راسموسن: خروج نیروهای ناتو از افغانستان سرعت می‌یابد

به روز شده:  09:48 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

دبیر کل ناتو تاکید کرد که هر گونه اقدامی در سرعت بخشیدن به خروج نیروهای ناتو نباید به معنای "مسابقه ای برای خروج" از افغانستان تلقی شود

آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو گفته ممکن است خروج نیروهای غربی از افغانستان زودتر از آنچه انتظار می‌رود، انجام شود.

دبیر کل ناتو در مصاحبه‌ روز گذشته اش ( دوشنبه اول اکتبر) با روزنامه گاردین درباره فشارهای اعمال شده مبنی بر خروج هر چه سریعتر نیروهای ناتو از افغانستان گفت که قرار است گزینه های مختلف در این باره مورد بررسی قرار بگیرد و وضعیت ظرف سه ماه آینده مشخص شود.

دبیر کل ناتو تاکید کرد که هر گونه اقدامی در سرعت بخشیدن به خروج نیروهای ناتو نباید به معنای "مسابقه ای برای خروج" از افغانستان تلقی شود.

آقای راسموسن گفت که افزایش قابل توجه حملات به نیروهای ناتو در افغانستان، ظاهرا ناشی از استراتژی طالبان در خاک این کشور است.

دبیر کل ناتو همچنین گفت: "کشته شدن ۵۰ نفر از نیروهای ناتو در سال جاری در افغانستان، توسط نیروهای امنیتی افغان رابطه نیروهای بین‌المللی با پلیس و ارتش افغانستان را خدشه دار کرده است."

آقای راسموسن تاکید کرد: "شکی نیست که حملات خودی به اعتماد و اطمینان دو طرف ضربه زده است."

یکی از مقامات آمریکایی هم هفته گذشته اعلام کرد که شمار تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان، به ٢٠٠٠ نفر رسیده است.

حملات خودی به آن دسته از حمله ها در افغانستان گفته می‌شود که توسط افرادی در یونیفورم پلیس یا ارتش آن کشور علیه نیروهای ناتو انجام می‌شود.

مقامات افغان در واکنش به افزایش حملات خودی اعلام کردند که پس از بررسی پرونده‌های سربازان ارتش و پلیس، صدها تن از نیروهای مسلح را اخراج و شماری از افراد مشکوک را نیز بازداشت کرده‌اند.

دبیر کل ناتو گفته است که تلفات نیروهای ائتلاف به اعتماد و اطمینان به رابطه نیروهای ناتو و پلیس و ارتش افغانستان صدمه زده است

بر اساس آمار منتشر شده، از آغاز سال جاری میلادی در افغانستان بیش از ۵۰ سرباز خارجی به دست ماموران افغان کشته شده‌اند. این گونه حملات مرگبار در افغانستان به حملات "سبز علیه آبی" نیز موسوم هستند.

در حال حاضر حدود ۱۳۰ هزار نیروی ناتو (آبی) در کنار ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان (سبز) در افغانستان خدمت می‌کنند.

ناتو قصد دارد تا دو سال دیگر و در زمان خروج نیروهایش از افغانستان، مسئولیت تامین امنیت را به ۳۵۲ هزار نیروی افغان بسپارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.