وزیر خارجه سوریه: حامیان شورشیان، 'حامیان تروریسم' هستند

به روز شده:  23:53 گرينويچ - دوشنبه 01 اکتبر 2012 - 10 مهر 1391
وحید المعلم

"با توجه به حمایت برخی اعضای شورای امنیت از اقدامات تروریستی، جای تعجب نیست که این شورا نتوانسته بمب گزاری های اخیر در سوریه را محکوم کند"

سوریه می گوید شماری از کشورهایی که از گروه های شورشی در آن کشور پشتیبانی می کنند، حامی تروریسم هستند.

ولید معلم، وزیر خارجه سوریه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این اتهام را مشخصا ً متوجه ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ترکیه، عربستان سعودی و قطر کرد.

وزیر خارجه سوریه، همچنین تاکید این کشورها بر کناره گیری بشار اسد از قدرت را "دخالت آشکار" در امور داخلی سوریه توصیف کرد.

در همین حال، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد از مقامهای سوریه درخواست کرده در برخورد با مردم خودشان رئوف باشند.

به گفته سخنگوی آقای بان، کمی بعد از سخنرانی وزیر خارجه سوریه، دبیر کل سازمان ملل متحد در ملاقاتی با آقای معلم به شدید ترین لحنی ادامه کشتار، ویرانی، نقض حقوق بشر و آتش باری سنگین هوایی توسط نیروهای دولتی را محکوم کرده است.

به گفته وزیر خارجه سوریه، ایالات متحده آمریکا، فرانسه و برخی کشورهای منطقه با تامین پول و سلاح برای مخالفان مسلح، تلاشهایی که برای صلح می شود را تحت الشعاع قرار داده اند.

ولید معلم گفت: "(برخی) اعضای دائمی شورای امنیت که به بهانه مبارزه با تروریسم جنگ افروزی کرده اند، اکنون در کشور من از تروریسم حمایت می کنند، بدون هیچ توجهی به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد."

آقای معلم افزود، با توجه به حمایت کشورهای مذکور از اقدامات تروریستی، جای تعجب نیست که شورای امنیت نتوانسته بمب گزاری های اخیر در سوریه را محکوم کند.

بهمن کلباسی، خبرنگار بی بی سی فارسی در سازمان ملل متحد می گوید اظهارات ولید معلم، امیدواریها نسبت به نرمتر شدن موضع دولت سوریه نسبت به مخالفان را کمرنگ کرده است، ضمن آنکه دولتهای غربی و متحدان عرب آنها در منطقه، مشخصا ً دولت سوریه را عامل ادامه این درگیریهای خونین تلقی می کنند.

وزیر خارجه سوریه پیشتر در گفتگویی با یک تلویزیون لبنانی ایالات متحده آمریکا را به "خلق" مشکلی پیرامون سلاحهای شیمیایی سوریه متهم کرد.

مقامهای سوری اخیرا ً به وجود انبارهای سلاح های شیمیایی در آن کشور اذعان کرده اند و لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا هفته گذشته نسبت به امینت این انبارها ابراز نگرانی کرده بود. اما آقای پانتا تصریح کرده که اکثر انبارهای اصلی در شرایط امنی هستند.

ادامه درگیری‌ها در سوریه

پیش از سخنرانی ولید معلم در نیویورک، گزارش‌هایی از ادامه درگیری‌های خونین در سوریه منتشر شد.

بنا بر اعلام یک گروه فعال سوری مستقر در بریتانیا، ۱۸ سرباز سوری در کمین نیروهای مسلح مخالف کشته شده‌‎اند و بیم آن می‌رود که در بمباران هوایی جنگنده‌های ارتش سوریه در شهر سلقین واقع در شمال غرب سوریه، ۳۰ نفر کشته شده باشند.

در شهر حلب، دومین شهر بزرگ سوریه نیز درگیری میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان مسلح در مرکز شهر ادامه دارد.

یک روزنامه‌نگار فرانسوی می‌گوید تبادل آتش سنگین میان دو طرف درگیر، در بازار اصلی شهر که در اثر آتش سوزی به شدت آسب دیده، ادامه دارد.

هفته گذشته مخالفان مسلح دولت سوریه اعلام کردند که دور تازه‌ای از تلاش‌های خود را برای در اختیار گرفتن کنترل شهر حلب آغاز کرده‌اند.

بخش قدیمی شهر حلب که بازار اصلی و یک قلعه قرون وسطایی در آن قرار دارد، جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.