آنچه گذشت
گزارش نخستین مناظره انتخاباتی میان اوباما و رامنی

به روز شده:  03:06 گرينويچ - پنج شنبه 04 اکتبر 2012 - 13 مهر 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. نخستین مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما از حزب دموکرات و میت رامنی از حزب جمهوریخواه در دانشگاه شهر دنور ایالت کلورادو برگزار می شود.

 2. منطقه ای از آمریکا که در چند ماه گذشته نه به خاطر مسائل سیاسی بلکه با خبر کشتار تماشاگران فیلم سینمایی جدید بتمن بر سر زبان ها بود.

 3. کلورادو ایالتی است که به طور متوسط بالاترین ارتفاع را از سطح دریا را در میان ایالت های آمریکا دارد. رشته‌کوه‌های راکی در این ایالت به ارتفاعی بیش از ۱۰ هزار فوت (3 هزار متر) می‌رسد.

 4. کلورادو مانند سایر ایالت‌های غربی که جمعیت لاتین‌شان رو به افزایش است، در سال‌های گذشته در حال تمایل به سمت دموکرات‌ها بوده است، در حالی که پیشتر به چشم ایالتی سراپا جمهوری‌خواه نگریسته می‌شد. باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ توانست پس از سه دور پیروزی پیاپی جمهوری‌خواه‌ها در این ایالت آرای آن را نصیب دموکرات‌ها سازد.

 5. اما این روزها دموکرات ها نمی توانند خیلی هم خیالشان از بابت رای کلورادو راحت باشد؛ این ایالت که 9 امتیاز از 538 امتیاز در سیستم کالج انتخاباتی آمریکا را به خود اختصاص داده در سال 2010 و در جریان انتخابات کنگره آمریکا به جمهوریخواه ها روی خوش نشان داد و همین موضوع باعث شده که امسال پیش بینی ها در مورد رای ساکنان کلورادو دشوارتر شود.

 6. انتخابات ریاست جمهوری با استفاده از نظام کالج الکتورال انجام می‌گیرد. به هر ایالت سهمیه‌ای مطابق جمعیتش داده می‌شود و به این ترتیب بعضی ایالت‌ها مهمتر از بقیه هستند.

 7. برای اطلاعات بیشتر در مورد نقش ایالت های کلیدی در انتخابات 6 نوامبر آمریکا به این گزارش نموداری مراجعه کنید.

 8. در حالی که تنها 34 روز به برگزاری انتخابات آمریکا باقی مانده، نخستین مناظره میان باراک اوباما و میت رامنی بر مسائل داخلی آمریکا متمرکز خواهد بود.

 9. در تصاویر زنده از محل برگزاری مناظره تلویزیونی در شهر دنور، میشل اوباما و آن رامنی به داخل سالن آمده اند و سالن دانشگاه دنور آماده برگزاری نخستین مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما دموکرات و میت رامنی جمهوریخواه است

 10. انتظار می رود آقای رامنی مسائل اقتصادی را محور انتقادهای خود از آقای اوباما قرار دهد، هر چند ممکن است موضوع برگه های مالیاتی آقای رامنی به میان کشیده شود.

 11. به غیر از آقایان رامنی و اوباما که در سه مناظره بر سر مسائل داخلی و سیاست خارجی آمریکا حضور خواهند یافت، جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و پل رایان، یار انتخاباتی میت رامنی هم در مناظره ای جداگانه در برابر یکدیگر قرار خواهند گرفت.

 12. با گزارش زنده نخستین مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما و میت رامنی در خدمت شما هستیم. مناظره ای که هم اکنون با ورود هر دو کاندیدا آغاز شد.

 13. همزمان با گزارش زنده این مناظره از دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن، خبرنگار ما سام فرزانه كه در يك رستوران با طرفداران باراك اوباما در ایالت مریلند مناظره را تماشا مي كند، از واکنش حاضران گزارش خواهد کرد. 

 14. آقاي اوباما در سخنان اولیه خود بيستمين سالگرد ازدواج شان را به ميشل اوباما تبريك گفت.

 15. مارک لندر، خبرنگار کاخ سفید روزنامه نیویورک تایمز در شبکه اجتماعی توییتر خود نوشته زمانی که خودرو میت رامنی به محل برگزاری مناظره نزدیک شده، جمعیت طرفداران میت رامنی و باراک اوباما حضور داشته اند. اما او می‌گوید تعداد طرفداران میت رامنی بیشتر بوده اند.

