دیوید کامرون: در صورت نیاز باز هم بودجه اتحادیه اروپا را وتو خواهم کرد

به روز شده:  15:33 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391

دیوید کامرون گفته است بریتانیایی‌های خواستار تغییراتی در اتحادیه اروپا هستند

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که "اگر لازم شود" بودجه جدید اتحادیه اروپا را وتو خواهد کرد.

اتحادیه اروپا قرار است در اواخر ماه جاری میلادی درباره بودجه این اتحادیه در حدفاصل سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ مذاکره کند.

آقای کامرون در گفتگو با بی بی سی گفته است که اتحادیه اروپا باید در درازمدت دو بودجه متفاوت درنظر بگیرد.

به گفته نخست وزیر بریتانیا، یک بودجه باید به کشورهای حوزه یورو و بودجه دیگر به کشورهایی اختصاص داده شود که از یورو استفاده نمی‌کنند.

آقای کامرون تاکید کرد که با اختصاص بودجه‌ای به کشورهای حوزه یورو، این کشورها مجبورند می‌شوند که بیش از گذشته از یکدیگر حمایت کنند.

او اضافه کرد که تصور نمی‌کند در مذاکرات آتی بتوان به چنین نتیجه‌ای دست یافت، اما در عین حال تاکید کرد که این موضوع می‌تواند نشان دهنده مسیر آینده اروپا باشد.

آقای کامرون سال گذشته با حق وتوی خود مانع از اصلاح معاهده لیسبون شد و در توجیه تصمیم خود استدلال کرد که اصلاحات پیشنهادی، منافع بریتانیا را تامین نمی‌کند.

پیمان لیسبون سندی است که روابط اعضای اتحادیه اروپا با این اتحادیه و نیز وظایف و مسئولیت نهادهای مختلف آن را تعریف می‌کند و هدف از اصلاحات پیشنهادی، تقویت نظارت بر سیستم‌های مالی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و جلوگیری از تکرار بحرانی مشابه آنچه حوزه یورو با آن مواجه است، بود.

آقای کامرون که همزمان با اولین روز برگزاری کنفرانس حزب محافظه کار با بی بی سی صحبت می‌کرد همچنین افزود: "تجربه نشان می‌دهد که مردم اروپا منظور مرا از آن چه که می‌گویم، درک می‌کنند."

نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از سخنانش افزود در صورت "افزایش بیش از حد بودجه" و در صورت ارائه توافقی که نتوان کنترل مناسبی بر آن داشت، باز هم از حق وتویش استفاده خواهد کرد.

آقای کامرون در این مصاحبه همچنین گفت: "واقعیت این است که مردم بریتانیا واقعا نمی‌خواهند اتحادیه اروپا را ترک کنند و در عین حال نمی‌خواهند این اتحادیه را بصورت فعلی بپذیرند".

به گفته آقای کامرون، بریتانیایی‌ها خواستار تغییراتی در اتحادیه اروپا هستند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.