حکم استرداد روحانی افراطی بریتانیایی به آمریکا صادر شد

به روز شده:  18:14 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391

ابوحمزه المصری امام جماعت مسجدی در شمال لندن بوده است

براساس حکمی که قضات دادگاه عالی بریتانیا صادر کرده‌اند، پنج متهم به اقدامات تروریستی که در این کشور در حبس بوده‌اند، قابل استرداد به آمریکا خواهند بود.

ابوحمزه المصری، روحانی تندرو مسلمان یکی از این پنج متهم است.

این حکم، امروز (جمعه، پنجم اکتبر) به دنبال روند قضایی بسیار طولانی در بریتانیا صادر شد.

دادگاه اعلام کرده است که بابر احمد، سید طلحه احسان، عادل عبدالباری و خالد الفواز نتوانسته‌اند دلایل "روشن و قانع کننده‌ای" برای مسترد نشدن به آمریکا ارائه کنند.

پیش از این، دادگاه حقوق بشر اروپا حکم استرداد این متهمان به آمریکا را تایید کرده بود و آنها خواهان رسیدگی دوباره به پرونده‌شان شده بودند.

قضات دادگاه امروز در لندن اعلام کردند که استرداد این پنج متهم به آمریکا "می‌تواند فورا اجرایی شود."

مقامات وزارت کشور بریتانیا گفته‌اند که می‌خواهند "هرچه سریع‌تر" آنها را از بریتانیا اخراج کنند.

این حکم را سر جان توماس و سر دانکن اوسیلی، دو قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده در دادگاه عالی صادر کرده‌اند.

در این حکم که در جلسه امروز دادگاه خوانده شد، آمده است که درخواست هریک از مدعیان برای صدور مجوز بررسی دوباره پرونده رد خواهد شد.

پیش از این، وکلای آقای ابوحمزه گفته بودند که ممکن است او برای محاکمه در آمریکا در شرایط جسمانی مساعدی نباشد. بر همین مبنا در حکم دادگاه امروز آمده است: "او هرچه زودتر محاکمه شود، بهتر خواهد بود."

ابوحمزه از دادگاه خواسته بود تا استردادش به آمریکا به تاخیر بیافتد تا بتواند اسکن ام‌آرآی مغزش را به انجام برساند. اما دادگاه عالی بریتانیا این درخواست را رد کرده است.

آقای ابوحمزه ۵۴ ساله، امام جماعت سابق مسجد فینسبری‌پارک در شمال لندن بود و وکلایش گفته‌اند که او به "بی خوابی مزمن" مبتلاست و به دلیل ۸ سال حبس، دچار افسردگی شده است.

خبرنگار بی‌بی‌سی که امروز در جلسه دادگاه حضور داشت، می‌گوید که دولت بریتانیا به نتیجه‌ای که برای هشت سال منتظرش بود، دست یافته است.

دادستانی آمریکا ابوحمزه المصری را متهم کرده که تلاش داشته است اردوگاهی را برای آموزش اقدامات تروریستی برپا کند و در آدم‌ربایی در یمن که منجر به مرگ چهار گروگان شد، دست داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.