صادرات آمريکا به ايران افزايش يافت

به روز شده:  02:13 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

صادرات دارو و تجهیزات پزشکی و لبنیات به ایران در اثر تحریمها کاهش یافته است

با وجود تحریمهای اقتصادی علیه ایران، صادرات آمریکا به ایران نزدیک به ۳۰ درصد افزایش یافته است.

بنا به اعلام دفتر اطلاعات آماری آمریکا، صادرات آن کشور به ایران از ۱۵۰ میلیون دلار در سال گذشته به بیش از ۱۹۹ میلیون دلار در هشت ماهه نخست امسال افزایش یافته است.

بزرگترین قلم صادراتی به ایران در این سال، محموله های گندم به ارزش ۸۹ میلیون دلار بوده است. اما بدون احتساب گندم، صادرات آمریکا به ایران در ماه اوت سال جاری میلادی به شدت کاهش می یافت.

این کاهش به ویژه مشمول صادرات دارو و تجهیزات پزشکی و لبنیات به ایران شده است.

صدور مجوز این نوع محصولات از طریق وزارت دارایی آمریکا صورت می گیرد.

هر چند ایران هنوز می تواند چنین محصولاتی را وارد کند، اما شرکتهای آمریکایی ماههاست شکایت می کنند که به واسطه تحریمها، دریافت پول از واردکنندگان ایرانی دشوارتر شده است.

بجز چند بانک ایرانی که هنوز قادر به تبادل ارز خارجی هستند، اکثر بانکهای ایران در اثر تحریمها در فهرست سیاه دولت آمریکا قرار گرفته اند.

علاوه بر این، صادرات کالاهای پزشکی و دارویی، اعم از داروهای انسان و دام، از رقم ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار به ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار کاهش یافته است.

صادرات خمیر کاغذ و کاغذ باطله هم روند کاهشی داشته است.

آمریکا و اتحادیه اروپا ایران را به پنهانکاری در برنامه هسته ای اش متهم می کنند و تحریمهای اقتصادی متنوعی را علیه ایران به اجرا گذاشته اند.

ایران این اتهامات را رد می کند و می گوید که برنامه هسته ایش صلح آمیز است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.