 16. آقاي اوباما گفت كه انتخاب رقيبش موجب مي شود برنامه هاي اقتصادي كه موجب بحران اقتصادي در آمريكا شد ادامه يابد

 17. اقای رامنی می گوید که او برای مقابله با بحران اقتصادی مالیات ها را کاهش خواهد داد و مالیات حاملان انرژی را افزایش خواهد داد.

   

 18. آقای اوباما درباره ایجاد شغل‌های جدید و بهبود وضعیت اقتصادی در آمریکا گفت یکی از راههایی که می‌توان این کار را انجام داد، کاهش میزان مخارج نیروهای نظامی این کشور است

 19. سام فرزانه كه در ميان طرفداران اوباماست مي گويد كه در جایی که او حضور دارد طرفداران به جای آقای اوباما جواب آقای رامني را مي دهند و گاهي هم رقیب آقای اوباما را مسخره مي كنند.

 20. میت رامنی می‌گوید می‌خواهد مالیات را برای متمولین کاهش دهد. او می‌گوید سیاست‌های دوران باراک اوباما باعث بدتر شدن وضعیت فقیرها در آمریکا شده است.

 21. رامنی در حالی که به چشمان اوباما نگاه می کرد گفت که او بنا ندارد خیلی مالیات ها را افزایش دهد و اتفاقا این آقای اوباما است که می خواهد مالیات ها را برای بخشی از جامعه بالا ببرد. موضوع مالیات همانطور که انتظار می رفت یکی از بحث های اصلی دو رقیب است

   

 22. میت رامنی می‌گوید خواهان گسترش استخراج نفت و ذغال سنگ در آمریکا است، مواردی که دولت باراک اوباما به دلیل مخالفت‌های طرفداران محیط زیست، از آنها دوری کرده بود

 23. 15 دقیقه نخست مناظره بیشتر معطوف به موضوع مالیات و طرح دو طرف برای کاهش یا افزایش مالیات ها بود. موضوعی که در ماههای گذشته هم محور مبارزات انتخاباتی دو کاندیدا بوده است.

 24. اوباما گفت كه ماليات طبقه متوسط را همان طور كه وعده داده بود كاسته است اما رقيبش، مي خواهد كه از ماليات مرفهان كم كند. رامني در جواب گفت كه اين برداشت اشتباهي از برنامه اوست.

 25. اوباما سعي مي كند برنامه هاي اقتصادي رامني را شبيه به برنامه هاي دوران جورج بوش جلوه دهد و به مخاطبان بگويد كه با انتخاب أو مشكلات اقتصادي دوباره باز مي گردد.

 26. سوال دوم مناظره در مورد بحث کسری بودجه آمریکاست و پاسخ دهنده اول میت رامنی است چرا که سوال اول را اوباما نخست جواب داد.

 27. میت رامنی می‌گوید برنامه ای برای اقتصاد دارد که تا کنون در تاریخ آمریکا به اجرا در نیامده است: اینکه بدون افزایش بدهی‌های آمریکا، مالیات را کاهش دهد. او می‌گوید ایجاد شغل‌های جدید برای آمریکایی‌ها هدف اول اوست.

 28. این عکس را سام فرزانه از رستورانی که در آن طرفداران باراک اوباما مشغول تماشای زنده مناظره هستند، ارسال کرده. اکنون در بسیاری از نقاط آمریکا صدها هزار نفر در کنار یکدیگر مناظره دو کاندیدای اصلی را نظاره می کنند.

 29. درباره چگونگي كاهش بدهي آمريكا، اوباما مجبور به توضيح دادن برنامه هاي خود شد. در حالي كه رامني فرصت اين را داشت كه منتقد باشد.

 30. میت رامنی درباره گسترش برنامه‌های دولتی می‌گوید اگر او رییس جمهور باشد، از خود خواهد پرسید آیا این برنامه‌ها، ارزش قرض کردن از چین را دارد؟

 31. اوباما در جواب سؤالی درباره كاهش بدهی آمريكا هم سعي مي كند موضوع را به جوان ها ربط دهد. قشری كه أو در ميانشان طرفدار كم ندارد.

 32. دو کاندیدا بر سر حمایت از طرح های انرژی های سبز اختلاف نظر بنیادین دارند. آقای رامنی میزان سرمایه گذاری در انرژی های سبز چون باد، خورشید و خودروهای غیر بنزینی را مقرون به صرفه نمی داند. اما آقای اوباما آینده را ازان این نوع انرژی ها می داند.

 33. سوال سوم در مورد امنیت اجتماعی است. حوزه ای که احتمالا اوباما در آن به طرح بیمه همگانی خود تاکید خواهد کرد.

