آمریکا برای مقابله با حمله‌های سایبری آماده می‌شود

به روز شده:  17:23 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

لئون پانه‌تا: برای اقدام پیشگیرانه علیه حمله‌های سایبری آماده می‌شویم

وزیر دفاع آمریکا هشدار داده است که حمله‎‌های سایبری می‌تواند به اندازه حمله‌های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ میلادی به آمریکا ضربه وارد کند.

لئون پانه‌تا گفت که آمریکا در حال آماده شدن برای اقدام پیشگیرانه به منظور مقابله با هر گونه حمله سایبری قریب‌الوقوع است.

او گفت که داده‌های سازمان های اطلاعاتی آمریکا نشان می‌دهد که "عاملان خارجی" سیستم‌های کنترل‌کننده بخش‌های زیربنایی، صنایع و حمل‌ونقل این کشور را هدف قرار داده‌اند.

آقای پانه‌تا گفت: ابزارهایی پیشرفته برای خرابکاری در سیستم‌های کنترل‌کننده کامپیوتری اصلی ایجاد شده‌اند.

او تصریح کرد: "یک ملت متجاوز یا گروه افراطی می‌تواند کنترل کلیدهای حیاتی را در دست بگیرد و قطارهای مسافربری مملو از مواد شیمیایی مهلک را از خط خارج کند."

او گفت: "آنها می‌توانند شبکه انتقال آب در شهرهای بزرگ را آلوده کنند یا شبکه انتقال برق در بخش‌های بزرگی از کشور را از کار بیاندازند."

وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد: چنین حمله سایبری ویرانگری می‌تواند کشور را فلج کند."

او گفت: "حمله‌های سایبری در ابعاد کوچک در شرایط کنونی، موضوعی عادی است."

به گفته او، در هفته‌های اخیر، چندین شرکت بزرگ آمریکایی با بمباران مقادیر زیادی از داده‌های اینترنتی، مورد حمله قرار گرفته‌اند.

به گفته آقای پانه تا، در اثر این حمله ارائه خدمات آنلاین به مشتریان این بنگاه ها دچار وقفه شد. او افزود هر چند این نوع حملات جدید نیستند، اما دامنه و سرعت عمل عاملان حمله، بی سابقه بوده است.

اما به گفته وزیر دفاع آمریکا، حتی نگران کننده تر از این حملات، حمله سایبری است که دو ماه قبل علیه شرکت نفت عربستان صورت گرفت.

آقای پانه تا گفت: "یک ویروس خیلی پیچیده به نام شامون، کامپیوترهای شرکت نفت عربستان – آرامکو - را آلوده کرد. شامون به بدافزار محو اطلاعات مجهز بود. این بدافزار، به جای پرونده های حیاتی سیستم، تصویری از یک پرچم آتش گرفته آمریکا را جایگزین کرد. علاوه بر این، شامون تمام اطلاعات حقیقی روی سیستمها را با اطلاعات الکی جایگزین کرد. بیش از 30 هزار کامپیوتر که توسط این ویروس آلوده شدند، از رده خارج شده و شرکت مجبور به تعویض آنها شد."

آقای پانه تا بدون اشاره به کشور یا گروه خاصی در اظهارات خودش تصریح کرد که آمریکا روشهای پیشرفته ای را برای ردیابی و شناسایی مهاجمان سایبری در اختیار دارد و آماده است که علیه آنها اقدام کند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یک مقام دولت آقای اوباما می گوید دولت آمریکا با توجه به پیچیدگی این حمله سایبری اعتقاد دارد که یک دولت در سازماندهی آن نقش داشته است.

آسوشیتد پرس از یک مقام سابق دولت آمریکا نقل کرده که دولت آمریکا اعتقاد دارد که هکر ها یا مهاجمین اینترنتی که مجری این حملات سایبری بوده اند، تحت حمایت ایران هستند. هنوز منبع دیگری این ادعا را تائید نکرده است.

در مقطع زمان مورد اشاره آقای پانه تا، مقامهای ایرانی از حمله سایبری بدافزار فلیم به کامپیوترهای تاسیسات حساس ایران خبر داده بودند. به گزارش روزنامه واشنگتن پست، آمریکا و اسرائیل در تولید بد افزار فلیم با هم همکاری داشتند و روزنامه نیویورک تایمز هم در گزارشی مدعی شده بود که حمله سایبری به ایران با دستور رئیس جمهور آمریکا انجام شده بود.

به گفته آقای پانه تا وزارت دفاع آمریکا ابزارهایی برای ردیابی مهاجمان ایجاد کرده است و نیروی ویژه‌ای نیز برای مقابله با حمله‌های سایبری تشکیل شده است.

آقای پانه‌تا گفت: این نیروی ویژه که می‌تواند از طریق شبکه‌های کامیپوتری دست به عملیات بزند، در حال نهایی کردن قوانین مربوط به فعالیت‌هایش است. در چارچوب این قوانین مشخص می‌شود که نیروی ویژه ضدحمله‌های سایبری چه زمانی می‌تواند "هرچه سریع با حمله‌های بزرگ مقابله کند."

او گفت: "مهاجمان احتمالی باید بدانند که آمریکا توان شناسایی آنها را دارد و می‌تواند آنها را وادار کند در قبال اقداماتشان علیه آمریکا یا منافعش پاسخگو باشند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.