معاونان اوباما و رامنی به یکدیگر تاختند

به روز شده:  02:47 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

مناظره معاونان

جو بایدن دموکرات در برابر پل رایان جمهوریخواه

پل رایان (راست) و جو بایدن در روزهای اخیر کمتر در مقابل دوربین حاضر شدند

کلیک جو بایدن و کلیک پل رایان معاونان انتخابی باراک اوباما و میت رامنی، دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا در تنها مناظره انتخاباتی خود که در شهر دنویل از ایالت کنتاکی برگزار شد برابر یکدیگر قرار گرفتند و به شدت برنامه های یکدیگر را نقد کردند.

مناظره روز پنجشنبه (۱۱ اکتبر - ۲۰ مهر) بر مسائل داخلی آمریکا و سیاست خارجی این کشور متمرکز بود. آقایان بایدن و رایان از همان ابتدای مناظره نظرات همدیگر در مورد مالیات، بیمه همگانی، اقتصاد و امنیت ملی را مورد حمله قرار دادند.

نظرسنجی ها در روزهای اخیر از هر چه تنگاتنگ‌تر شدن رقابت میان دموکرات ها و جمهوریخواهان بر سر تصاحب پست ریاست جمهوری خبر می دهند.

پس از اینکه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نتوانست در حضور نخست خود برابر میت رامنی به خوبی ظاهر شود و اکثر ناظران نامزد جمهوریخواهان را پیروز مناظره نخست نامیدند، دموکرات ها از جو بایدن، سیاستمدار کهنه کار انتظار داشتند که در برابر پل رایان، نماینده جوان مجلس آمریکا قدرتمند ظاهر شود.

بسیاری از ناظران باراک اوباما را در آن مناظره، خسته، غیرمتمرکز و از نظر روانی ضعیف تر از رقیبش میت رامنی ارزیابی کردند. اگر چه، پس از پایان مناظره و بررسی گفته های دو رقیب، برخی ناظران آقای رامنی را به "پایبند نبودن و صداقت نداشتن" نسبت به گفته های قبلی اش متهم کردند.

بر خلاف مناظره نخست نامزدها که با اعتماد بنفس فراوان میت رامنی جمهوریخواه همراه بود در مناظره معاونان این جو بایدن دموکرات بود که از موضع کنترلی و نقد جدی پل رایان جمهوریخواه را مورد حمله قرار می داد.

پست معاونت ریاست جمهوری در آمریکا

  • مانند بسیاری از دیگر کشورها، معاون رییس جمهوری در آمریکا نیز، در صورت مرگ و یا ناتوانی رییس جمهور در ایفای نقش، جایگزین او می شود.
  • در آمریکا تا کنون در ۱۴ مورد، معاون رییس جمهوری وظیفه رییس جمهوری را بر عهده گرفته است
  • نمونه هایی بارزی از آن در زمان کشته شدن جان اف کندی و دیگری استعفای ریچارد نیکسون بود

در بسیاری از دقایق مناظره جو بایدن با خندیدن به اظهارات پل رایان، آنها را "مبتنی بر واقعیات" ندانست و گفت که آقای رامنی "حرف هایش را عوض می کند".

آقایان رایان و بایدن در طول مناظره بارها سخنان یکدیگر را قطع کردند و عقاید یکدیگر را به سخره گرفتند.

در ابتدای مناظره پل رایان دولت آقای اوباما را در حفاظت از دیپلمات های این کشور در جریان حمله کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی مقصر دانست و به کم کاری متهم کرد.

در مقابل جو بایدن، طرح کاهش مالیات ها را زمینه ساز کسری بودجه چند هزار میلیارد دلاری دانست.

'ایران و برنامه هسته ای آیت الله‌ها'

یکی از موضوعات مطرح شده در مناظره برنامه هسته ای ایران بود.

در حالی که کلیک پل رایان برنامه های دولت آقای اوباما را موجب "مصمم تر شدن" مقام های ایران برای دستیابی به سلاح اتمی ارزیابی کرد، کلیک جو بایدن تحریم ها را بهترین در نوع خود در طول تاریخ دانست و گفت که "ایران هنوز به تجهیزاتی که بتواند آن را مسلح به اورانیوم غنی شده برای تکمیل بمب اتمی کند" دست نیافته است.

