رئیس‌جمهور سابق مالدیو بازداشت شد

به روز شده:  07:46 گرينويچ - دوشنبه 08 اکتبر 2012 - 17 مهر 1391

نیروهای پلیس در جریان بازداشت آقای نشید او را محاصره کردند

رئیس‌جمهور سابق مالدیو به دلیل نادیده گرفتن احضاریه دادگاه و حکم ممنوعیت سفرش بازداشت شده است.

محمد نشید که در ماه فوریه گذشته به دنبال آنچه خودش "کودتا" خواند، از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کرد، به دست داشتن در بازداشت غیرقانونی یک قاضی متهم شده است.

حکم بازداشت آقای نشید بعد از آن صادر شد که او برای دومین بار بعد از دریافت احضاریه در جلسه دادگاه حاضر نشد.

رئیس‌جمهور سابق مالدیو از فعالان باسابقه حقوق بشر این کشور به شمار می‌رود. او در سال ۲۰۰۸ میلادی در اولین انتخابات دموکراتیک ریاست‌جمهوری در این مجمع الجزایر انتخاب شد.

او اتهاماتی را که علیه‌اش مطرح شده‌اند، رد کرده و گفته است که محاکمه‌اش با انگیزه‌های سیاسی انجام می شود.

در صورتی که آقای نشید در دادگاه مجرم شناخته شود، این احتمال وجود دارد که از حضور در رقابت‌های انتخاباتی آتی ریاست‌جمهوری مالدیو منع شود.

یک سخنگوی پلیس مالدیو گفت: "نشید هم‌اکنون طبق حکم دادگاه که دیروز صادر شد، تحت بازداشت است."

او اضافه کرد که آقای نشید در جریان بازداشت با نیروهای پلیس همکاری کرده است و روز سه‌شنبه برای محاکمه به شهر ماله فرستاده خواهد شد.

حزب تحت رهبری آقای نشید گفته است که تا وقتی سیستم قضایی مالدیو اصلاح نشود، هیچ‌یک از احکامی را که درباره او صادر شود، نخواهد پذیرفت.

آقای نشید پس از کناره‌گیری از ریاست‌جمهوری، سمتش را به معاونش تحویل داد. او در آن زمان گفت که تهدید شده بود اگر از قدرت کنار نرود، نظامیان و نیروهای شورشی پلیس دست به خشونت خواهند زد.

اتهاماتی که علیه رئیس‌جمهور سابق مالدیو مطرح شده است، به ماه ژانویه گذشته مربوط می‌شود. گفته شده است که او در آن زمان به طور غیرقانونی دستور بازداشت یک قاضی را که به فساد متهم شده بود، صادر کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.