نجاتبخش ملت یا معمار صلح؛ کتابی در باره رئیس جمهوری تاجیکستان

به روز شده:  16:59 گرينويچ - چهارشنبه 03 اکتبر 2012 - 12 مهر 1391

این محفل در کتابخانه ملی تاجیکستان و با شرکت شمار زیادی از رهبران دولتی دایر شد

در کتابخانه ملی تاجیکستان، کتاب جدیدی با نام “نجاتبخش ملت” که از فعالیت سیاسی رئیس جمهوری رحمان حکایت می‌کند، طی مراسمی معرفی شد.

این مراسم، روز چهارشبی ۳ اکتبر برگزار شد و مسئولان شرکت بزرگ رسانه ای “Big media group” ناشر این کتاب می‌گویند که این نخستین باری است که این شرکت در باره رهبر یک کشور کتابی را به نشر می‌رساند.

هرچند مؤلفان این کتاب نام آن را به تاجیکی “نجاتبخش ملت” ترجمه کرده‌اند، ولی نام اصلی این کتاب به زبان انگلیسی و فرانسوی منتشر شده، معمار صلح “the architect of peace”، است.

عبدالغفار شریف‌اف، سخنگوی ریاست جمهوری و عبدالله‌ غفوراف مؤلفان کتاب بوده و زیر نظر در تحریر پرفسور رحیم مس‌اف از محققان برجسته تاجیک به چاپ رسیده است.

زیباترین رئیس جمهوری ها

محفل معرفی کتاب جدید در باره رئیس جمهور رحمان، با سخنرانی تییو کیپرس، رئیس شرکت “Big media group” آغاز شد.

به نظر می‌رسید که آقای کیپرس اکثر اقتباسها در باره فعالیت‌های رئیس جمهوری را از روی محتوای کتاب جدید آماده کرده بود.

رحیم مس‌اف، به عنوان تحریرکننده کتاب بعد از آقای کیپرس سخنرانی کرد و گفت که قبل از همه چهره رهبر هر کشور باید جوابگویی چهره ملّی آنها باشد.

کتاب "معمار صلح"با تعداد سه هزار عدد در بلژیک منتشر شد

آقای مس‌اف گفت که آقای رحمان این نشانه‌ها را داراست و وی افزود: “هر زمانی که رئیس جمهوری ما به کشورهای دیگر سفر می‌کند و یا در گردهمایی های سران کشورها حاضر می‌شود، نشانه تاجیک بودنش از چهره او معلوم می‌شود.”

سخنرانی‌های اکثر شرکت‌کنندگان این محفل به همدیگر مشابه بودند و بیشتر آنها از "قهرمانی‌ها" و فعالیت‌های به گفته آنها سازنده رئیس جمهوری در دو دهه اخیر صحبت می‌کردند.

عده‌ای در محفل پیشنهاد کردند که آموزگاران مکاتب همگانی برای آموختن تاریخ نوین تاجیکستان باید این کتاب را در دستور تعلیم قرار بدهند.

در این محفل گفته شد که کتاب جدید به افتخار ۲۰ مین سالگرد دایر شدن ۱۶ جلسه شورای عالی پارلمان وقت تاجیکستان که امامعلی رحمان را به قدرت آورد، منتشر شده است.

عده ای نیز یادد‌آور شدند که پنجم اکتبر، ۶۰ مین سالگرد رئیس جمهوری رحمان بوده و کتاب را ارمغان خوبی به مناسبت این روز خواندند.

در کتاب عکس‌هایی از جریان ملاقات‌های رئیس جمهور رحمان و سفرهای کاری وی به کشورهای خارجی و مستقل همسود چاپ شده‌اند. در بخش آخر کتاب “معمار صلح” عکسهایی از آقای رحمان و اعضای خانواده او به چشم می خورند.

ارمغانی برای مردم تاجیک

این کتاب را که به زبانهای انگلیسی و فرانسوی و به تیراژ سه هزار جلد منتشر شده است، یک روز قبل، تییو کیپرس، رئیس شرکت “Big media group” در ملاقاتش به رئیس جمهوری رحمان سپرده بود.

در تاجیکستان همه‌ساله چندین کتاب در باره زندگینامه و فعالیتهای سیاسی پرزیدنت رحمان به نشر می‌رسد

همچنین در این مراسم، یکی از شماره‌های "مجله اروپا “The Europian Times” که همه مطالب آن به به تاجیکستان اختصاص یافته است به شرکت کنندگان پیشکش شد.

برخی از صاحب‌نظران کتاب “معمار صلح” و چاپ شدن این مجله را سفارشی می‌دانند و آن را آغاز تبلیغات برای انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۳ خوانده اند.

عده‌ای نیز بر این نظر اند که شرکت‌های خارجی با پول هنگفتی می‌توانند، کتابهای سفارشی را با هر تیراژی که سفارش داده شود چاپ می کنند.

هرچند تییو کیپرس می‌گوید که در مورد جنبه مالی این کتاب اطّلاع ندارد و او افزود: “ما این کتاب را برای مردم تاجیکستان نشر کردیم. ما می‌دانیم که تاجیکستان به نیروی انرژی نیاز مبرم دارد و از این رو تصمیم گرفتیم که در آینده یک فیلمی در مورد ضرورت نیروگاه آبی “راغون” و نقش امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور در آن نواربرداری کنیم.”

آقای کیپرس می‌گوید که این فیلم در یک سال آینده آماده خواهد شد. امّا وی افزود که فیلم ویژه تبلیغ کننده انتخابات ریاست جمهوری نخواهد بود.

در تاجیکستان همه‌ساله چندین کتاب در باره زندگینامه و فعالیت‌های سیاسی رئیس جمهور رحمان به نشر می‌رسد.

برخی از صاحب‌نظران می‌گویند که عدّه‌ای از رهبران کشورهای خودکامه آسیای مرکزی با پرداخت مبلغ هنگفتی به شرکتهای خارجی برای تبلیغ خود، آنها را موظف به نشر کتب در مورد فعالیتهای خویش می‌کنند.

برخی از کارشناسان سیاسی با اشاره‌ به دوران شوروی به ویژه دوران دولتداری لئونید بریژنیف، نشر کتب فعالیتهای سران کشورها را بد این گونه، نمونه‌ای از تبلیغ کیش شخصیت می‌دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.