وزیر خارجه سوریه ۵ کشور را به حمایت از تروریسم متهم کرد

به روز شده:  17:59 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391
ولید معلم

وزیر خارجه سوریه کشورهای عضو شورای امنیت را به حمایت از تروریسم متهم کرد

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، آمریکا و چهار کشور دیگر را به تحریک و حمایت از تروریسم در کشورش متهم کرد.

آقای معلم گفت آمریکا، فرانسه، عربستان سعودی، قطر و ترکیه پول خرید تسلیحات را در اختیار شورشیانی می‌گذارند که در پی براندازی حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند.

وزیر خارجه سوریه درخواست‌ها برای کناره‌گیری آقای اسد را "دخالت آشکار" در امور داخلی سوریه خواند.

در همین حال بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از مقام‌های سوری خواست تا در برخورد با مردم کشورشان ملایمت و مدارای بیشتری از خود نشان دهند.

به گفته سخنگوی آقای بان، او در گفت‌وگو با وزیر خارجه سوریه 'به شدیدترین شکل ممکن' موضوع کشتارها و تخریب‌های صورت گرفته توسط دولت سوریه را مطرح کرده است.

وزیر خارجه سوریه در سخنرانی خود گفت: "اعضای دائم شورای امنیت که خود جنگ‌هایی را به بهانه مبارزه با تروریسم به راه انداخته‌اند، اکنون در کشور من بدون آن که قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت صادر شده باشد، به حمایت از تروریسم می‌پردازند."

آقای معلم گفت جای تعجب نیست که تاکنون شورای امنیت سازمان ملل متحد بمب‌گذاری‌های شورشیان را محکوم نکرده، چرا که اعضای آن از چنین اقداماتی حمایت می‌کنند.

ادامه درگیری‌ها در سوریه

پیش از سخنرانی ولید معلم در نیویورک، گزارش‌هایی از ادامه درگیری‌های خونین در سوریه منتشر شد.

بنا بر اعلام یک گروه فعال سوری مستقر در بریتانیا، ۱۸ سرباز سوری در کمین نیروهای مسلح مخالف کشته شده‌‎اند و بیم آن می‌رود که در بمباران هوایی جنگنده‌های ارتش سوریه در شهر سلقین واقع در شمال غرب سوریه، ۳۰ نفر کشته شده باشند.

در شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه نیز درگیری میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح در مرکز شهر ادامه دارد.

یک روزنامه‌نگار فرانسوی می‌گوید تبادل آتش سنگین میان دو طرف درگیر، در بازار اصلی شهر که در اثر آتش سوزی به شدت آسب دیده، ادامه دارد.

هفته گذشته مخالفان مسلح دولت سوریه اعلام کردند که دور تازه‌ای از تلاش‌های خود را برای در اختیار گرفتن کنترل شهر حلب آغاز کرده‌اند.

بخش قدیمی شهر حلب که بازار اصلی و یک قلعه قرون وسطایی در آن قرار دارد، جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.