ترکیه برای چهارمین روز به حملات خمپاره‌ای سوریه پاسخ داد

به روز شده:  14:58 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

ترکیه تانک‌هایش را در اطراف شهر آکچاکاله مستقر کرده است

در حالی که گزارش ها حاکی است که ترکیه برای چهارمین روز پیاپی به حملات خمپاره ای سوریه در نزدیکی یکی از روستاهای مرزی این کشور پاسخ داده است.

همزمان تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از بشار اسد، رئیس جمهور را نشان داده که دسته گلی بربنایی در کوه قاسیون در حومه پایتخت قرار می‌دهد.

دیدار رئیس جمهور سوریه از این محل، که این روزها بندرت در انظار عمومی ظاهر می شود، در بزرگداشت سی و نهمین سالگرد جنگ اعراب و اسرائیل انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، حمله خمپاره‌ای نیروهای سوری به یکی از دهکده‌های استان ختای با واکنش فوری نیروهای ترکیه روبرو شده است.

مجلس ترکیه به دنبال پرتاب خمپاره از خاک سوریه به این کشور، انجام عملیات نظامی علیه اهدافی در خاک سوریه را تائید کرده است.

در جریان حملات خمپاره‌ای چهارشنبه گذشته (۱۱ مهر) سوریه به خاک ترکیه دست کم ۵ غیرنظامی کشته شدند.

این اولین بار بود که از زمان آغاز درگیری‌ها در سوریه، ترکیه در نواحی مرزی دو کشور دست به اقدام نظامی می‌زند.

خبرگزاری آناتولی در اوایل امروز (شنبه ۱۵ مهر) گزارش کرد که در جریان درگیری‌های سنگین بین نیروهای دولتی سوریه و شورشیان در استان ادلب، خمپاره نیروهای سوری از مرز عبور کرده و به منطقه‌ای در خاک ترکیه اصابت کرده است.

هنوز گزارشی از میزان تلفات در خاک ترکیه منتشر نشده است.

در همین حال نهاد ناظر حقوق بشر سوریه اعلام کرده که نیروهای مخالف دولت پس از ساعت ها درگیری سنگین موفق شده اند که امروز (شنبه ۱۵ مهر) یک دهکده را در نزدیکی مرز ترکیه به کنترل خود درآورند.

به گفته سخنگوی نهاد ناظر حقوق بشر سوریه، دست کم ۲۴ سرباز در جریان این حمله کشته شدند. این در حالی است که شورشیان تنها ۳ تلفات در این حمله داشتند.

این نهاد مدعی شده که نزدیک به ۸۰ درصد از شهرها و دهکده‌ها در امتداد مزر ترکیه از کنترل نیروهای دولت سوریه خارج شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.