سیهانوک پادشاه سابق و رهبر استقلال کامبوج درگذشت

به روز شده:  01:46 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
سیهانوک

سیهانوک هدایت فرآیند استقلال کشورش از فرانسه را به عهده داشت

مقام های کامبوج می گویند که نورودوم سیهانوک پادشاه سابق کامبوج که در کشورش چهره ای محترم شناخته می شد در سن ۸۹ سالگی درگذشته است.

شاهزاده سیسووات تومیکو دستیار شخصی سیهانوک گفت که او در اثر حمله قلبی در بیمارستانی در پکن درگذشته است.

سیهانوک در سال ۱۹۴۱ به تخت سلطنت رسید و هدایت استقلال کامبوج از فرانسه را در سال ۱۹۵۳ به عهده داشت.

او علیرغم دوره های طولانی تبعید و کناره گیری از تخت سلطنت در سال ۲۰۰۴ به دلیل بیماری، چهره ای بانفوذ در کامبوج باقی ماند.

میانجیگر سیاسی

شاهزاده سیسوات تومیکو گفت که آقای سیهانوک در ساعت ۰۲:۲۵ به وقت محلی در روز دوشنبه در پکن درگذشت.

به گزارش خبرگزاری رسمی چین، شینهوا، نیک بون چای معاون نخست وزیر کامبوج، این خبر را تایید کرده است.

مقام های کامبوج جزئیات بیشتری ارائه نکردند.

سیهانوک در سال ۱۹۲۲ متولد شد و بزرگترین پسر پادشاه نورودوم سوراماریت و ملکه کوساماک بود.

سیهانوک در مدارس فرانسوی زبان در سایگون و پاریس درس خواند و دولت تحت کنترل نازی ها در فرانسه او را در سال ۱۹۴۱ به تخت سلطنت کامبوج نشاند. این کار با دور زدن پدرش و به این امید انجام شد که این جوان ۱۸ ساله به راحتی قابل کنترل باشد.

با این حال سیهانوک پس از جنگ دست به کمپینی بین المللی با هدف استقلال کامبوج زد.

این هدف در سال ۱۹۵۳ بدون خونریزی تحقق یافت که پس از تقریبا یک قرن حاکمیت فرانسه بر این کشور بود. دو سال بعد سیهانوک به نفع پدرش از قدرت کناره گیری کرد و به عنوان نخست وزیر و هم وزیر خارجه کشورش خدمت کرد.

او سعی کرد طی معامله ای با خمرهای سرخ که یک نیروی درحال ظهور کمونیست بودند، کشورش را از افتادن به ورطه مناقشه جنگ سرد که در دهه ۱۹۷۰ جنوب شرقی آسیا را فراگرفت نجات دهد اما شکست خورد.

رژیم سرکوبگر خمرهای سرخ که از ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ بر این کشور حاکم بود مسئول بعضی از بدترین کشتارهای جمعی در قرن بیستم در جهان است.

آن خشونت ها جان بیش از یک میلیون نفر را گرفت و برخی تخمین ها حاکیست که تا ۲.۵ میلیون نفر جان باختند.

سیهانوک بعدا خمرهای سرخ را به خاطر مرگ کامبوجی ها، از جمله مرگ فرزندان خود، محکوم کرد.

با این حال جیل مک گیورینگ خبرنگار بی بی سی می گوید که سیهانوک و خمرهای سرخ دارای دشمن مشترکی بودند که همان دولت نصب شده توسط ویتنام بود.

وقتی سازمان ملل در سال ۱۹۹۱ ویتنامی ها را قانع به عقب نشینی کرد و کامبوج را در مسیر دموکراسی قرار داد، سیهانوک بار دیگر به عنوان پادشاه به کشورش بازگشت.

خبرنگار ما می گوید که نقش او بیش از پیش میانجیگری میان جناح های سیاسی درگیر در کشورش بود و این درحالی بود که سلامتش تحلیل می رفت.

خبرنگار بی بی سی می گوید که علیرغم آنکه سیهانوک به خاطر خودکامگی و بی ثباتی مورد انتقاد است اما برای مردم کامبوج نقش بزرگتری محبوب و محترم را بازی می کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.