توافق دولت‌های بریتانیا و اسکاتلند بر سر برگزاری همه‌پرسی استقلال

به روز شده:  08:53 گرينويچ - 14 اکتبر 2012 - 23 مهر 1391

اسکاتلند آزاد، شعاری که رویای استقلال طلبان و کابوس دولت مرکزی بریتانیاست

دولت محلی اسکاتلند گفته است که در خصوص برگزاری یک همه پرسی برای استقلال از بریتانیا به اهداف خود رسیده است.

نیکولا استرجن، معاون وزیر اول اسکاتلند گفته است که بر اساس توافق با دولت مرکزی بریتانیا، تصمیمات اداری در خصوص برگزاری همه پرسی در اسکاتلند گرفته خواهند شد.

قرار است که همه پرسی در پائیز سال ۲۰۱۴، تاریخ مورد علاقه دولت محلی اسکاتلند، برگزار شود.

جزئیات توافق دولت مرکزی بریتانیا با دولت محلی اسکاتلند هنوز مشخص نشده است، اما انتظار می رود که تنها یک سوال در متن برگه همه پرسی مطرح باشد و آن هم این که آیا اسکاتلند باید از بریتانیا جدا شود یا نه؟

همچنین اجازه داده خواهد شد که نوجوانان اسکاتلندی از سن ۱۶ سالگی در همه پرسی رای دهند. این در حالی است که شرط سنی رای دادن در بریتانیا داشتن حد اقل ۱۸ سال است.

خانم استرجن گفته است که توافق به عمل آمده با دولت بریتانیا سبب آن خواهد شد که هر دو طرف به نتیجه همه پرسی از لحاظ حقوقی کاملا پایبند باشند.

او گفت که شکی ندارد که پس از ۳۰۰ سال یکپارچگی با انگلستان، مردم اسکاتلند کشوری عادلانه تر و ثروتمندتر را خواهند خواست که فقط با استقلال میسر خواهد بود.

در همین حال، مایکل مور، وزیر امور اسکاتلند در دولت مرکزی بریتانیا که طرف مذاکره خانم استرجن بوده است، گفت که دو سال آینده به دولت فرصت خواهد داد که مزایای باقی ماندن در بریتانیا را برای مردم اسکاتلند تشریح کند و از آنها بخواهد که به جدایی رای ندهند.

یک مشکل عمده دولت بریتانیا، این است که حزب اصلی حاکم (حزب محافظه کار) در میان مردم اسکاتلند محبوبیت و پایگاه عمده ای ندارد. از میان ۵۹ نماینده حوزه های انتخابیه اسکاتلند در پارلمان بریتانیا، تنها یک نماینده از حزب محافظه است که او هم از یک حوزه انتخابی هم مرز با انگلستان انتخاب شده است.

بدین ترتیب دولت در مقابله با طرح استقلال اسکاتلند به شدت به حمایت حزب ائتلافی لیبرال دموکرات و حزب مخالف کارگر نیازمند است.

اسکاتلند دارای جمعیت کمی نسبت که کل جمعیت بریتانیا است، اما از منابع غنی نفت و گاز در دریای شمال برخوردار است.

دولت محلی اسکاتلند معتقد است که با حفظ برنامه های عدالت اجتماعی در حوزه های آموزشی و بهداشتی، ایجاد شرایط رقابتی برای تجارت و صنعت و همچنین دسترسی به درآمد ناشی از نفت و گاز دریای شمال (که در حال حاضر به خزانه داری دولت مرکزی ریخته می شود) قادر خواهد بود که در صورت رای موافق مردم در همه پرسی، کشور مستقل اسکاتلند را – پس از ۳۰۷ سال یکپارچگی با انگلستان – بار دیگر تاسیس کند.

اما دولت مرکزی بریتانیا می گوید که استقلال اسکاتلند، هم اسکاتلند را تضعیف و آسیب پذیر خواهد کرد و هم بریتانیا را.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.