هزاران نفر به نظام سیاسی اردن اعتراض کردند

به روز شده:  17:38 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391

از جمله شعارها در تظاهرات امروز این بود: "مردم خواهان اصلاحات در رژیم هستند."

ساعاتی پس از اینکه ملک عبدالله، پادشاه اردن خواهان برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمانی شد، هزاران نفر در اردن با شعار اصلاحات سیاسی در امان تظاهرات کردند.

جبهه عمل اسلامی، شاخه سیاسی اخوان المسلمین، درخواست اصلاحات سیاسی گسترده تر و ایجاد پارلمان دموکراتیک تر داده است.

شامگاه پنجشنبه، ملک عبدالله پارلمان را منحل کرد و خواهان انتخابات زودهنگام شد، هرچند که تاریخی را در این زمینه مشخص نکرد.

او گفته است که می خواهد تا پایان امسال رای گیری انجام شده باشد.

به تخمین وایر دیویس، خبرنگار بی بی سی، حدود ۱۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت کردند. به گفته او این بزرگ ترین تظاهرات در اردن طی چند سال گذشته بوده است.

تصاویر ویدئویی که از این اعتراضات منتشر شده مردم را در حال شعار دادن و تکان دادن پرچم نشان می دهد. خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که مردم شعار داده اند: "مردم خواهان اصلاح قانون اساسی هستند، پیش از اینکه مرم طغیان کنند. مردم می خواهند که رژیم را اصلاح کنند."

اواخر روز پنجشنبه، تجمعی در حمایت از شاه عبدالله لغو شد تا جلوی درگیری احتمالی با معترضان گرفته شود. برگزارکنندگان تجمع هواداران ملک عبدالله پیش بینی می کردند که ۲۰۰ هزار نفر در آن شرکت کنند.

پلیس اردن گفته است که هشت نفر را که به سوی معترضان می رفتند بازداشت کرده و سه وسیله نقلیه حاوی چماق، چاقو و تفنگ را ضبط کرده است.

مردم اردن خواهان جلوگیری از فساد دولتی و داشتن نقش بیشتر در اداره امور مملکت هستند.

تظاهرات معترضان به نظام سیاسی اردن، بزرگترین چالش برای ملک عبدالله از زمان شروع بهار عربی است.

"مشکلات اقتصادی، فساد مالی، محدود کردن استفاده از اینترنت و درگیریها در سوریه به فشار برای تغییرات در این کشور دامن زده است"

ملک عبدالله پیشتر برای جلوگیری از ناآرامی های ضددولتی قول داده بود دست به اصلاحات سیاسی بزند.

مشکلات اقتصادی، فساد مالی، محدود کردن استفاده از اینترنت و درگیریها در سوریه به فشار برای تغییرات در این کشور دامن زده است.

گروه اخوان المسلمین اردن ماه ژوئیه گذشته اعلام کرده بود که جبهه عمل اسلامی، شاخه سیاسی آنها انتخابات را تحریم خواهد کرد.

این گروه خواستار محدود شدن قدرت خاندان پادشاهی اردن و نظام پارلمانی فعلی این کشور است که در آن نخست وزیر به جای برگزیده شدن در انتخابات توسط پادشاه معین می شود.

پادشاه اردن به تازگی گفته که پارلمان جدید پس از برگزاری انتخابات در سال آینده نخست وزیر را انتخاب خواهد کرد.

زکی بانی رشید، معاون حزب اخوان المسلمین گفته: "پس از ۲۰ ماه تظاهرات و گوش نکردن به تقاضای ما برای اصلاحات، ما اکنون به دنبال دوره جدیدی هستیم."

او گفت: "ما خواستار اصلاحات واقعی هستیم که قدرت را ترمیم می کند و از کسانی که سال هاست آن را در دست دارند، می گیرد. "

تاکنون تظاهرات در اردن از بقیه کشورهای منطقه صلح آمیزتر بوده است.

ملک عبدالله پیش از این گفته بود که این نکته که تظاهرات مردمی به جنبشی بزرگ بدل نشده به این دلیل است که او نشان داده در مورد اصلاحات جدی است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.