شامل شدن بندهای مربوط به 'توهین و تحقیر' به قانون مدنی تاجیکستان

به روز شده:  16:57 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391

اکنون قضیه‌های مربوط به توهین و تحقیر در دادگاهها در چارچوب قانون مدنی بررسی می‌شوند

پارلمان تاجیکستان با تصویب اسنادی بند مربوط به توهین و تحقیر را در قانون مدنی کشور جای داده است.

در این ارتباط روز دوشنبه ۱ اکتبر، به دو ماده قوانین مأموری تاجیکستان تغییرات وارد گردید.

رستم منگلی یف، وزیر عدلیه تاجیکستان که پیشنویس این سند را در اجلاس پارلمان معرفی می‌کرد، گفت که این امر با توصیه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد صورت گرفت.

او گفت که با وارد شدن بندهای مربوط به تحقیر و توهین به قوانین تاجیکستان، طرفهای مورد بحث می‌توانند قضایا از این نوع را در صورت لازم توسط نشر ردیه و یا پرداخت جریمه انجام بدهند.

در یک سال اخیر بررسی قضیه‌های مربوط به تحقیر و توهین در دادگاههای تاجیکستان افزوده و به گفته سازمانهای مدافع خبرنگاران به عنوان وسیله فشار به آزادی بیان استفاده می‌شده است؛ زیرا شکایات مربوط به تحقیر و توهین در قانون کیفری جرم دانسته می شود و مرتکبین، مجازات سنگین می‌شوند.

برای مثال، محمدیوسف اسماعیل اف، روزنامه نگار یکی از نشریه های مستقل در سال گذشته به اتهام توهین و تحقیر مقامات محلی ۱۱ ماه در بازداشت به سر برده بود.

ضمناً، در ماه مه سال جاری مجلس نمایندگان تاجیکستان، با پیشنهاد پرزیدنت رحمان بندهای مربوط به توهین و تحقیر را از قوانین جنایی حذف کرد.

به گفته محمدعلی وطن اف، رئیس کمیته قانون‌‌گذاری و حقوق انسان مجلس نمایندگان، "با برداشته شدن ماده‌های ۱۳۵ و ۱۳۶ از قانون جنایی آدمان دیگر برای تهمت و تحقیر به جوابگری جنایتی کشیده نمی‌شوند و نسبت آنها پرونده‌های جنایتی باز نمی‌شود."

در همین حال، در گزارشی که از سوی صندوق اجتماعی سیاست ابتکار شهروندی اینترنت و با مساعدت سازمان هاب بین‌المللی Internews network و USAID تهیه شده است، تأکید شده است که در قوانین جنایی تاجیکستان ماده‌های ۱۳۷ (تحقیر علنی و تهمت به رئیس جمهوری) و ۳۳۰ (تحقیر مسئولان دولتی) همچنان باقی مانده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.