ابوحمزه در برابر دادگاه حاضر شد

به روز شده:  01:46 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391
ابو حمزه، روحانی افراطی مسلمان

آقای ابو حمزه پیش از دستگیری اش در بریتانیا آموزش های مذهبی می داد

پنج مردی که دولت آمریکا خواستار استرداد آنها از بریتانیا شده بود، وارد خاک آمریکا شده و در برابر دادگاه حاضر شدند. این افراد به جرائم مختلف مورد تعقیب قرار گرفته بودند.

شناخته شده‌ترین آنها، ابو حمزه، روحانی افراطی مسلمان است که متهم به تلاش برای آموزش پیکارجو برای همکاری با گروه القاعده است. دادگاه نیویورک دستور داده وی در بازداشت بماند. دو نفر دیگر از آنها نیز در دادگاهی در ایالت کنتیکت، ابراز بی گناهی کردند.

دو هواپیمایی که این متهمان را به خاک آمریکا آورد، روز گذشته در تاریکی شامگاهی به زمین نشست. این پروازی بود که دولت آمریکا سالها به دنبالش بود.

پنج مردی که در بریتانیا زندگی می کردند، اما دولت آمریکا خواهان محکومیت شان در آمریکا بود.

آقای ابو حمزه پیش از دستگیری اش در بریتانیا آموزش های مذهبی می داد. این روحانی مصری الاصل با مشکلات جسمانی متعدد روبروست. یکی از چشم هایش نابیناست و یک دست هم ندارد.

بنابر ادعای آمریکا اتهامات او شامل نقش داشتن در گروگانگیری در یمن، برپا کردن اردوگاه آموزشی تروریست ها در ایالت اورگان آمریکا و کمک به گروه طالبان است.

دو نفر دیگر این گروه، عادل عبدالباری- مصری ۵۲ ساله و خالد فواض مرد ۵۰ ساله اهل عربستان سعودی هستند. هر دو به همکاری با القاعده برای کشتن آمریکایی ها و حمله به اهداف آمریکا در خارج از کشور متهم هستند.

عبدالباری همچنین متهم به بمبگذاری سفارت آمریکا در کنیا و تانزانیا در سال ۱۹۹۸ است. در این بمبگذاری ۲۲۴ نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

سید طلها احسان و بابار احمد، دو نفر دیگر هم متهم به راه اندازی وب سایتی به نام اعظم هستند.

گفته شده این وب سایت در استخدام پیکارجو و جمع آوری کمک های مالی برای القاعده فعالیت می کرده است. میزبان این وب سایت در ایالت کنتیکت آمریکا قرار دارد و به همین دلیل این دو نفر پس از ورود به آمریکا در دادگاهی در این ایالت حاضر شدند.

ابو حمزه اما در دادگاهی در نیویورک حاضر شد.

استرداد این متهمان به آمریکا سالها به طول انجامید. رسیدگی به پرونده پرونده ابوحمزه، هشت سال پیش شروع شد. او به دادگاه عالی اروپا هم شکایت کرده بود. طولانی ترین آنها اما پرونده خالد فواض است که ۱۴ سال طول کشیده است.

موریس دیویز، که پیش‌تر یکی از دادستان های کمیته نظامی گوآنتانامو بوده است، می گوید استرداد این متهمان پایان راه نیست.

"اینها پرونده های جدی و پیچیده ای هستند و به زمان نیاز دارند. دادگاه امروز اولین قسمت از این پروسه بود که ممکن است چند سال ادامه داشته باشد. من فکر می کنم عدالت در مورد آنها به اجرا در خواهد آمد."

آقای دیویز می گوید دولت آمریکا برای استرداد این گروه با بریتانیا توافق هایی کرده است. از جمله اینکه در دادگاه فدرال محاکمه شوند، به گوانتانامو فرستاده نشوند و محکوم به اعدام نشوند. به گفته آقای دیویزسنگین ترین حکمی که احتمملا آنها با آن روبرو خواهند شد، حبس ابد است.

با اینکه استرداد این گروه سالها طول کشید، اما دولت بریتانیا از اینکه آنها در نهایت به آمریکا فرستاده شدند راضی است.

قرار است ابوحمزه روز سه شنبه هفته آینده بار دیگر در دادگاه حاضر شود.

با این حال ورود این گروه به آمریکا آنچنان خبرساز نشد و روزنامه ها و خبرگزاری های آمریکا پوشش جزیی از آن ارائه کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.