اسرائیل: ورود هواپیمای بدون سرنشین را تلافی می‌کنیم

به روز شده:  11:55 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391

هنوز مشخص نیست که این هواپیمای بدون سرنشین از کجا وارد خاک اسرائیل شده بود

اهود باراک، وزیردفاع اسرائیل در واکنش به ورود یک هواپیمای بدون سرنشین به حریم هوایی این کشور در روز گذشته (شنبه ۱۵ مهر)، گفته است: "اسرائیل در آینده نزدیک ورود این هواپیما به حریم هوایی‌اش را تلافی خواهد کرد."

آقای باراک همچنین گفت که ورود این هواپیمای بدون سرنشین به خاک اسرائیل به دقت مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ارتش اسرائیل روز گذشته اعلام کرد که یک هواپیمای بدون سرنشین را که از مدیترانه وارد خاک اسرائیل شده بود، سرنگون کرده است.

هنوز مشخص نیست که این هواپیما دقیقا از کجا وارد خاک اسرائیل شده است.

ارتش اسرائیل گفته است که قصد دارد تحقیقاتی را در مورد اهداف این هواپیما انجام دهد.

به گفته ارتش، هنوز معلوم نیست که آیا این یک هواپیمای تجسسی بوده و به منظور جمع آوری اطلاعات وارد حریم هوایی اسرائیل شده بوده و یا هدفش حمله به شهرها و ساختمان‌های وابسته به ارتش بوده است.

اویتال لیبوویچ، سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که این هواپیمای بدون سرنشین اولین بار برفراز دریای مدیترانه در منطقه نوارغزه که در کنترل گروه حماس است، ردیابی و تحت نظر قرار گرفت.

سخنگوی ارتش اسرائیل همچنین افزوده جت‌های نیروی هوایی پس از تعقیب این هواپیمای بدون سرنشین، آن را برفراز جنگلی خالی از سکنه در نزدیک مرز نواحی اشغالی کرانه باختری سرنگون کردند.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، این هواپیمای بدون سرنشین قبل از سرنگون شدن حدود ۵۵ کیلومتر در امتداد جنوب صحرای نقب راه پیمود.

اسرائیل در گذشته هم شاهد نفوذ هواپیمای‌های بدون سرنشین به خاکش بوده است.

در سال ۲۰۰۶ میلادی و در جریان جنگ اسرائیل و حزب الله، جنبش حزب الله هواپیماهای بدون سرنشین ایران موسوم به ابابیل را که قادر به حمل مواد منفجره بودند، مورد استفاده قرار داد.

گفته شده که این هواپیماها پس از نفوذ به خاک اسرائیل توسط جت‌های جنگنده نیروی هوایی آن کشور سرنگون شدند.

در سال ۲۰۰۴ میلادی هم هواپیمای بدون سرنشین دیگری از لبنان به خاک اسرائیل وارد شد، اما ارتش اسرائیل نتوانست این هواپیما را شناسایی کند.

این هواپیمای بدون سرنشین پس از چند دقیقه پرواز برفراز آسمان اسرائیل، حریم هوایی آن کشور را ترک و در مسیرش به لبنان در دریای مدیترانه سقوط کرد.

در پی این حادثه نیروی هوایی اسرائیل به دلیل آن که نتوانسته بود این هواپیمای بدون سرنشین را قبل از ورود به خاک اسرائیل شناسایی کند، مورد انتقاد قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۰ میلادی هم نیروی هوایی اسرائیل ظاهرا توانست یک بالون بدون سرنشین را که برفرار راکتور اتمی دایمونا، در حرکت بود، سرنگون کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.