روسیه: برای سوریه تجهیزات قانونی رادار فرستاده بودیم

به روز شده:  17:08 گرينويچ - جمعه 12 اکتبر 2012 - 21 مهر 1391

ترکیه گفته است که این هواپیما حامل تجهیزات دفاعی ساخت روسیه بود

در ادامه مشاجرات بر سر اقدام ترکیه در واداشتن یک هواپیمای عازم سوریه برای فرود در آن کشور، روسیه اعلام کرده است که این هواپیما به طور قانونی حامل قطعات رادار بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفت: "این هواپیما حامل هیچ تسلیحاتی نبود."

اظهارات آقای لاوروف به دنبال رشته مشاجرات لفظی مقامات رسمی ترکیه و سوریه درباره محموله بحث‌برانگیز یک هواپیمای مسافربری عازم سوریه مطرح شد.

این هواپیمای مسافربری که از مسکو راهی سوریه بود، روز چهارشنبه، ۱۹ مهر، در زمان عبور از آسمان ترکیه وادار به فرود در آنکارا شد.

رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه گفته است که این هواپیما حامل تجهیزات دفاعی ساخت روسیه بود.

مقامات سوریه ادعای ترکیه را رد کرده و از این کشور خواسته‌اند تا قطعاتی را که ضبط کرده است، به نمایش عموم بگذارد.

دولت ترکیه تاکنون این درخواست سوریه را نپذیرفته است.

تنش بین ترکیه و سوریه در مناطق مرزی دو کشور نیز ادامه داشته و گزارش شده است که جنگنده‌های ترکیه در محدوده مرزی این کشور در پرواز بوده‌اند.

تنش در روابط دو کشور همسایه از هفته گذشته و به دنبال مرگ پنج غیرنظامی ترکیه بر اثر موشک‌هایی که از سوریه شلیک شده بودند، رو به وخامت گذاشته است.

'تصرف پایگاه؛ انهدام موشک‌ها'

براساس اعلام فعالان مخالف دولت سوریه، یک پایگاه نیروی هوایی ارتش در نزدیکی شهر حلب به تصرف مخالفان مسلح دولت رسیده است.

این پایگاه هوایی در شرق حلب و در منطقه‌ای قرار دارد که گروه‌های مسلح مخالف دولت و نیروهای ارتش سوریه برای چندین ماه با هم درگیر بوده‌اند.

به گزارش رسانه‌های دولتی سوریه، نیروهای ارتش در شهر حلب ۱۴ خودروی متعلق به مخالفان مسلح را که به مسلسل مجهز بودند، منهدم کرده‌اند.

پایگاه هوایی که گفته می‌شود به تصرف مخالفان دولت رسیده است، بخشی از یک شبکه دفاعی گسترده در سراسر سوریه است.

در تصاویر ویدئویی که در شبکه اینترنت منتشر شده‌اند، مخالفان مسلح دولت در حال بررسی چندین ردیف موشک عظیم در داخل این پایگاه هوایی دیده می‌شوند.

یک سخنگوی شورای انقلابی در حلب به گاردین گفت که کمی بعد از عملیات مخالفان برای در دست گرفتن کنترل پایگاه "رژیم با هواپیماها شروع به موشک‌باران پایگاه کرد و بیشتر موشک‌ها و رادارهایی را که در داخل (پایگاه) بود، نابود کرد."

او گفت: "هواپیماها بسیاری از مناطق در داخل و حومه حلب را هم هدف قرار دادند."

ادامه درگیری‌ها

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، از ادامه درگیری‌ها در مناطق مختلف این کشور خبر داده است. به گزارش رویترز، این خبرگزاری گفته است که ده‌ها نفر از "تروریست‌های مزدور" در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد نیز امروز (جمعه، ۱۲ اکتبر) اعلام کرد که در حال آماده شدن برای کمک به صدها هزار پناهجوی سوری در طول زمستان آینده است.

براساس داده‌های سازمان ملل متحد ۳۴۰ هزار نفر از مردم سوریه تاکنون به کشورهای همسایه گریخته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.