دیدبان حقوق بشر، حماس را به شکنجه متهم کرد

به روز شده:  12:52 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391
حماس

نوار غزه از سال ۲۰۰۷ به دنبال درگیری‌های میان فتح و حماس به کنترل جنبش حماس در آمد

سازمان دیدبان حقوق بشر، دولت حماس را متهم کرده که سیستم قضایی‌اش در نوار غزه به طور مرتب و فراگیر از شکنجه استفاده کرده و حقوق فلسطینیان را نقض می‌کند.

در گزارش جدید این سازمان حقوق بشری گفته شده که زندانیان اغلب مورد ضرب قرار می‌گیرند و روی صندلی الکتریکی نشانده می‌شوند.

گزارش دیدبان حقوق بشر همچنین پلیس مستقر در غزه را به خشونت، دست زدن به بازداشت‌های خودسرانه و زندانی کردن افراد بدون تماس با خارج متهم کرده است.

یک وزیر دولت حماس به بی بی سی گفته است که اتهاماتی چون نقض فراگیر نادرست هستند اما او در عین حال اذعان کرد که موارد محدودی در این باره وجود داشته است.

این وزیر حماس گفته است که سابقه نیروهای امنیتی تحت کنترل این جنبش طی سال‌های اخیر بهبود یافته است.

دیدبان حقوق بشر می‌گوید حداقل سه نفر طی پنج سال گذشته در غزه بر پایه اعترافاتی که تحت شکنجه از آنها گرفته شده بود، اعدام شده‌اند.

نوار غزه از سال ۲۰۰۷ به دنبال درگیری‌های میان فتح و حماس به کنترل جنبش حماس در آمد.

معاون وزیر خارجه حماس در واکنش به گزارش دیدهبان حقوق بشر گفته است که این گروه در حال تحقیق در این باره است.

او گفته است که حماس تلاش می کند تا در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های خود قوانین بین‌المللی را رعایت کند.

حماس می‌گوید که در نوار غزه دست به بازداشت‌های سیاسی نمی زند و فعالان سیاسی، تحت شکنجه و آزار و اذیت قرار نمی گیرند.

این در حالی است که احلام اقرع، وکیل دادگستری در مرکز فلسطینی برای حقوق بشر مستقر در غزه، به کامبیز فتاحی، خبرنگار بی بی سی فارسی در بیت المقدس گفته است موارد بدرفتاری و شکنجه به متهمان امنیتی محدود نمی شود.

"در چند مورد بعد از این که متهمان آزاد شده اند پیش ما آمده اند تا از شکنجه شدن شکایت کنند؛ از تنبیهاتی مانند سیلی خوردن، آویزان شدن از سقف، دشنام شنیدن یا ‌آزار و اذیت روحی. تمام این شگردها بر اساس قوانین بین المللی شکنجه است."

این فعال حقوق بشر می گوید که در برخی از موارد قربانیان شکنجه از بیم تلافی پلیس ترجیح می دهند که شکایتی مطرح نکنند.

دیدبان حقوق بشر می گوید که تا به حال حداقل سه وکیل هم توسط نیروهای حماس دستگیر شده و دو نفر آنها می گویند که در حبس مورد شکنجه قرار گرفته اند.

قاضی حمد، یکی از سخنگویان حماس در غزه به بی بی سی فارسی گفته است که گزارش دیدبان حقوق بشر یک سویه است.

او می گوید: "شکنجه سیاست دولت حماس نیست. حماس مدت ها پیش تصمیم گرفته است که به هیچ وجه به شکنجه در هر قالب و شکلی که باشد متوسل نشود. نیروهای امنیتی و دادگاه های حماس بی عیب و نقص نیستند. شاید در مواردی تخلفاتی صورت بگیرد اما تخلفات احتمالی سیاست دولت نیست."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.