واکنش های بین المللی به حمله توپخانه ترکیه به سوریه

به روز شده:  20:23 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391
ترکیه

ترکیه گفته است که ارتش آن کشور با گلوله‌های توپخانه به اهدافی در سوریه حمله کرده است.

حمله توپخانه ترکیه پس از کشته شدن پنج شهروند ترک در یک شهر مرزی در اثر انفجار خمپاره‌های سوری صورت گرفته است.

بر اساس گزارش‌ها یک زن و سه فرزندش در میان افرادی بودند که در شهر آقچا قلعه و در حمله خمپاره‌هایی که گفته می‌شود از سوی سوریه پرتاب شده بود، کشته شده اند.

سازمان نظامی ناتو که ترکیه نیز عضو آن است، گفته است که در این خصوص جلسه اضطراری تشکیل خواهد داد.

این نخستین بار از زمان آغاز درگیری های ۱۸ ماهه در سوریه است که نیروی ارتش ترکیه داخل خاک سوریه را مورد هدف توپخانه قرار می‌دهد.

واکنش‌های جامعه بین المللی

نمایندگان کشورهای عضو ناتو در این زمینه واکنش نشان دادند.

در بیانیه‌ای که این سازمان منتشر کرده، آمده است که این سازمان "در کنار ترکیه، کشور عضو این سازمان، می ایستد و خواهان توقف اینگونه رفتارهای خشونت بار علیه آن است."

این سازمان همچنین از سوریه خواست "به نقض فاحش قوانین بین المللی" پایان دهد.

از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، تا کنون چند بار خاک ترکیه مورد هدف قرار گرفته است، اما حمله روز چهارشنبه، جدی‌ترین این حمله‌ها بوده است.

دفتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، در بیانیه‌ای گفت: "نیروهای مسلح امنیتی در مناطق مرزی ما امروز با سرعت و با در نظر داشتن قوانین ناظر بر مخاصمه، به این حمله نفرت انگیز پاسخ دادند."

دفتر رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته است که ارتش آن کشور اهدافی را در آن سوی مرز که با رادار مشخص شده بودند گلوله باران کرده است

در ادامه این بیانیه آمده است: "دولت ترکیه هرگز اینگونه تحریک‌ها از سوی دولت سوریه را که مقابل امنیت ملی ما است، بدون پاسخ نمی‌گذارد."

اهداف در سوریه توسط رادار شناسایی شده، و با توپ به آنها شلیک شد.

در پی این درگیری، احمد داووداغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، با بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، اخضر ابراهیمی، فرستاده ویژه این سازمان در بحران سوریه و آندرس فو راسموسن، دبیر کل ناتو تماس گرفت.

این کشور همچنین از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد که "اقدام‌های لازم را برای جلوگیری از بروز چنین تعرض‌هایی از سوی دولت سوریه" انجام دهد.

بان کی مون از دولت دمشق خواست حاکمیت کشورهای همسایه خود را به رسمیت بشناسد. او گفت این حادثه برون مرزی "نشان می‌دهد که درگیری‌های داخل سوریه تنها امنیت مردم این کشور را به خطر نمی اندازد، بلکه به کشورهای همسایه نیز آسیب می رساند."

آقای راسموسن بارها تاکید کرده است که نیروهای ناتو قصد دخالت در درگیری‌های سوریه را ندارند، اما آماده هستند تا در صورت نیاز، به کمک ترکیه بروند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز درباره خبر روز چهارشنبه گفت: "ما از اینکه نیروهای سوری به ترکیه حمله کرده اند به شدت عصبانی هستیم و از کشته شدن افراد در ترکیه متاسفیم."

نیک کلگ، معاون نخست وزیر بریتانیا، که در ترکیه به سر می‌برد گفت: "ما خشونت‌ها را از سوی دولت سوریه محکوم می‌کنیم و از آن می‌خواهیم که اتفاقاتی مانند آنچه امروز روی داد را تکرار نکند."

جورج لیتل، مدیر بخش رسانه‌های وزارت دفاع آمریکا هم در واکنش به درگیری‌های روز چهارشنبه به بی‌بی‌سی گفت: "این نمونه دیگری از رفتار زننده دولت سوریه است و نشان دیگری بر اینکه این دولت باید کنار رود. ما از کشته شدن افراد در ترکیه که یک کشور همتای مهم ما است، متاسفیم و وضعیت را از نزدیک زیر نظر خواهیم داشت."

شهر آقچا قلعه طی هفته‌های گذشته، چندین بار مورد حمله قرار گرفته است.

جیم میور، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید دولت سوریه تلاش می‌کند با در دست گرفتن دوباره گذرگاه مرزی تل ابیض، راه‌های ارسال تدارکات به مخالفان را مسدود کند.

مخالفان ماه گذشته موفق شدند این منطقه را تحت کنترل خود درآورند.

به دلیل نا آرامی‌ها، به ساکنان هشدار داده شده است که به مناطق مرزی سفر نکنند. بیش از ۱۰۰ مدرسه نیز در این ناحیه تعطیل شده اند.

ترس و وحشت

خبرگزاری آناتولی، که وابسته به دولت ترکیه است، روز چهارشنبه گزارش داد اهالی منطقه مرزی که از نا آرامی‌ها و کشته شدن ساکنین عصبانی بودند، به دفتر شهردار رفته و اعتراض کردند.

عبدالکریم ایهان، شهردار شهر گفت: "در شهر ما عصبانیت زیادی درباره رفتار سوریه وجود دارد."

او اضافه کرد طی ۱۰ روز گذشته حمله‌ها در این منطقه باعث ترس و وحشت ساکنین شده است.

گفته می‌شود این دومین بار است که سرازیری خشونت‌های سوریه به کشورهای همسایه، باعث کشته شدن افراد شده است.

حدود شش ماه پیش دو فرد سوری در خاک ترکیه کشته شدند.

روز چهارشنبه کشتار در داخل سوریه نیز ادامه داشت. دست کم ۳۴ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر در بمباران در شهر حلب کشته شدند.

در اثر انفجار خودروهای بمب گذاری شده، چندین ساختمان، که نیروهای دولتی سوریه از آنها استفاده می‌کردند، تخریب شدند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.