 34. آقای رامنی کمک‌های دولت باراک اوباما را به شرکت‌های محیط زیستی مورد انتقاد قرار داد. او به شرکت سولیندرا اشاره کرد که کمک‌های دولتی را دریافت کرده، اما ورشکست شده و نتوانست از آن استفاده کند.

 35. دیوید لئونهارت، سردبیر دفتر واشنگتن روزنامه نیویورک تایمز در شبکه اجتماعی توییتر خود نوشته است جمهوری خواهان از اجرای آقای رامنی در این مناظره ناراضی هستند، دموکرات‌ها نیز از اجرای آقای اوباما.

 36. میت رامنی و باراک اوباما در مناظره نخست انتخابات 6 نوامبر آمریکا

 37. آقای اوباما برای توضیح درباره سیاستش برای امنیت اجتماعی از داستانی درباره مادر بزرگش شروع کرد. سام فرزانه از محلی که او گزارش می کند: "حتي در آمريكا هم سياست مداران درباره مادربزرگشان حرف مي زنند. اوباما چند بار از مادربزرگش حرف زد."

 38. میت رامنی در مخالفت با طرح بیمه اوباما می گوید که این طرح فرصت های شغلی را از بین برده درصورتی که آمریکا الان نیاز به شغل دارد.

 39. باراك اوباما درباره سيستم مالي آمريكا با انتقاد حرف زد، از وال استريت تا بانك ها و مؤسسه هاي اعتباري را مورد انتقاد قرار داد. حرفي كه احتمالا طرفداران زيادي دارد. مخصوصا زماني كه گفت آقاي رامني نامزد وال استريت است.

 40. میت رامنی می‌گوید برنامه بیمه همگانی باراک اوباما را حذف خواهد کرد چون اجرای این برنامه هزینه‌های زیادی دارد.

 41. برخی از گزارشگران سرویس جهانی بی بی سی که بطور زنده مناظره را نگاه می کنند معتقدند که باراک اوباما کمی امشب مضطرب به نظر می رسد.

 42. اوباما هنگامی که مجری گفت فرصت دو دقیقه ای او به اتمام رسیده، با اشاره به ساعت گفت: "هنوز 5 ثانیه مانده بود" که این موضوع همراه با خنده تماشاگران همراه شد.

 43. میت رامنی می گوید او به جای طرح بیمه همگانی اوباما طرحی دارد که با توجه به اقتصاد مبتنی بر بخش خصوصی در آمریکا، آنها را به رقابت با یکدیگر وا می دارد تا نهایتا مصرف کنندگان سود ببرند.

 44. در جواب رامني كه گفته بود در ايالت ماساچوست، دموكرات ها و جمهوري خواهان با هم كار مي كردند، اوباما توصيه كرد كه جمهوري خواهان در كنگره آمريكا از دموكراتها ياد بگيرند كه چطور با مخالفشان هم كاري مي كنند.

 45. رامنی کمی مسلط تر از اوباما به نظر می رسد. اوباما برخی اوقات مکث می کند و مانند سایر سخنرانی هایش خیلی با اعتماد به نفس صحبت نمی کند.

 46. تا این لحظه بر اساس زمانسنج تلویزیونی، اوباما حدود یک دقیقه ای بیشتر از رامنی صحبت کرده است.

 47. باراک اوباما و میت رامنی

 48. 15 دقیقه بعدی درباره نحوه مدیریت دولت است و اختلاف دو سلیقه در مورد اداره مملکت.

 49. اوباما سعي مي كرد از دوره بيل كلينتون، رئيس جمهوري دموكرات به عنوان دوره خوش حرف بزند، در مقابل رامني از دوره رونالد ريگان، رييس جمهوري جمهوري خواه، حرف مي زد.

 50. میت رامنی در مورد دیدگاهش نسبت به دولت داری و مملکت داری می گوید که او باید زمینه را برای آزادی افراد و بالندگی آنها فراهم کند و آنچه در چهار سال گذشته شاهدش بوده ایم چنین نبوده، 23 میلیون بیکار، 50 میلیون آمریکایی که برای دریافت کمک آذوقه ثبت نام کرده اند و از این قبیل اوضاع که به نظر رامنی نتیجه مدیریت اوباما است.

 51. ناظران مناظره از عملکرد ضعیف اوباما در پاسخگویی به انتقادهای رامنی متعجب شده اند. یکی از آنها توییت کرده که " آیا اوباما نمی خواهد شغل فعلی اش را حفظ کند."

