برگزاری انتخابات پارلمانی در گرجستان، آزمونی بزرگ برای رئیس جمهور

به روز شده:  09:41 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

به گفته تحلیلگران، حزب میخائیل ساکاشویلی که حامی غرب است، برای اولین بار از زمان وقوع انقلاب در این کشور با چالشی جدی روبرو است

مردم گرجستان برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور به پای صندوق های رای رفته‌اند.

گفته می‌شود که این انتخابات آزمونی بزرگ برای میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور، از زمان در اختیار گرفتن قدرت در سال ۲۰۰۳ میلادی خواهد بود.

به گفته تحلیلگران، حزب آقای ساکاشویلی که حامی غرب است، برای اولین بار از زمان وقوع انقلاب در این کشور با چالشی جدی روبرو است.

در همین حال بیدسینا ایوانیشویلی، میلیاردر گرجستانی که رهبر ائتلاف مخالفان را برعهده دارد، رئیس جمهور گرجستان را متهم به عدم رعایت دموکراسی و نقض حقوق مردم کرده است.

آقای ساکاشویلی می‌گوید که مخالفان او در صورت دست یافتن به قدرت به روسیه اجازه خواهند داد تا بار دیگر بر این کشور تسلط یابد.

میخائیل ساکاشویلی در جریان درگیری نظامی کوتاه مدت با روسیه در سال ۲۰۰۸ میلادی، رهبری کشورش را برعهده داشت.

گفته می‌شود که آقای ساکاشویلی در تلاش است تا این انتخابات را به صحنه‌ای میان طرفداران دولت با گرایشات غربی و حامیان تسلط مجدد روسیه تبدیل کند.

محبوبیت دولت در هفته های اخیر تحت تاثیر انتشار اخباری در مورد بدرفتاری و آزار زندانیان قرار گرفته است.

در ویدئوهای منتشر شده از تلویزیون ملی، تصاویری نشان داده شده که در آن زندانیان توسط نگهبانان مورد ضرب و شتم و آزار جنسی قرار می‌گیرند.

به گفته تحلیلگران، انتخابات اول اکتبر به این دلیل که قدرت بیشتری به پارلمان جدید می دهد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

دور دوم ریاست جمهوری آقای ساکاشویلی سال آینده به پایان می‌رسد.

او بر اساس قانون اساسی نمی‌تواند بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

اما در صورتی که حزب جنبش متحد ملی به رهبری میخائیل ساکاشویلی اکثریت پارلمان جدید را دراختیار بگیرد، برتری او در صحنه سیاسی آن کشور حفظ خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.