خالد مشعل: اردوغان نه تنها رهبر ترکیه بلکه یک رهبر جهان اسلام است

به روز شده:  16:30 گرينويچ - 30 سپتامبر 2012 - 09 مهر 1391

در کنگره حزب حاکم عدالت و توسعه شماری از رهبران کشورها حضور دارند

خالد مشعل از رهبران بلند پایه حماس که برای شرکت در کنگره حزب حاکم توسعه و عدالت به ترکیه سفر کرده گفته است که این حزب "چهره روشنی از اسلام " را ارائه کرده است. آقای مشعل همچنین گفت که "اردوغان نه تنها رهبر ترکیه بلکه یک رهبر جهان اسلام است."

حزب عدالت و توسعه در حالی این کنگره را امروز ( یکشنبه ۳۰ سپتامبر) برگزار کرده که رجب طیب اردوغان، رهبر این حزب برای سومین بار پست نخست وزیری ترکیه را در اختیار دارد.

آقای اردوغان در جریان سخنرانی دو ساعته‌اش در این کنگره گفت که حزب حاکم عدالت و توسعه، به مدلی برای احزاب دیگر در کشورهای اسلامی تبدیل شده است.

تاکید نخست وزیر ترکیه بر "الگو" بودن این کشور برای جهان اسلام

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و رهبر حزب حاکم عدالت و توسعه، در کنگره حزب در آنکارا بر اهمیت افزایش مدارا و دموکراسی تاکید کرد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

نخست وزیر ترکیه در بخش دیگری از سخنانش قول داد که به حمایت خود از مخالفان دولت سوریه تا سرنگونی دولت بشار اسد ادامه دهد.

آقای اردوغان از روسیه، چین و ایران خواست تا به حمایت از دولت سوریه پایان دهند.

نخست وزیر ترکیه شرط از سرگیری رابطه با اسرائیل را به رفع حصر غزه از سوی آن کشور و همچنین عذرخواهی از ترکیه به دلیل حمله به کشتی حامل کمک های بشردوستانه در سال ۲۰۱۰ میلادی منوط کرد.

در جریان حمله نیروهای اسرائیلی به این کشتی، ۹ نفر از فعالان ترک طرفدار فلسطینیان کشته شدند.

روسای جمهور مصر و قرقیزستان و همچنین رییس اقلیم کردستان عراق از جمله رهبران شرکت کننده در این کنگره هستند.

محمد مرسی، رئیس جمهور جدید مصر در جریان سخنرانی اش در این کنگره گفت که هر دو کشور ترکیه و مصر حامی مردم سوریه و فلسطین هستند.

آقای مرسی گفت: "هدف مشترک ما حمایت از مردمی است که در مقابل دولت ها و یا رژیم هایشان ایستاده اند. هدف ما حمایت از تلاش های مردم سوریه و فلسطین است."

جیمز رینولدز، خبرنگار بی بی سی در آنکارا می گوید برپایی این کنگره به معنای بلند پروازی های سیاسی آقای اردوغان است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، رهبری تنها ترکیه برای آقای اردوغان کافی نیست، بلکه او می‌خواهد که نقش رهبری را در کل خاورمیانه ایفا کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.