بازار تاریخی شهر حلب در آتش درگیری‌ها سوخت

به روز شده:  01:32 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391
بازار قدیمی شهر حلب

آتش بازار قدیمی شهر حلب را دربرگرفته است

فعالان سوری می‌گویند بازار تاریخی شهر حلب در درگیری‌های میان نیروهای دولتی و مخالفان دولت آتش گرفته است.

هر دو گروه تلاش می‌کنند شهر حلب را که یکی از بزرگترین شهرهای سوریه است در اختیار بگیرند.

بنا به گزارش‌ها صدها مغازه در این بازار در آتش از بین رفته اند.

مقام‌های سازمان یونسکو، که شهر قدیمی حلب در آن به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده است، وضعیت را در این شهر "فاجعه بار" توصیف کرده اند.

بنا به گزارش‌ها، در روز شنبه، که روز سوم حملات مخالفان و نیروهای دولتی است، درگیری در شهر قدیمی و منطقه ارکوب بالا گرفت.

بر اساس این گزارش‌ها آتش در بازار حلب روز جمعه در پی تیراندازی و بمباران آغاز شد و همچنان تا روز شنبه ادامه پیدا کرده است.

کیشور راو، رییس مرکز میراث جهانی یونسکو به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "اینکه شهر قدیمی مورد حمله قرار گرفته است یک ضایعه و فاجعه بزرگ است."

بازار قدیمی در زیر قلعه ای متعلق به قرن ۱۳ میلادی قرار دارد. فعالان می‌گویند نیروهای دولتی و تک تیراندازها بالای این بازار مستقر شده اند.

تعدادی از فعالان به خبرگزاری رویترز گفته اند که حضور تک تیراندازها در این مکان، دسترسی به این بازار، که زمانی یکی از مهمترین جاذبه های توریستی بوده است، را غیرممکن کرده است.

بازار حلب

مخالفان دولت سوریه از حمام‌های این بازار به عنوان پایگاه استفاده می‌کردند

بنا بر گزارش‌ها تا کنون ۷۰۰ تا هزار مغازه در این بازار از بین رفته اند.

یکی از فعالان در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس وضعیت را فاجعه بار خواند و گفت امکان سرایت آتش به دیگر مغازه‌های بازار که تا کنون سالم مانده اند، وجود دارد.

او همچنین گفت مقام‌های سوری منابع آب را در این منطقه قطع کرده اند و همین کار خاموش کردن آتش را دشوارتر کرده است.

او اضافه کرد مخالفان به همراه مردم محل، از کپسول‌های آتش‌نشانی برای کنترل آتش استفاده کردند.

اقلامی مانند پارچه، لباس و چرم، به همراه درهای چوبی مغازه‌ها، باعث تسریع آتش در بازار شد.

همزمان، بنا به گزارش خبرگزاری رویترز روز شنبه در چند منطقه نظامی در شهر حلب درگیری‌ها بالا گرفت.

سازمان دیدبان حقوق بشر در سوریه، که در بریتانیا فعالیت می‌کند، گفت مرکز درگیری‌ها در منطقه صلاح الدین بوده است. صلاح الدین، در جنوب غربی شهر حلب و در دست مخالفان قرار دارد.

در این میان رسانه‌های دولتی روز شنبه خبر از درگیری‌هایی در ۱۰ "مرکز تروریستی" دادند و گفتند مخالفان بیشترین صدمه را در این درگیری‌ها متحمل شده اند.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت می‌گوید، با وجود اینکه هر دو گروه خبر از درگیری‌هایی در نقاط مختلف داده اند، اما مخالفان قدرت نظامی کمتری دارند. به گفته وی این موضوع، علاوه بر تعداد کمتر مخالفان، باعث شده است آنها پیشروی کمتری در درگیری‌ها با نیروهای دولتی داشته باشند.

در همین زمینه، یکی از فعالان به خبرگزاری رویترز گفت: "هیچ طرف پیشرفتی نمی‌کند، تنها یک درگیری پس از درگیری دیگر است و مردم وحشت زده نیز تلاش می کنند از آنجا فرار کنند."

فعالان می‌گویند از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، بیش از ۲۷ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.