آمریکا: سوریه تسلیحات شیمیایی را جابجا کرده است

به روز شده:  23:36 گرينويچ - جمعه 28 سپتامبر 2012 - 07 مهر 1391
لئون پنتا، وزیر دفاع آمریکا

لئون پنتا می گوید بر اساس اطلاعات تازه دولت سوریه بخشی از ذخیره عامل های شیمیایی خود را جابجا کرده است

لئون پنتا، وزیر دفاع آمریکا می گوید سوریه بخشی از تسلیحات شیمیایی خود را به "منطقه امن" منتقل کرده است.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بر این باور است که سوریه سالها برنامه تولید تسلیحات شیمیایی داشته و در حال حاضر نیز انباری از مواد شیمیایی قابل حمل با هواپیما یا موشک های بالستیک در اختیار دارد.

دولت سوریه همواره دارا بودن این تسلیحات را رد کرده بود اما دو ماه پیش برای اولین بار دولت بشار اسد رسما گفت ذخیره ای از تسلیحات شیمیایی دارد که در صورت حمله نیروهای خارجی ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.

آمریکا می گوید بزرگی انبار تسلیحات شیمیایی سوریه چهارمین در جهان است و برنامه تسلیحات شیمیایی این کشور بیش از سه دهه است که فعال بوده است.

بر اساس اطلاعات وزارت خارجه آمریکا، سوریه انباری از گازهای خردل، گاز سرین و گاز اعصاب دارد و کارخانه های تولید این مواد در نزدیکی شهرهای حمص و حما از اوایل دهه ۹۰ میلادی فعال بوده اند.

با این همه با گذشت حدود یک سال و نیم از آغاز خشونت ها در سوریه که تا کنون ۲۷ هزار نفر قربانی گرفته، هیچ گزارشی از استفاده از این تسلیحات مخابره نشده است.

دولت سوریه نیز صراحتا گفته هرگز از این نوع مواد در درگیریهای داخلی کشور استفاده نخواهد کرد و این مواد در مکانی امن خواهند ماند تا زمانی که "لزوم استفاده شان در حمله نیروهای خارجی به سوریه پیش بیاید".

لئون پنتا که قبل از کسب کرسی وزارت در پنتاگون، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بوده حالا می گوید بر اساس اطلاعات تازه دولت سوریه بخشی از ذخیره عامل های شیمیایی خود را جابجا کرده است: "اطلاعاتی وجود دارد حاکی از این که در بعضی از تاسیسات سوریه نقل و انتقال هایی صورت گرفته به این منظور که دولت سوریه انبار مواد شیمیایی اش را بهتر محافظت کند. البته این نقل و انتقال ها محدود بوده و بخش عمده این مواد همچنان در انبار اصلی محافظت می شود. اما درباره اینکه این نقل و انتقال ها مواد شیمیایی را در معرض دستیابی مخالفان دولت گذاشته اطلاعات قطعی نداریم."

در همین حال روز جمعه (۲۸ سپتامبر - هفتم مهر) در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد مقامات عالیرتبه غربی و متحدانشان در خاورمیانه در نشست "دوستان سوریه" از مخالفان دولت بشار اسد خواستند متحد شوند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز در ملاقات با وزرای خارجه این کشورها گفت ۴۵ میلیون دلار کمک انسان دوستانه دیگر را به سوی مخالفان دولت سوریه روانه خواهد کرد.

این اقدام مجموع کمک های دولت آمریکا به مخالفان سوریه را به ۱۳۰ میلیون دلار خواهد رساند که ۴۵ میلیون دلار برای تجهیزاتی مثل وسائل ارتباطی و آموزش اختصاص داشته است.

وزیر خارجه آمریکا در عین حال در نیویورک گفت که مهمترین شریان حیاتی بشار اسد دولت ایران است و دیگر شکی نیست که ایران هر کاری را برای حمایت از دولت سوریه انجام خواهد داد.

اشاره خانم کلینتون به کنفرانس خبری محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران است که اواخر شهریور ماه حضور تعدادی از نیروهای سپاه قدس در سوریه را تأیید کرده اما گفته بود حضور این افراد در حد "مستشار نظامی" است.

آقای جعفری گفته بود ایران سوریه را بخشی از حلقه مقاومت می داند و به دولتش کمک های فکری و مشاوره ای می دهد و از آن حمایت اقتصادی می کند اما حضور نظامی در این کشور ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.