حضور پایگاه روسیه در تاجیکستان برای 30 سال تمدید شد

به روز شده:  12:31 گرينويچ - جمعه 05 اکتبر 2012 - 14 مهر 1391
رحمان و پوتین

دوشنبه و مسکو چهار سال باز بر سر شرایط بود و باش نظامیان روس در تاجیکستان بحث داشتند

در جریان دیدار رسمی ولاديمير پوتین از دوشنبه مقامات تاجیک و روس در مورد تمدید مدت بود و باش پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان توافق کردند.

بر اساس موافقت نامه‌ای که میان شیرعلی خیر‌الله‌یف و آناتولی سردیوکف، وزیران دفاع دو کشور، امضا شد، پایگاه نظامی روسیه به مدت 30 سال دیگر (تا سال 2042) در تاجیکستان باقی خواهد ماند.

در عوض، جانب روسیه به تاجیکستان وعده ارائه کمکهای نظامی کرده است. این کمکها از وارد کردن تجهیزات نظامی جدید برای ارتش تاجیکستان و بازآموزی رایگان افسران و سربازان تاجیک در دانشگاههای نظامی روسیه عبارت بوده است.

"توافق کلیدی"

طی دو سال اخیر مذاکرات و بحثها میان مقامات روس و تاجیک در مورد شرایط بود و باش بیش از هفت هزار تن از نظامیان روسیه در تاجیکستان ادامه‌ داشت.

جانب روسیه تقاضا داشت که این پایگاه برای 49 سال و به طور رایگان در تاجیکستان باقی بماند. اما مقامات تاجیک با این پیشنهاد موافق نبودند.

به نوشته برخی از رسانه‌های روسیه، مقامات تاجیک خواستار پرداخت حدود 250 میلیون دلار پول اجاره سالانه برای حضور پایگاه روسیه در تاجیکستان شده بودند. اما مقامات تاجیک این ادعا را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

قبلاً ایگور شوالف، معاون نخست‌وزیر روسیه، در صحبت با رادیوی "ایخو مسکوی" گفته بود که موافقتنامه بر سر پایگاه روسیه ممکن است اوایل سال آینده امضا شود. به این دلیل، امضای این سند در جریان دیدار آقای پوتین از تاجیکستان غیرمنتظره بوده است.

منابع آگاه می‌گویند که هیئتهای دو کشور طول شب گذشته متن نهایی موافقتنامه را بازنویسی کرده و در مورد شرایط پیشنهادی همدیگر به توافق رسیده‌اند. اما جزئیات این توافق، از جمله شرایط مالی، اعلام نشده است.

لغو عوارض گمرکی

در جریان دیدار پرزیدنت پوتین از دوشنبه، همچنین، ویکتور ایوانف و رستم نظرف، رهبران نهادهای مبارزه با مواد مخدِر روسیه و تاجیکستان، در مورد همکاریها در زمینه مبارزه مشترَک با قاچاق مواد مخدِر یک موافقتنامه امضا کردند.

نظامیان روس

طبق توافق تازه، تاجیکستان برای 30 سال آینده میزبان نظامیان روس خواهد بود

طبق این سند، روسیه در آینده در فعالیت آژانس مبارزه با مواد مخدِر تاجیکستان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. همچنین برای تقویت مبارزه با قاچاق مواد مخدِر روسیه پنج میلیون دلار در اختیار تاجیکستان قرار خواهد داد.

گل شیرعلی و آلکساندر نواک، وزیران انرژی و صنایع دو کشور، نیز یادداشت تفاهمی در زمینه گسترش همکاریهای انرژی، امضا کردند.

بر اساس توافقات روز جمعه روسیه همچنین عوارض گمرکی برای مواد سوخت صادراتی خود به تاجیکستان را لغو کرده است. روسیه تعهد کرده که برای احداث نیروگاههای کوچک و متوسط‌ در رودخانه‌های تاجیکستان به این کشور کمک کند.

