انتقاد رامنی از اوباما در زمینه سیاست خاورمیانه

به روز شده:  20:48 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391
رامنی - اوباما

حدود یک ماه تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است

میت رامنی روز دوشنبه در مقاله ای که در ستون آزاد روزنامه وال استریت ژورنالچاپ شد از سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در قابل تحولات خاورمیانه از جمله برنامه اتمی ایران انتقاد کرده است.

نامزد جمهوری خواهان در این مقاله نوشت که آقای اوباما نمی داند که اگر در سیاست خارجی قاطعیت نشان ندهد، دشمنان این کشور پرخاشگرتر می شوند.

سرمقالات و ستون آزاد روزنامه وال استریت ژورنالنظرات محافظه کاران را منعکس می کند.

میت رامنی در این مقاله از مرگ ده ها هزار نفر در سرکوب شورش ها در سوریه، سر کار آمدن گروه اخوان المسلمین در مصر، کشته شدن سفیر آمریکا در لیبی و آنچه حرکت تمام عیار حکومت ایران به سوی توانایی ساخت سلاح اتمی خواند، به عنوان تحولات نگران کننده در خاورمیانه نام برد؛ تحولاتی که به گفته او امنیت آمریکا را به خطر می اندازد.

او گفت به نظر می رسد آمریکا تحت رهبری باراک اوباما به جای شکل دادن به این تحولات دستخوش آنهاست و این روندی خطرناک است.

فرماندار سابق ماساچوست در این مقاله نوشت که اگر خاورمیانه دچار هرج و مرج شود، اگر ایران برای ساخت سلاح اتمی اقدام کند، و اگر امنیت اسرائیل مورد سازش قرار گیرد، آمریکا می تواند به گرداب کشیده شود.

آقای رامنی گفت که آمریکا باید با کشورهای همفکر متحد شود، با کمک تجارت وضعیت اقتصادی کشورها را بهبود بخشد و تلاش کند تا ارتش آمریکا همچنان در جهان بی همتا باشد.

آقای رامنی در طول مبارزات انتخاباتی همواره باراک اوباما را به تضعیف رهبری آمریکا در جهان متهم کرده است.

او در این مقاله هم نوشت که آقای اوباما تصور می کند با نشان دادن ضعف می تواند نظر مثبت دشمنان آمریکا را جلب کند.

دولت اوباما با رد این اتهامات سعی کرده است تصویری ستیزه جو از میت رامنی ارائه کند، اقدامی که با توجه به دلزدگی آمریکایی از دو جنگ در منطقه صورت می گیرد.

آقای رامنی در مقاله وال استریت ژورنال گفت که آمریکا باید به ایران نشان دهد در جلوگیری از دستیابی این کشور از سلاح اتمی جدی است و از اسرائیل بیشتر حمایت کند.

این انتقادات درحالی مطرح می شود که نظرسنجی ها نشان می دهد رای دهندگان در زمینه مبارزه با تروریسم، بحران های غیرمنتظره بزرگ در جهان و رسیدگی به امور بین المللی بیشتر به باراک اوباما اعتماد دارند تا میت رامنی.

درحالی که نظرسنجی ها در ایالت های کلیدی که سرنوشت انتخابات را تعیین می کنند نشان می دهد که میت رامنی با موانع بزرگی روبروست، ناظران می گویند که تاکید او بر سیاست خارجی شاید تلاشی برای تغییر چشمگیر سازوکار رقابت باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.