اردوغان: هواپیمای عازم سوریه حامل تجهیزات نظامی ساخت روسیه بود

به روز شده:  15:57 گرينويچ - پنج شنبه 11 اکتبر 2012 - 20 مهر 1391

هواپیما سرانجام پس از چند ساعت بازرسی، اجازه یافت شامگاه چهارشنبه به مسیر خود ادامه دهد

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته است که هواپیمای مسافربری عازم سوریه، حامل تجهیزات نظامی ساخت روسیه بوده است.

این هواپیمای مسافربری که روز چهارشنبه ۱۹ مهر (۱۰ اکتبر) از مسکو راهی سوریه بود، از آسمان ترکیه عبور می کرد که هواپیماهای نظامی ترکیه آن را به فرود در آنکارا وادار کردند.

آقای اردوغان گفته است که مقصد این محموله، وزارت دفاع سوریه بوده است.

روز پنجشنبه، ٢٠ مهر (١۱ اکتبر)، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که اقدام هواپیماهای نظامی ترکیه در وادار کردن یک فروند هواپیمای سوری به فرود اجباری در خاک ترکیه "خطر آفرین بوده و جان مسافران روسی این هواپیما را به مخاطره انداخته است."

پیشتر وزیر خارجه ترکیه گفته بود که علت به زمین نشاندن این هواپیما دریافت اطلاعاتی محرمانه حاکی از حمل تجهیزات نظامی به مقصد سوریه بوده و این اقدام در راستای کنترل ارسال اسلحه به "رژیمی که به کشتار بی رحمانه غیرنظامیان مبادرت می کند" صورت گرفته است.

هر دو کشور سوریه و روسیه ادعاها درباره وجود هر گونه محموله غیرقانونی در این هواپیما را تکذیب کرده اند.

تلویزیون لبنانی المنار گزارش داده است که محمود سعید، وزیر حمل و نقل سوریه، ترکیه را به "دزدی هوایی" و نقض توافقات هوایی غیرنظامی متهم کرده است.

آقای اردوغان گفته است: "هواپیمای مسافری اجازه ندارد تسلیحات و تجهیزات دفاعی حمل کند. متاسفانه چنین تجهیزاتی در هواپیما وجود داشته است."

هواپیمای ایرباس A۳۲۰ خطوط هوایی سوریه تنها سی مسافر داشت که به مراتب از ظرفیت این نوع هواپیما برای حمل یکصد و هشتاد مسافر کمتر بوده است.

آقای اردوغان که در آنکارا با خبرنگاران گفت و گو می‌کرد، گفت که "تجهیزات و مهماتی که مقصدشان وزارت دفاع سوریه بوده"، از هواپیما خارج شده و مورد بازرسی قرار گرفته اند.

رجب طیب اردوغان گفت: "بررسی ها ادامه دارد و اقدام های لازم انجام خواهد شد."

احمد داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفته است ترکیه مصمم است که از هرگونه حمل و نقل اسلحه به سوریه از طریق حریم هوایی ترکیه جلوگیری کند.

روزوبورون اکسپورت، شرکت دولتی تولید اسلحه روسیه، اعلام کرده است که درباره محموله این هواپیما هیچ گونه اطلاعاتی ندارد و هرگونه ارتباط با این پرواز یا هر محموله این هواپیما را تکذیب کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.