای با قدرت تمام بایستد."

این در حالی است که روز سه‌شنبه (۴ مهر) باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرد "آمریکا هر آنچه را که لازم باشد برای متوقف کردن ایران از دستیابی به سلاح اتمی انجام خواهد داد."

آقای اوباما گفت هنوز بر این باور است که وقت برای حل دیپلماتیک بحران هسته‌ای ایران باقی است.

وی پیش از آغاز اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در مصاحبه ای با برنامه "شصت دقیقه" شبکه سی بی اس آمریکا در مورد درخواست‌های اسرائیل برای تعیین "خط قرمز" برای ایران، از آنها به عنوان "سر و صداهایی" یاد کرده بود که توجهی به آن نمی‌کند.

پیشتر هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفته بود آمریکا "آماده نیست خط قرمز تعیین کند."

از سوی دیگر محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری ایران در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در کنفرانس خبری در نیویورک از آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا درباره برنامه هسته‌ای اش خبر داد.

این سخنان آقای احمدی نژاد با مخالفت‌هایی در داخل ایران روبرو شد.

ایران بارها تاکید کرده که برنامه هسته‌ای آن کشور صلح آمیز است و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال بازرسی دائم از فعالیت‌های هسته‌ای آن کشور هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.