جایزه صلح نوبل به اتحادیه اروپا رسید

به روز شده:  09:11 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

"اقدامات اتحادیه اروپا در روند تغییر چهره اروپا و تبدیل آن به قاره‌ای در صلح موثر بوده است"

اتحادیه اروپا به دلیل اقداماتش در طول شش دهه برای ارتقای صلح در اروپا برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۲ میلادی اعلام شد.

کمیته نوبل در نروژ گفت که اقدامات این اتحادیه در روند تغییر چهره اروپا از "قاره‌ای در حال جنگ" به "قاره‌ای در صلح" موثر بوده است.

جایزه صلح نوبل در شرایطی به اتحادیه اروپا داده شده است که این اتحادیه با بزرگ‌ترین بحران مالی در طول تاریخ ۵۴ ساله خود روبه‌رو شده است و بسیاری از کشورهای عضو آن دچار رکود اقتصادی هستند.

توربیون یاگلاند، رئیس کمیته نوبل در زمان معرفی برنده جایزه صلح نوبل به مشکلات مالی و ناآرامی‌های اجتماعی کنونی اتحادیه اروپا نیز اشاره کرد.

با این حال، او اضافه کرد که کمیته نوبل به دنبال تاکید بر عملکرد این نهاد در طول شش دهه از فعالیت‌هایش برای "صلح، مصالحه، دموکراسی و ارتقای حقوق بشر" بود.

تا پیش از این، سازمان پزشکان بدون مرز آخرین سازمانی بود که جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. این جایزه در سال ۱۹۹۹ میلادی به پزشکان بدون مرز اهدا شد.

رئیس کمیته نوبل همچنین به اقدامات اتحادیه اروپا برای برقراری صلح بین فرانسه و آلمان در طول چند دهه بعد از پایان جنگ جهانی دوم اشاره کرد.

او از اقدام اتحادیه در پذیرش عضویت اسپانیا، پرتغال و یونان بعد از سقوط رژیم‌های استبدادی آنها در دهه ۱۹۷۰ میلادی نیز تقدیر کرد.

اهدای جایزه صلح نوبل ۲۰۱۲ به اتحادیه اروپا واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشت.

خوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به اهدای این جایزه به اتحادیه اروپا در سایت توییتر نوشت: "دریافت جایزه صلح نوبل ۲۰۱۲ افتخار بزرگی برای تمام اتحادیه اروپاست، برای تمام ۵۰۰ میلیون شهروند آن."

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم گفت که این جایزه، یک انگیزه و مشوق، و همزمان یک تعهد است.

با این حال، سر ملکوم ریفکیند، وزیر سابق امور خارجه بریتانیا، به نقش ناتو اشاره کرده و گفته است که جایزه برای برقراری صلح در اروپا باید بین متحدان نظامی و اتحادیه اروپا تقسیم شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.