پیکارجویان الشباب از دومین بندر سومالی رانده شدند

به روز شده:  01:12 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391
ورود نیروهای اتحادیه آفریقا به کیسمایو

از دست دادن کیسمایو یک ضربه مهم به پیکارجویان الشباب محسوب می شود

به گفته شاهدان عینی و مقامهای رسمی، نخستین گروه از نیروهای مشترک دولت سومالی و اتحادیه آفریقا وارد بندر استراتژیک کیسمایو شده اند.

پیکارجویان الشباب که خود را هم پیمان شبکه القاعده توصیف می کنند، روز شنبه اعلام کرده بودند که در پی حمله نظامی نیروهای اتحادیه آفریقا، از این بندر عقب نشینی کرده اند.

نیروهای سومالیایی با حمایت نیروهای کنیایی روز قبل پیشروی خود را به سوی این بندر از مسیر ساحلی آغاز کرده بودند اما با مقاومتهایی رو به رو شده بودند. نظامیان کنیایی در چهارچوب نیروهای اتحادیه آفریقا با تائید سازمان ملل متحد و برای حمایت از دولت منتخب و قانونی سومالی به آن کشور اعزام شده اند.

یک سخنگوی دولت سومالی به بی بی سی گفت نیروهای دولتی و اتحادیه آفریقا برای برقراری امنیت شهروندان و استقرار در فرودگاه و بندرگاه به این شهر وارد شده اند.

به گفته گزارشگران از دست دادن کیسمایو یک ضربه مهم به پیکارجویان الشباب محسوب می شود. کیسمایو دومین بندر بزرگ سومالی و یک منبع درآمد مهم برای الشباب محسوب می شد. این گروه پیکارجو همچنین تسلیحات خود را از این بندر وارد می کرد.

در ماه اوت امسال، نیروهای اتحادیه آفریقا پیکارجویان الشباب را از موگادیشو، پایتخت سومالی بیرون راندند و به دنبال این پیروزی، اکثر شهرها و شهرکهای دیگر سومالی را از کنترل آنها خارج کرده اند.

اما پیکارجویان الشباب هنوز در مناطق غیر شهری جنوب و مرکز سومالی فعال هستند و در شهرهایی که از دست داده اند حملاتی را انجام داده اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.