مهاجمان مسلح با حمله به زندانی در تکریت عراق ۹۰ زندانی را آزاد کردند

به روز شده:  11:26 گرينويچ - جمعه 28 سپتامبر 2012 - 07 مهر 1391

زندان تسفیرات تکریت در حدود ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب بغداد قرار دارد

افراد مسلح با حمله به زندانی در شهر تکریت عراق ۱۲ نفر از نگهبانان زندان را کشته و حدود ۹۰ نفر از زندانیان را آزاد کرده‌اند.

روز جمعه، ٧ مهر (٢٨ سپتامبر) یک مقام رسمی دولت عراق به بی‌بی‌سی گفت که پیش از آغاز حمله و درگیری شبه‌نظامیان با نگهبانان زندان تسفیرات، این زندان هدف حمله‌ انتحاری قرار گرفت و یک خودروی بمبگذاری شده در محوطه مقابل آن منفجر شد.

براساس گزارش‌ها، این زندان برای مدتی به دست مهاجمان مسلح افتاد، ولی اکنون دوباره در کنترل نیروهای امنیتی است.

عملبات مهاجمان در این زندان در طول شب گذشته و تا اولین ساعات بامداد روز جمعه ادامه داشت.

گزارش شده است که این افراد افزون بر آزاد کردن زندانیان، یک خودروی پلیس و تسلیحاتی را از نگهبانان به غنیمت گرفته و با خود برده‌اند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در بغداد می‌گوید که به نظر می‌رسد مهاجمان در این عملیات از کمک و هماهنگی گروهی از زندانیان برخوردار بوده‌اند.

هم‌اکنون در شهر تکریت، زادگاه صدام حسین، رهبر سابق عراق، مقررات منع آمدوشد برقرار شده است.

زندان تسفیرات در حدود ۱۶۰ کیلومتری شمال غرب بغداد قرار دارد.

تعدادی از چند صد نفری که در تسفیرات زندانی بودند، محکومان به اعدام بودند و ظن آن می‌رفت که بسیاری از این زندانیان با القاعده در ارتباط باشند.

پیش از این نیز گزارش‌هایی از بروز ناآرامی در زندان تسفیرات منتشر شده بود و در ماه آوریل اعلام شد که طرح فرار تعدادی از زندانیان، پیش از آنکه به اجرا گذاشته شود لو رفته و خنثی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.