ملاقات رهبران ازبکستان و ترکمنستان در عشق‌آباد

به روز شده:  14:59 گرينويچ - سه شنبه 02 اکتبر 2012 - 11 مهر 1391

ازبکستان و ترکمنستان از جمله صادرکنندگان گاز آسیای میانه به چین از طریق یک لوله گاز مشترک هستند


اسلام کریم اف، رئیس جمهور ازبکستان برای انجام مذاکرات و امضای اسناد همکاری با قربانقلی بردی محمداف، رئیس جمهور ترکمنستان به عشق‌آباد سفر کرده است.

خبرگزاری دولتی ازبکستان گفته است در محور گفتگو و تبادل نظرهای رهبران دو کشور، توسعه همکاریهای چندجانبه و مسائل منطقه ای و بین‌المللی قرار دارد.

به گزارش این خبرگزاری رهبران دو کشور بیانیه ای مشترک و یک سلسله اسناد گسترش همکاری در بخشهای سیاسی و دیپلوماتیک، اقتصادی و تجارت و فرهنگی امضا خواهند کرد.

کارشناسان می‌گویند در این مذاکرات درباره همکاری اقتصادی، استفاده از رودخانه‌های فرامرزی آسیاس میانه‌، اوضاع افغانستان و کشورهای عربی بحث خواهد شد. انتظار می‌رود در این مذاکرات توجه اساسی روی مسائل همکاری در بخش نفت و گاز و راههای نقلیاتی/مواصلاتی متمرکز شود.

ازبکستان و ترکمنستان از جمله شریکان اصلی در عملی ساختن طرح بزرگ انتقال گاز از آسیای میانه‌ به چین هستند. این طرح ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. همچنین ترکمنستان، ازبکستان و ایران علاقه‌مند بنیاد راه آهنی هستند که آسیای میانه‌ را با خلیج فارس می‌پیوندد.

کارشناسان می‌گویند در این سفر رئیس جمهور ازبکستان می‌خواهد حمایت بیشتر و کاراتر ترکمنستان را از موضع گیری‌اش در قبال طرحهای بنیاد نیروگاههای آبی توسط قرقیزستان و تاجیکستان به دست آورد. به همین دلیل است که در تاجیکستان به این سفر او توجه جدّی می‌کنند.

سفر دوروزه آقای کریم اف به ترکمنستان پس از تقریباً سه هفته گفتگوهای او در آستانه با نورسلطان نظربایف، رئیس جمهور قزاقستان صورت می‌گیرد.

در آستانه نیز او تلاش کرد حمایت بیشتر قزاقستان را برای نگرانیهایش در مورد شیوه استفاده منابع آب منطقه جلب کند.

آقای کریم اف در آستانه هشدار داد که مناقشات بر سر این موضوع می‌تواند باعث جنگ شود.

ازبکستان به صورت قاطع با طرحهای ایجاد نیروگاهها در رودخانه‌ها توسط تاجیکستان و قرقیزستان مخالفت می‌کند.

به باور این کشور بنیاد نیروگاهها موجب کاهش جریان آب به مناطق پایانی رودخانه‌های آمودریا و سیردریا می‌شود. آب برای جمعیت در حال افزایش ازبکستان و آبرسانی مزارع پنبه آن از اهمیت حیاتی برخوردار است.

قزاقستان و ترکمنستان نیز به این منابع آب وابستگی دارند، امّا کمتر به طرح نیروگاههای تاجیکستان و قرقیزستان انتقاد کرده‌اند.

اختلاف تاجیکستان و ازبکستان بر سر بنیاد نیروگاهها چند روز پیش به مجمع عمومی سازمان ملّل متّحد کشانده شد که وزیران امور خارجه هر دو کشور ضمن سخنرانیهایی هر کدام از موازع کشورهای خود در قبال این موضوع حمایت کردند.

منابع دولتی ازبکستان و ترکمنستان گفته‌اند هر دو کشور می‌توانند طی دو سال آینده میزان تبادل مواد و کالا را به دو میلیارد دلار برسانند.

از ویژگیهای مشترک این دو کشور سرکوب مخالفان و محدود بودن آزادی های مدنی است. دولتهای این کشورها به صورت مداوم از سوی سازمانهای مدافع حقوق بشر مورد انتقاد قرار می گیرند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.