همچنین، اداره‌های مهاجرت دو کشور در مورد تمدید مهلت ثبت نام مهاجران کاری تاجیک در روسیه از سه تا 15 روز و صدور اجازه کار برای آنها از یک سال به سه سال سندی امضا کردند. این موضوعی است که به صدها هزار خانواده های تاجیک ربط دارد.

بیش از یک میلیون کارگر مهاجر تاجیک در روسیه کار و زندگی می‌کنند و سالی بیش از 3 میلیارد دلار به خانواده‌هایشان در تاجیکستان پول می‌فرستند. کارشناسان بانک جهانی می گویند که این مبلغ تقریبا برابر نیمی از تولیدات ناخالص داخلی تاجیکستان است.

"تلاشهای سازنده"

ولاديمير پوتین با بیش از یک ساعت تأخیر در قصر ملت، محل برگزاری رسم استقبال از او حاضر شد. برخی از خبرنگاران این امر را به پیچیدگی مذاکرات دو کشور ربط دادند. اما وضع سلامت آقای پوتین هم چندان خوب به نظر نمی‌رسید.

آقای پوتین در نشستی بعد از امضای اسناد همکاری از توافقات حاصل شده اظهار رضایت کرد و گفت که به دست آمدن توافقات اخیر میان این دو کشور "با تلاشهای سازنده" امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، صورت گرفته است.

پوتین و رحمان

آقای پوتین به امامعلی رحمان به مناسبت روز تولدش تفنگی هدیه کرده است

آقای پوتین افزود: "مذاکرات ما در موضوعات مختلف، از جمله سیاسی، تجاری، اقتصادی و نظامی در محیط دوستانه، آشکار و کاربردی صورت گرفت که در دورنمای همکاریهای ما نقش مهم دارند."

وی گفت: "موافقتنامه در مورد تمدید حضور پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان یکی از توافقات کلیدی بود و برای حضور 30 ساله آن در این کشور زمینه فراهم کرد. حضور این پایگاه در تاجیکستان ضامن دفاع استراتژیک هر دو کشور است. این پایگاه امنیت تمام منطقه آسیای مرکزی را تضمین می‌کند."

پرزیدنت رحمان نیز از امضای این اسناد خوشنود به نظر می‌رسید. آقای رحمان در سخنرانی خود در این نشست گفت که موضوع اصلی گفتگوی جانبها همکاریهای اقتصادی بود.

وی افزود: "ما همچنین در مورد بهبودی وضعیت مهاجران تاجیک و تأمین حقوق آنها در روسیه، از جمله تمدید مهلت ثبت نام و اجازه کار به توافق رسیدیم."

هدیه پوتین به رحمان

دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از تاجیکستان در شرایطی برگزار شد که حرف و حدیثها در باره سردی روابط دو کشور و اختلاف نظرها میان آنها زیاد بود.

ولادیمیر پوتین در دو دوره گذشته ریاست جمهوری‌اش هم سه بار در همین روز در تاجیکستان قرار داشت: هم برای بررسی همکاریهای دو کشور و هم برای تبریک امامعلی رحمان که 5 اکتبر روز تولدش است. امروز آقای رحمان 60 ساله شد.

پرزیدنت پوتین رئیس جمهوری تاجیکستان را به این مناسبت شادباش گفت. در ارتباط با شستمین سالگرد زادروز امامعلی رحمان پرزیدنت پوتین به او تفنگی تقدیم کرده است.

همچنین، در حاشیه‌ دیدار پرزیدنت پوتین از تاجیکستان همایش تاجران و سرمایه‌داران تاجیکستان و روسیه برگزار شد. در این همایش دورنمای همکاریهای تجاری دو کشور، جلب سرمایه روسیه برای اجرای طرحهای مشترَک و امکان پیوستن تاجیکستان به اتحادیه گمرکی روسیه، بلاروس و قزاقستان از موضوعات اصلی مورد بحث بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.