کره جنوبی برد موشک‌های بالستیک خود را افزایش می‌دهد

به روز شده:  11:09 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391
موشک بالستیک

مقامات کره جنوبی تأکید دارند که هدف از افزایش برد موشک‌هایشان، بازدارندگی است

مقامات کره جنوبی در پی امضای توافق‌نامه‌ای با آمریکا اعلام کردند که برد موشک‌های بالستیک خود را تقریبا سه برابر خواهند کرد.

آنها می‌گویند که این توافق‌نامه راهی برای مقابله با تهدید کره شمالی خواهد بود.

تمام خاک کره شمالی، ژاپن و بخش هایی از خاک چین نیز در محدوده ۸۰۰ کیلومتری برد موشک‌های جدید کره جنوبی قرار می‌گیرند.

براساس قرارداد امنیتی پیشین، برد موشک‌های کره جنوبی به ۳۰۰ کیلومتر محدود شده بود. اما پس از آزمایش موشک دوربرد کره شمالی، در این قرارداد تجدید نظر شد.

ایالات متحده آمریکا بیش از ۲۸ هزار نیروی نظامی در کره جنوبی دارد.

'مهار تحریکات'

سخنگوی لی میونگ بانک، رئیس جمهوری کره جنوبی گفته است با اینکه این توافق‌نامه امضاه شده، استراتژی این کشور به سرعت تغییر نمی‌کند، اما توافق جدید نماد سیاسی اتحاد قوی با ایالات متحده آمریکا و همچنین عاملی بازدارنده در برابر دولت کره شمالی است.

چان یونگ وو، مشاور امنیت ملی کره جنوبی یکی دیگر از مقاماتی است که در این مورد اظهار نظر کرده است. او گفته: "بزرگترین هدف از این تجدید نظر کاهش تحریکات نظامی کره شمالی است."

گزارشگران می‌گویند که دولت کره جنوبی مدت زمان زیادی برای افزایش برد و محدوده موشک‌هایش مجادله کرد، اما ضرورت این بازنگری در اوایل سال جاری میلادی و پس از آزمایش موشکی کره شمالی بیشتر احساس شد.

یک آزمایش موشکی کره شمالی در ماه آوریل امسال با شکست مواجه شد، هرچند که گفته شد پرتاب این موشک برای قرار دادن ماهواره‌ای در مدار زمین بوده است.

منتقدان گفتند که این پرتاب برای آزمایش تکنولوژی موشکی بوده که بر اساس قطعنامه سازمان ملل ممنوع است.

سه هفته پیش آمریکا و ژاپن در توافقی برنامه دوم سپر موشکی را در خاک ژاپن راه اندازی کردند تا پاسخی به تهدیدهای احتمالی کره شمالی باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.