پل رایان که نخستین پاسخ دهنده به سوال مربوط به برنامه هسته ای ایران بود گفت که هنگام بر سر کار آمدن باراک اوباما ایران فقط برای ساخت یک بمب اتمی اورانیوم داشت اما حالا پس از چهار سال آنها به اندازه ساخت 5 بمب اتم مواد اولیه دارند.

آقایان رایان و بایدن در طول مناظره بارها سخنان یکدیگر را قطع کردند و عقاید یکدیگر را به سخره گرفتند

آقایان رایان و بایدن در طول مناظره بارها سخنان یکدیگر را قطع کردند و عقاید یکدیگر را به سخره گرفتند

آقای رایان گفت دولت او به ریاست آقای رامنی در صورت انتخاب شدن تلاش خواهد کرد که "ذهن آیت الله‌های ایران " را در مورد برنامه هسته ای شان عوض کند و در طرف مقابل آقای بایدن گفت که او جنگ را آخرین راه حل مقابله با برنامه اتمی ایران می داند و گفت که آقای اوباما در سخنرانی آخر خود در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تاکید کرده که دولت او اجازه دستیابی ایران به سلاح اتمی را نخواهد داد.

آقای بایدن گفت که نمی تواند اسرار محرمانه را فاش کند اما می تواند بگوید که هم نیروهای اطلاعاتی آمریکا و هم سازمان اطلاعاتی اسرائیل می دانند که ایران هنوز سلاحی ندارد که در صورت رسیدن به اورانیوم فنی شده بتواند آن را تبدیل به بمب اتمی کند. او گفت که اگر ایران به چنین توانایی برسد حتما منابع اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل خبردار خواهند شد.

در جای دیگری از مناظره پل رایان که از سیاست های دولت اوباما در "عذرخواهی" به خاطر آنچه او ارزش های جامعه آمریکایی می خواند، گفت: "دولت باید هر جایی که ارزش های آمریکا مورد تهاجم قرار می گیرد، به طور عیان موضع بگیرد." آقای رایان با توجه به ناآرامی های انتخاباتی سال ۸۸ در ایران گفت که به نظر او دولت آمریکا "باید در همان زمان که 'آخوندها' مردم خودشان را مورد تهاجم قرار داده بودند، موضع گیری می کردند." دولت آمریکا نباید بشار اسد را "اصلاح طلب" می خواند هنگامی که او با استفاده از سلاح های روسی مردم خود را سرکوب می کرد.

افغانستان و موضوع خروج نیروهای آمریکا

جو بایدن و پل رایان در مناظره معاونان

مناظره معاونان همچون مناظره نامزدها در یک وقت ۹۰ دقیقه ای برگزار شد و به ۹ قسمت ۱۰ دقیقه ای تقسیم شده بود

پل رایان درباره موضوع خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت که جمهوریخواهان می خواهند که مطمئن شوند که دستاوردهای جنگ افغانستان بر باد نخواهد رفت و پس از ترک آمریکا، طالبان و گروه القاعده دوباره قدرت نمی گیرند.

در مقابل جو بایدن گفت که بارها شخصا به افغانستان سفر کرده و مطمئن است که دولت آقای اوباما تمام تلاش خود را کرده که القاعده را ضعیف کند و توانسته اسامه بن لادن را بکشد و حالا با آموزش نیروهای افغانستان تلاش می کند که مسئولیت امنیت این کشور را به صاحبان اصلی آن منتقل کند.

آقای بایدن در پاسخ به احتمال دوباره قوت گرفتن طالبان پس از خروج نیروهای آمریکایی گفت که این تنها راه است که نیروهای افغان را مسئول و متعهد به کنترل امنیت کشورشان کرد. او بارها تاکید کرد که نیروهای آمریکایی مطابق زمانبندی تعیین شده از افغانستان خارج خواهند شد.

