درگیری در دومین شهر بزرگ سوریه دوباره شدت گرفت

به روز شده:  15:11 گرينويچ - جمعه 28 سپتامبر 2012 - 07 مهر 1391

یک عضو ارتش آزاد سوریه، گروه اصلی مسلح مخالف دولت سوریه، در درگیری با نیروهای دولتی در روز پنجشنبه در حلب

یک روز بعد از آن که پیکارجویان مخالف دولت سوریه از آغاز نبردی 'سرنوشت‌ساز' در حلب خبر دادند، گزارش شده است که درگیری در این شهر شدت یافته است.

درگیری‌های اخیر در حلب شدیدترین درگیری در چند هفته اخیر توصیف شده است، هرچند گزارش‌هایی که از داخل شهر منتشر شده‌اند، نشان می‌دهد که مخالفان بشار اسد پیشروی چشمگیری نداشته‌اند.

فعالان مخالف دولت و ساکنان حلب، درگیری‌ها در این شهر را "بی‌سابقه" توصیف کرده و گفته‌اند که پیکارجویان به چندین موضع نیروهای دولتی در شهر حمله کرده‌اند.

آنها اضافه کرده‌اند که درگیری‌های اخیر به مناطقی کشیده شده است که پیش از این، شرایط آرامی داشتند.

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه اعلام کرد که احتمالا تعداد سوری‌هایی که برای فرار از خشونت‌ها به کشورهای دیگر گریخته‌اند، تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی (تا سه ماه آینده) از مرز ۷۰۰ هزار نفر می‌گذرد.

گفته می‌شود که بیش از نیم میلیون نفر هم‌اکنون از مرزهای سوریه وارد خاک ترکیه، اردن، لبنان و عراق شده‌اند. اما تنها ۲۹۴ هزار نفر از سوی نهادهای سازمان ملل متحد ثبت‌نام شده‌اند.

نهادهای سازمان ملل متحد و دیگر گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر خواهان جمع‌آوری نزدیک به ۴۸۸ میلیون دلار کمک مالی برای تامین نیازهای پناهجویان سوری شده‌اند.

'کنترل دوباره'

فعالان مخالف دولت سوریه گفته‌اند که آغاز حمله پیکارجویان به نیروهای دولتی در حلب حدود ساعت ۴ بعدازظهر روز پنجشنبه، ۲۷ سپتامبر، از مساجد این شهر اعلام شد.

اعضای گروه پیکارجوی توحید در مصاحبه‌هایی با شبکه‌های خبری غیرسوری و فیلم‌هایی ویدئویی که در سایت‌های اینترنتی منتشر شدند، گفتند که نبردی "سرنوشت‌ساز" برای در دست گرفتن کنترل شهر حلب آغاز شده است.

بشیر الحاجی، فرمانده گروه توحید به روزنامه گاردین گفت: "می‌خواهیم ارتش سوریه را که به آرامی در حال پیشروی به سمت مناطق حومه‌ای جنوبی است، غافلگیر کنیم."

او گفت که هم‌اکنون ۶ هزار نفر از نیروهای گروه توحید به همراه تعداد دیگری از اعضای چند گروه پیکارجوی دیگر در این درگیری شرکت دارند.

این فرمانده نظامی مخالفان دولت اضافه کرد: "در این حمله نمی‌خواهیم کل شهر حلب را آزاد کنیم، بلکه تا حد ممکن به دنبال در دست گرفتن دوباره کنترل بیشتر مناطق شهر و در اختیار گرفتن مناطق حومه‌ای آن هستیم."

ادعای مخالفان مسلح دولت سوریه بلافاصله قابل تایید نبود، ولی فعالان و ساکنان حلب از بروز درگیری شدید و موشک‌باران چند منطقه شهر در طول شب پنجشنبه و صبح جمعه خبر داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.