ابوغوش اسرائیل: ‌نمونه همزیستی اجتماعی

به روز شده:  11:18 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391
جشنواره موسیقی ابوغوش

جشنواره در یک دهکده عرب برگزار می‌شود، میزبان آن یک کلیسای کاتولیک فرانسوی است و هنرمندانش اکثرا اسرائیلی یهودی هستند

جشنواره موسیقی سالانه روستای ابوغوش اسرائیل ویژگی‌های منحصر به فردی دارد: ‌در یک دهکده عرب برگزار می‌شود، میزبان آن یک کلیسای کاتولیک فرانسوی است و هنرمندانش اکثرا اسرائیلی یهودی هستند.

امسال بیست و یکمین سالی است که این رویداد هنری در ابوغوش، واقع در ۱۰ کیلومتری غرب بیت المقدس، برگزار می‌شود و هر روز هزاران نفر از سراسر اسرائیل از آن بازدید کرده‌اند.

در هر گوشه و کنار حیاط سرسبز کلیسای "خواهر نوتردام" که قدمتش به دوران جنگ‌های صلیبی می‌رسد، گروه‌های موسیقی کلاسیک برای مردم برنامه اجرا می‌کنند.

گیرشون کوهن، مدیر اجرایی این جشنواره، آن را یک نمونه کوچک از کثرت گرایی می‌داند.

آقای کوهن به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "این رویداد نشان می‌دهد که پیروان ادیان مختلف می‌توانند در کنار هم زندگی کنند نه اینکه با هم در نزاع باشند."

رابطه دوستانه

ابوغوش

ابوغوش در کنار جاده اصلی بیت المقدس - تل آویو تنها روستای عرب نشین کنار این جاده است که ساکنانش خانه ها و زمین هایشان را حفظ کردند

ابوغوش در کنار جاده اصلی بیت المقدس - تل آویو واقع است. تنها روستای عرب نشین کنار این جاده است که ساکنانش در جنگ سال ۱۹۴۸ خانه ها و زمین هایشان را حفظ کردند.

مردمش از جمله فلسطینی‌هایی بودند که شهروند اسرائیل شدند و اکثرشان رابطه دوستانه‌ای با سایر اسرائیلی‌ها دارند.

آخر هر هفته به خصوص در روزهای شنبه هزاران اسرائیلی از شهر‌ها و شهرک‌های مجاور برای غذای محلی، قهوه عربی و قلیان به ابوغوش می‌آیند. دست کم در بیت المقدس و نواحی اطراف آن، این یک مورد استثنایی است.

اسرائیلی‌های یهودی در کل با اعراب این منطقه - اعم از فلسطینی‌های ساکن شرق بیت المقدس و نیز اعراب اسرائیلی - مراوده و معاشرت چندانی ندارند و هر دو طرف عمدتا در شهرک‌ها یا محلات مجزا به زندگی روزمره خود می‌پردازند.

در مرکز ابوغوش همچنین یک صومعه کاتولیک وجود دارد که همسایه دیوار به دیوارش تنها مسجد این روستاست.

جاناتان که از شهر هرتسلیا در نزدیکی تل آویو به جشنواره موسیقی ابوغوش آمده است آن را ورای یک رویداد صرفا هنری می‌داند.

او به بی‌بی سی فارسی می‌گوید: "‌خیلی کم در جایی می‌بینیم که یک کلیسای کاتولیک دیوار به دیوار یک مسجد مسلمانان قرار داشته باشد و پیروان ادیان دیگر (یهودی) هم از آن بازدید کنند."

او می‌افزاید: "مردم امروزه بر سر مذهب دعوا دارند و هم دیگر را می‌کشند. اما مکانی مثل اینجا که مردم با عقاید مختلف دور هم جمع می‌شوند شاید بتواند الگویی برای ایجاد تفاهم بین ما باشد."

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.