اما پل رایان در نقد این زمانبندی گفت از نظر او نباید زمان مشخصی برای خروج تعیین شود تا طالبان از این موضوع برای برنامه ریزی و پیگیری برنامه های خود استفاده کند.

میت رامنی که در ماههای اخیر همواره در نظرسنجی ها از باراک اوباما عقب تر بوده، امیدوار است با کمک پل رایان بتواند فاصله نه چندان زیاد خود با نامزد دموکرات ها را پر کند. اتفاقی که در روزهای اخیر و پس از مناظره نخست نامزدها کم کم به واقعیت نزدیک شده و فاصله دو نامزد در نظرسنجی ها بسیار کم شده است.

با این وجود، آقای اوباما روز گذشته گفت در مناظره نخست برابر میت رامنی "بیش از حد ادب" را رعایت کرده است.

بحران سوریه موضوع دیگری از مناظره امشب بود. آقای بایدن گفت که دولت آمریکا با کشورهای همسایه سوریه در همکاری نزدیک است تا اطمینان حاصل کند که پس از سقوط دولت بشار اسد دولتی که منتخب القاعده است بر سر کار نیاید. آقای بایدن تاکید کرد که ورود نظامی آمریکا به بحران سوریه آخرین چیزی است که آمریکا می خواهد.

پل رایان همزمان با تاکید بر عدم تمایل او و آقای رامنی برای مداخله مستقیم نظامی در سوریه گفت او نمی تواند نظاره گر اعمال آقای اسد با حمایت روسیه باشد.

جو بایدن و پل رایان کیستند؟

جو بایدن

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا

جو بایدن، معاون رییس جمهوری در آمریکا است. باراک اوباما، رییس جمهور فعلی آمریکا چهار سال پیش او را به عنوان معاون خود معرفی کرد.

جو بایدن ۶۹ سال سن دارد و دو بار در سال های ۱۹۸۸ و ۲۰۰۸، نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بوده است.

معاون رییس جمهوری آمریکا در سن ۲۹ سالگی وارد مجلس سنای آمریکا شد و تلاش های زیادی برای عبور از اختلاف های دو حزب انجام داده است.

وی در مدت حضورش در مجلس سنا، ریاست کمیته روابط خارجی را بر عهده داشت.

جو بایدن در سال ۱۹۴۲ میلادی در شهر اسکراتون ایالت پنسیلوانیا در خانواده ای کاتولیک به دنیا آمد اما آنها زمانی که وی ۱۰ سال داشت از آنجا به ایالت دلاویر نقل مکان کردند.

همسر اول و دختر آقای بایدن در حادثه رانندگی جان خود را از دست دادند و پسرش نیز زخمی شد. او درباره این تجربه گفته بود: " به نظر می رسید در آن لحظه خداوند با من یک شوخی تلخ کرده است."

آقای بایدن بعدا با زن دیگری به نام جیل ازدواج کرد و حاصل این ازدواج یک دختر است. دکتر جیل بایدن استاد رشته زبان انگلیسی در دانشگاه ویرجینیا است. خانم بایدن با میشل اوباما، همسر باراک اوباما، همکاری های نزدیکی در زمینه کمک به خانواده های ارتشیان آمریکا داشته است.

جو بایدن در دوران کودکی لکنت زبان داشت، اما بعدها این مشکل او برطرف شد.

او در دانشگاه دلاویر در رشته علوم سیاسی و تاریخ تحصیل کرد و سپس در دانشگاه سیراکیوز حقوق خواند.

پل رایان

پل رایان، عضو مجلس نمایندگان آمریکا

پل رایان، عضو مجلس نمایندگان آمریکا

پل رایان در منطقه جینزویل ایالت ویسکانسین به دنیا آمده است و همچنان در آنجا زندگی می کند. در سن ۲۸ سالگی بود که وارد عرصه سیاست شد.

در سال ۱۹۹۸ آقای رایان به مجلس نمایندگان آمریکا راه یافت و توانست ریاست کمیته بودجه را بر عهده بگیرد. برنامه بودجه ای متفاوت با باراک اوباما ارائه کرد. اغلب آمریکایی ها او را از طریق این برنامه بودجه و انتقادهای او از سیاست های اقتصادی باراک اوباما می شناسند.

