کره شمالی: خاک آمریکا در تیررس موشک‌های ماست

به روز شده:  06:37 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391
موشک برد بلند کره شمالی

کره شمالی موشک قاره پیما را به نمایش گذاشت اما برخی منابع آن را 'ماکت' دانسته اند

کره شمالی گفته است که خاک آمریکا در برد موشک های این کشور قرار دارد.

روز سه شنبه، ١٨ مهر (٩ اکتبر)، سخنگوی کمیسیون دفاع ملی کره شمالی هشدار داد که این کشور موشک های قاره پیما در اختیار دارد و می تواند علاوه بر پایگاه های نظامی آمریکایی در منطقه، سرزمین اصلی ایالات متحده را نیز هدف قرار دهد.

کمیسیون نظامی کره شمالی عالی ترین نهاد نظامی این کشور محسوب می شود و این نخستین باری است که یک مقام نظامی حکومت کمونیستی آشکارا در مورد احتمال حمله موشکی به خاک ایالات متحده هشدار می دهد.

این هشدار واکنشی نسبت به توافق اخیر کره جنوبی و ایالات متحده است که براساس آن، کره جنوبی امکان آن را خواهد داشت تا برد موشک های بالیستیک خود را از سیصد کیلومتر به هشتصد کیلومتر افزایش دهد.

کره جنوبی و آمریکا دارای پیمان نظامی هستند و طبق توافقنامه ای که در سال ١٩٧٤ بین دو کشور امضا و در سال ٢٠٠١ بازنگری شد، کره جنوبی اجازه داشته است موشک هایی را حداکثر با برد سیصد کیلومتر و بار انفجاری پانصد کیلوگرم در اختیار داشته باشد.

با توافقنامه اخیر، تمامی خاک کره شمالی و بخش هایی از ژاپن در برد موشکی کره جنوبی قرار می گیرد.

موشک کره جنوبی

افزایش برد موشکی کره جنوبی مقامات شمال را به خشم آورده است

در بیانیه سخنگوی کمیسیون دفاع ملی کره شمالی که خبرگزاری رسمی این کشور آن را مخابره کرده، آمده است که "ما این واقعیت را کتمان نمی کنیم که نیروی استراتژیک موشکی ما نه تنها پایگاه های نیروهای دست نشانده بلکه پایگاه های نیروهای خود امپریالیسم مهاجم را در خاک کره و همچنین ژاپن، گوام و سرزمین اصلی ایالات متحده در برد خود دارد."

با وجود لحن تهدید آمیز حکومت کمونیستی کره شمالی، تحلیلگران کره جنوبی دستیابی کره شمالی به توانایی موشکی برای هدف قرار دادن خاک ایالات متحده را مورد تردید قرار داده و اظهارات سخنگوی کمیسیون دفاع ملی آن کشور را واکنشی تبلیغاتی نسبت به توافقنامه اخیر بین کره جنوبی و آمریکا دانسته اند.

مقامات و منابع تبلیغاتی کره شمالی در کاربرد لحنی تند و کاربرد اصلاحاتی خصمانه نسبت به کره جنوبی، ایالات متحده و متحدان آنان در منطقه تردیدی به خود راه نمی دهند.

تلاش برای افزایش توان موشکی

از کره شمالی به عنوان یکی از منزوی ترین کشورهای جهان یاد می شود که دولت آن توانسته است به شکلی موثر ارتباط مردم با جهان خارج را محدود کند.

حکومت کره شمالی، که در راس آن رهبر این کشور قرار دارد، همواره بر خطر حمله نظامی دشمنان، شامل آمریکا و متحدان منطقه ای آن کشور، به خصوص کره جنوبی و ژاپن و لزوم آمادگی و فداکاری ملت برای مقابله با چنین خطری تاکید نهاده است.

کیم جونگ اون

'خطر تهاجم دشمن' توجیه گر موقعیت رهبر و نظامیان و زمینه ساز سهم بزرگ آنان از امکانات اقتصادی است

نیروهای مسلح کره شمالی نقشی مهم در تشکیلات حکومتی دارند و گفته می شود که بخش عمده ای از منابع داخلی را از جمله برای دنبال کرده طرح های عمده نظامی به خود اختصاص می دهند.

افزایش توانمندی موشکی از جمله طرح هایی است که ارتش کره شمالی اجرای آن را اعلام کرده و در گذشته، بارها از آزمایش موفقیت آمیز موشک هایی با برد بیشتر و فن آوری پیشرفته تر خبر داده است.

با اینهمه، کارشناسان موشکی کره جنوبی گفته اند که شواهدی در دست نیست که ثابت کند کره شمالی توانسته موشک های قاره پیما تولید کند و افزوده اند که پرتاب آزمایشی یک موشک قاره پیما در ماه آوریل با موفقیت همراه نبود.

به گفته آنان، موشک "قاره پیمایی" که در مراسم رژه نظامی بزرگداشت یکصدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ، رهبر اسبق کره شمالی، به نمایش گذاشته شد به احتمال زیاد "ماکت موشکی" بوده است و به همین دلیل هم، واکنش بین المللی خاصی را به دنبال نیاورد.

کره شمالی همچنین اعلام کرده است که برنامه هسته ای خود را با هدف دستیابی به تسلیحات اتمی ادامه می دهد و قبلا از آزمایش نوعی وسیله انفجاری اتمی هم خبر داده است.

برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی باعث وضع تحریم های بین المللی شده که نتیجه آن، وخامت اوضاع اقتصادی این کشور بوده است به نحوی که تامین نیاز غذایی جمعیت نیز بدون کمک های خارجی امکانپذیر نیست.

براساس پیمان نظامی بین کره جنوبی و آمریکا، حدود سی هزار نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند و آمریکا این کشور را در برابر حمله احتمالی اتمی، تحت "چترحمایت اتمی" خود قرار داده است. در مقابل، کره جنوبی برخی محدودیت ها از جمله در زمینه برد و نوع موشک های تهاجمی را قبول کرده است.

دولت آمریکا در سال های اخیر از امکان دستیابی کشورهایی مانند کره شمالی و جمهوری اسلامی ایران به امکانات موشکی برای تهدید متحدان ایالات متحده در اروپا سخن گفته و برای مقابله با چنین تهدیدی، ایجاد یک سپر دفاع ضد موشکی را لازم دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.