داوود اوغلو: فاروق الشرع چهره‌ای مناسب برای جانشینی اسد است

به روز شده:  14:30 گرينويچ - 07 اکتبر 2012 - 16 مهر 1391

داوود اوغلو از فاروق شرع به عنوان سیاستمداری یاد کرد که در کشتارهای سوریه نقش نداشته است

احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه از فاروق الشرع، معاون رئیس جمهوری سوریه، به عنوان "چهره‌ای معقول" یاد کرد که می‌تواند برای متوقف کردن جنگ داخلی در سوریه، رئیس دولت انتقالی و جانشین بشار اسد شود.

آقای داووداوغلو در مصاحبه‌ای با کانال تلویزیونی تی آر تی ترکیه همچنین از آقای الشرع به عنوان فردی یاد کرد که در کشتارهای سوریه نقشی نداشته است.

وزیر امور خارجه ترکیه افزود: "هیچ کس بهتر از من سیستم حکومتی سوریه را نمی شناسد."

او در این مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد که مخالفان سوری "تمایل دارند که آقای الشرع را به عنوان رهبر آینده دولت سوریه بپذیرند."

فاروق الشرع، سرشناس‌ترین سیاستمدار سنی مذهب مورد اعتماد دولت شیعه سوریه بشمار می‌رود.

آقای الشرع قبل از آن که در سال ۲۰۰۶ به سمت معاونت ریاست جمهوری سوریه برسد، به مدت ۱۵ سال پست وزارت امور خارجه را در اختیار داشت.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که او مطمئن است که معاون رئیس جمهور سوریه همچنان در سوریه است.

روابط بین آنکارا و دمشق که از زمان ایجاد نا آرامی‌ها در سوریه در مارس سال گذشته رو به تیرگی رفته بود، اخیرا و در پی گلوله باران دهکده‌های مرزی ترکیه توسط ارتش سوریه در هفته گذشته به شدت وخیم شده است.

ترکیه که حدود ۹۰۰ کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد و میزبان نزدیک به ۱۰۰ هزار پناهنده سوری است، آشکارا از مخالفان دولت سوریه که وابسته به ارتش آزاد سوریه هستند، حمایت می‌کند.

دولت ترکیه خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.