این بودجه در زمانی مطرح شد که واشنگتن به طور چشمگیری دچار تضاد و درگیری های جناحی شده بود.

پل رایان که یک کاتولیک پر و پا قرص است، در رشته اقتصاد و علوم سیاسی در دانشگاه میامی در ایالت اوهایو تحصیل کرده است.

وی ۱۲ سال پیش با جنا راین، که در زمینه مالیات تحصیل کرده بود آشنا شد. آنها دو پسر و یک دختر دارند.

در سن ۱۶ سالگی، پل رایان پدرش را در حالی که در رختخواب سکته کرده بود یافت. او بعدا گفته بود این اتفاق باعث شد فردی "خودکفا" شود. وی گفته بود: "مثل این بود که مشتی در شکم خورده باشم، اما با خودم گفتم در جریان زندگی یا باید شنا کنم، یا باید غرق شوم."

در صحنه سیاست

پل رایان در میان اعضای جریان "تی پارتی" (وابسته به جمهوری خواهان) طرفداران زیادی دارد. آنها او را جوان پرانرژی می دانند که می تواند جان تازه ای به مبارزات آقای رامنی بدهد.

پل رایان عقیده دارد دولت باید مخارج خود را کمتر کند تا بتواند کسری بودجه را از بین ببرد، برنامه بیمه درمانی دولتی برای بازنشستگان و برنامه سلامت و بهداشت برای افراد بالای ۶۵ سال. اما مخالفان او می گوید سابقه اجرایی و ریاستی کمی دارد که او را برای عهده دار شدن یکی از حیاتی ترین پست های سیاسی کاندیدای ضعیفی جلوه می دهد.

آقای رایان مخالف سرسخت سقط جنین و ایجاد محدودیت در قوانین حمل اسلحه است.

جو بایدن ریاست کمیته خارجی سنا بوده و در زمینه سیاست های خارجی اطلاعات زیادی دارد. تلاش های زیادی در زمینه حقوق زنان و اقلیت ها انجام داده است. در مواقعی سخنان صریح و نسنجیده اش بحث های زیادی به راه انداخته است. به عنوان مثال چندی پیش آقای بایدن پیش از اینکه باراک اوباما نظر خود را درباره ازدواج همجنسگرایان بیان کند، گفت در این زمینه مخالفتی ندارد. در پی این سخنان بود که باراک اوباما به سرعت نظرش را درباره همجنسگرایان ابراز کرد.

در سال ۲۰۰۸ در رقابت های ریاست جمهوری شرکت کرد، اما به دلیل حضور پر رنگ هیلاری کلینتون و باراک اوباما، بعد از مدت کوتاهی از رقابت ها خارج شد.

بعد از آن باراک اوباما او را برای مقام معاونت خود معرفی کرد. آقای اوباما تجربه چشمگیر جو بایدن و همچنین محبوبیت زیاد او را در میان طبقه کارگر آمریکا را دلیل انتخاب خود معرفی کرد.

خارج از دنیای سیاست

خارج از سیاست، پل رایان معروفیت خود را در ورزش کسب کرده است. معروف است که او P۹۰X را که یک برنامه ورزشی دشوار است، به اعضای کنگره آمریکا معرفی کرده است.

پل رایان زندگی لوکسی نداشته است. در شانزده سالگی پدر خود را از دست داده، با کمک مالی دولت درس خوانده و توانسته راه خود را به مجلس نمایندگان باز کند.

برخلاف رویه معمول سیاستمداران در آمریکا، جو بایدن در مدت فعالیت های سیاسی خود، در واشنگتن زندگی نکرده و زمان زیادی را در ایالت دلاویر سپری کرده است.

پسرش "بو بایدن" عضو نیروی ارتش آمریکا بوده و برای ماموریت یک سال را در عراق سپری کرده است. در یکی از سخنرانی هایش، جو بایدن گفت این ماموریت پسرش باعث شده از نزدیک با دشواری های خانواده نیروهای ارتش آمریکا آشنا شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.