 52. میت رامنی و باراک اوباما

 53. سام فرزانه مي گويد هنوز سه دقیقه مانده به پایان مناظره، كم كم حوصله ها در اين رستوران سر رفته و هنوز مناظره تمام نشده، بحث ها شروع شده است.

 54. رامنی در برابر انتقاد اوباما که گفت او می خواهد وام های دانشجویی را قطع کند، می گوید که او متعهد به کمک های دانشجویی است اما می خواهد که سیستم آموزش عالی را بهبود بخشد

 55. وقت مناظره رو به اتمام است و زمانسنج نشان می دهد که اوباما 4 دقیقه بیشتر از رامنی سخن گفته است.

 56. به قید قرعه، میت رامنی سخنان آخر را در این مناظره بیان خواهد کرد.

 57. اوباما به طعنه گفت كه رامني روز أولي كه انتخاب شود كارهاي زيادي دارد، از جمله اينكه مي خواهد برنامه بيمه همگاني را بر دارد.

 58. رامنی در دو دقیقه پایانی سخن خود می گوید که اگر او رای بیاورد 12 میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد و طرح بیمه همگانی اوباما را حذف خواهد کرد.

 59. در مجموع فارغ از برنامه ها و اطلاعاتی که دو کاندیدا در مورد موضوعات دادند، به نظر نمی رسد که آقای اوباما بتواند خود را برنده مناظره اول بداند. در برابر، آقای رامنی که در هفته های گذشته به خاطر انتشار ویدئو مخفی گفته های او کمی از رقابت دور مانده بود، احتمالا از مناظره نخست خود بسیار راضی تر خواهد بود.

 60. میت رامنی در سخنان پایان خود گفت بودجه نظامی آمریکا را کاهش نخواهد داد.

 61. مفسران تلویزیونی پس از پایان مناظره می گویند که میت رامنی بهترین مناظره خود را انجام داد و خیلی خوب ظاهر شد اما اوباما نتوانست مطابق انتظارات ظاهر شود. اما این پایان راه نیست. دو مناظره مستقیم دیگر و یک مناظره میان جو بایدن، معاون باراک اوباما و پل رایان، یار انتخاباتی میت رامنی برقرار خواهد شد.

   

 62. از اینکه با گزارش لحظه به لحظه مناظره نخست میان باراک اوباما و میت رامنی همراه ما بودید سپاسگزاریم. لطفا مناظره های بعدی این دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا را هم به طور لحظه به لحظه از دفتر واشنگتن بی بی سی فارسی با ما دنبال کنید.

نکات مهم

به روز شده: 4 اکتبر 2012
 • در حالی که تنها ۳۴ روز به برگزاری انتخابات آمریکا باقی مانده، نخستین مناظره میان باراک اوباما و میت رامنی همانطور که انتظار می رفت بر مسائل داخلی آمریکا متمرکز بود.
 • دو کاندیدا بارها طرح های یکدیگر در مورد اشتغال، بیمه همگانی و کسر بودجه امریکا مورد انتقاد قرار دادند.
 • به غیر از رامنی و اوباما که در سه مناظره بر سر مسائل داخلی و سیاست خارجی آمریکا حضور خواهند یافت، جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و پل رایان، یار انتخاباتی میت رامنی هم در مناظره‌ای جداگانه در برابر یکدیگر قرار خواهند گرفت.
 • در طول برگزاری مناظره، میت رامنی بسیار مسلط تر به نظر می رسید و باراک اوباما بر خلاف همیشه مضطرب به نظر می رسید.
 • مناظره در ۶ وقت ۱۵ دقیقه‌ای برگزار شد. در هر نوبت مجری برنامه سوالی در مورد مسائلی داخلی چون اقتصاد، بیمه همگانی، نقش دولت و نحوه اداره امور داخلی از دو کاندایدا پرسید. هر کاندیدا دو دقیقه وقت دارد تا به سوال پاسخ دهد و زمان باقی مانده به بحث میان دو کاندیدا اختصاص خواهد داشت.
 • گزارشگران در مجموع برنده مناظره نخست را میت رامنی ارزیابی می کنند چرا که او توانست با تسلط بهترین حضور انتخاباتی خود را رقم بزند و در برابر باراک اوباما که در سخن وری شهرت دارد، در بسیاری از دقایق حتی از نگاه کردن مستقیم به چشمان رقیبش سرباز می زد.
 • با این وجود آقای اوباما بارها با دفاع از طرح های خود در مورد قشر متوسط و جوانان، تلاش کرد که میت رامنی را نماینده قشر مرفه و متمول نشان دهد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.