پانه‌تا: بهتر بود حامد کرزی از آمریکا قدردانی می‌کرد

به روز شده:  07:17 گرينويچ - شنبه 06 اکتبر 2012 - 15 مهر 1391

پانه‌تا: مناسب‌تر بود آقای کرزی از فداکاری‌های افرادی که برای افغانستان جنگیده‌اند، قدردانی می‌کرد

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا از اظهارات انتقادی رئیس‌جمهور افغانستان در باره عملکرد نظامیان آمریکایی ابراز ناامیدی کرده است.

حامد کرزی هفته گذشته با اشاره به همکاری‌های نزدیک آمریکا و پاکستان، گفت که نظامیان آمریکا گروه‌هایی را که او تروریست خواند، در پناهگاه‌های اصلی‌شان هدف قرار نداده‌اند.

آقای پانه‌تا در جمع خبرنگاران گفته است که آمریکا بیش از دو هزار نفر از نیروهای خود را در جنگ برای تامین امنیت و حق حاکمیت افغانستان از دست داده است.

او اضافه کرد که خیلی مناسب‌تر بود اگر آقای کرزی به جای انتقاد، از فداکاری‌های افرادی که برای افغانستان جنگیده و جان خود را از دست داده‌اند، قدردانی می‌کرد.

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در شرایطی مطرح شده که در هفته‌های اخیر تعداد نیروهای آمریکایی که هدف حمله نیروهای امنیتی افغانستان قرار می‌گیرند، بیشتر شده است.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان هفته گذشته در یک کنفرانس خبری گفت که آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین متحد استراتژیک افغانستان هنوز نپذیرفته است که افغانستان از سوی پاکستان مورد حملات راکتی قرار می‌گیرد.

او اضافه کرد که افغانستان در شرایط کنونی، توان مقابله با پاکستان را ندارد و اگر آمریکا ارتش کشورش را به سلاح سنگین مجهز نکند، افغانستان به زودی به خرید این گونه تسلیحات از کشورهای دیگر اقدام خواهد کرد.

مقامات افغانستان می‌گویند شبه‌نظامیانی که در پاکستان مستقر هستند، با عبور از مرزهای دو کشور به اقدامات تروریستی در خاک افغانستان دست می‌زنند و دولت پاکستان برای مقابله با این گروه‌ها وارد عمل نمی‌شود.

براساس قرارداد همکاری‌های استراتژیک که افغانستان و آمریکا سال گذشته امضا کردند، آمریکا ملزم است از افغانستان در برابر حمله‌ها و تهدیدهای بیرونی دفاع کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.