نقاشی نتانیاهو بر رهبران ایران و آمریکا تاثیرگذار نبود

به روز شده:  16:36 گرينويچ - جمعه 28 سپتامبر 2012 - 07 مهر 1391

رقبای نخست وزیر اسرائیل، اقدام روز پنجشنبه او را مورد نکوهش قرار داده‌اند

بمب کارتونی‌ای که بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه در پشت تریبون مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نمایش گذاشت، حاوی یک جدول زمانی تازه در برابر برنامه اتمی ایران است.

مطابق این جدول، ایران حداقل شش ماه دیگر تا 'خط قرمز' اسرائیل فاصله دارد.

نخست وزیر اسرائیل و وزیر دفاع او، ایهود باراک، پیش‌تر می‌گفتند که برنامه اتمی ایران تا پائیز امسال از گزند حملات خارجی مصون خواهد بود و آماده‌اند که از طریق نظامی مانع از گسترش برنامه تحقیقات شوند.

اما تهدیدات نظامی آن‌ها نه موضع تهران را تغییر داد و نه حمایت واشنگتن را جلب کرد.

شاید به همین خاطر باشد که آقای نتانیاهو حال ارزیابی‌اش را تغییر داده و می‌گوید ایران احتمالا بین بهار تا تابستان سال ۲۰۱۳ به آنچه او مرحله نهایی تولید یک بمب اتمی خواند، خواهد رسید.

این در حالیست که ایران اتهام تلاش برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را بی‌اساس می‌داند.

مقام‌های ایرانی گفته‌اند که نخست وزیر اسرائیل در نطقش سعی داشته که برای حمله نظامی احتمالی زمینه سازی کند.

بهار سرنوشت ساز؟

اکثر ناظران در اسرائیل معتقدند که بنیامین نتانیاهو با تعیین بهار آینده به عنوان مقطع حساس، فعلا گزینه نظامی را کنار گذاشته است، به خصوص که دولت باراک اوباما هم بر مسیر تحریم و مذاکره با تهران تاکید دارد.

الداد پاردو، تحلیگر سیاسی، به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "تنش وجود دارد و فرصت در حال از دست رفتن است اما به نظر من، اسرائیل هنوز درباره برنامه اتمی ایران تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است. اظهارات مقام‌های دولت اسرائیل حاوی پیام‌های متفاوتی است که از یک طرف نشان می‌دهد برای مقابله با ایران مصمم هستند و از طرف دیگر بیانگر آن است که هنوز تصمیم نهایی را نگرفته‌اند."

در این میان، بیشتر رسانه‌های اسرائیلی از اقدام نخست وزیر این کشور در به نمایش گذاشتن طرح یک بمب کارتونی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد استقبال کرده‌اند.

به نظر آن‌ها، آقای نتانیاهو با یک طراحی کاغذی و ماژیک قرمز، نه فقط نظرش را درباره یک موضوع پیچیده‌برای مردم عادی در دنیا توضیح داده، بلکه خودش را هم در کانون توجه رسانه‌های جهان قرار داده است.

لحن ملایم‌تر او و خودداری از حمله لفظی به دولت باراک اوباما هم از عوامل دیگر نظر مساعد مطبوعات اسرائیل به سخنرانی آقای نتانیاهوست.

با این وجود، رقبای نخست وزیر اسرائیل، اقدام روز پنجشنبه او را مورد نکوهش قرار داده‌اند.

شائول موفاز، رهبر کادیما، حزب اصلی مخالف دولت، گفته است که تعیین خط قرمز یکجانبه، گزینه‌های اسرائیل در برابر ایران محدود می‌کند.

این سیاستمدار ایرانی تبار می‌گوید: "نتانیاهو نمودار قشنگی کشید اما او در ترسیم یک جدول زمانی موثر برای متوقف کرند برنامه اتمی ایران ناکام ماند. آنچه ضرورت دارد این است که درباره این خطوط قرمز از طریق همکاری‌های محرمانه با آمریکا توافق حاصل شود."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.