انتخابات پیش از موعد در اسراییل

به روز شده:  22:38 گرينويچ - سه شنبه 09 اکتبر 2012 - 18 مهر 1391
نتانیاهو

نخست وزیر اسرائیل امروز گفت که انتخابات زودرس به این علت برگزار می شود که دولت ائتلافی اش قادر به تصویب لایحه بودجه سال آینده نیست

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرده است که در این کشور انتخابات پارلمانی زود هنگام برگزار می‌شود.

انتظار می‌رود این انتخابات حدود نه ماه زودتر از موقع مقرر برگزار شود.

دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو از سال ۲۰۰۹ قدرت را در دست داشته است.

نظر سنجی‌ها حاکیست که آقای نتانیاهو و حزب او، لیکود، نسبت به رقبایشان از موقعیت بهتری برخوردارند.

نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه در بیت المقدس گفت: "یک فصل انتخاباتی کوتاه تر بر یک فصل انتخاباتی طولانی تر که می تواند به طور جدی منافع دولت اسرائیل را به خطر بیاندازد، ارجحیت دارد."

دولت وی هنوز تاریخ برگزاری رای گیری را اعلام نکرده است اما انتظار می رود که این انتخابات در ژانویه سال ۲۰۱۳ میلادی انجام شود.

نخست وزیر اسرائیل امروز گفت که انتخابات زودرس به این علت برگزار می شود که دولت ائتلافی اش قادر به تصویب لایحه بودجه سال آینده نیست.

به طور نمونه، حزب مذهبی شاس، کاهش هزینه های دولت به ویژه در بخش خدمات اجتماعی را رد کرده بود.

تشدید رقابت‌های داخلی

اعلام خبر برگزاری انتخابات زودرس کمتر کسی را در اسرائیل غافلگیر کرده است.

از دو هفته گذشته حملات لفظی بنیامین نتانیاهو و مشاورانش به ایهود باراک، وزیر دفاع او، باعث شده بود که خیلی ها بگویند این دو متحد قدیمی در حال آماده شدن برای انتخابات بعدی هستند.

ایهود باراک و بنیامین نتانیاهو که در ماه سپتامبر برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده بودند، اختلافاتشان در همان آمریکا آغاز شده بود.

بنیامین نتانیاهو هنوز رهسپار نیویورک نشده بود که در اسرائیل شنیده شد وزیر دفاعش بدون هماهنگی با وی، به دیدار رام امانوئل، شهردار شیکاگو و مشاور سابق باراک اوباما که گفته می شود با نخست وزیر اسرائیل میانه خوبی هم ندارد، رفته است.

همچنین انتشار این خبر که ایهود باراک در نیویورک با تسیپی لیونی، رئیس سابق حزب کادیما، نیز گفتگوهایی داشته است، بر ظن و خشم ایهود باراک و مشاورانش افزود.

در عین حال برخی تحلیل گران می گویند نتانیاهو امیدوار است با این کار بتواند فرصت کمتری برای فعالیت انتخاباتی به رقبایش بدهد و شانس خود را برای پیروزی دوباره بالا ببرد.

در عین حال پیش بینی شده وضعیت اقتصادی اسراییل سال آینده با مشکلاتی روبرو خواهد شد و انتخابات سرموعد می توانست بر دردسرهای نخست وزیر اسراییل در رقابت ها بیافزاید.

هیچ کدام از احزاب اسراییل کنترل پارلمان ۱۲۰ نفره این کشور را دردست ندارد و معمولا تشکیل دولت نیازمند به ائتلاف است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.