درخواست اخضر ابراهیمی از ایران برای کمک به برقراری آتش‌بس در سوریه

به روز شده:  23:20 گرينويچ - دوشنبه 15 اکتبر 2012 - 24 مهر 1391
اخضر ابراهیمی

اخضر ابراهیمی بر توقف ارسال تسلیحات به دو طرف درگیر تاکید کرد

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل متحد در بحران سوریه، از ایران خواسته تا به برقراری آتش بس در سوریه در تعطیلات عید قربان کمک کند.

در جریان بازدیدش از تهران، آقای ابراهیمی گفت چنین آتش بسی می تواند "زمینه را برای ایجاد فرایند سیاسی" فراهم کند.

در لوکزامبورگ، وزرای خارجه اتحادیه اروپا ضمن اعلام حمایت از تلاشهای آقای ابراهیمی، تحریمهای جدیدی را علیه سوریه اعلام کردند.

دارائی های ۲۸ شهروند دیگر سوریه و دو شرکت سوری مشمول این تحریمهای جدید شده اند.

ترکیه میگوید شمار پناهجویان سوری در اردوگاه های مرزی آن کشور به ۱۰۰ هزار نفر رسیده که حداکثر ظرفیتی است که می تواند میزبانی کند.

در داخل سوریه، ارتش اتهام استفاده از بمبهای خوشه ای علیه مخالفان مسلح را تکذیب کرده است. سازمان دیدبان حقوق بشر پیشتر این اتهام را متوجه ارتش سوریه کرده بود.

ارتس سوریه با انتشار بیانیه ای که در تلویزیون دولتی قرائت شد گفت این نوع تسلیحات را در اختیار ندارد و اتهامات سازمان دیدبان حقوق بشر را "کلاً بی اساس" توصیف کرده است.

وضعیت رو به وخامت است

آقای ابراهیمی پس از دیدار با مقامهای ارشد ایران با صدور بیانیه ای بر "درخواست دبیر کل سازمان ملل متحد برای برقراری آتش بس و توقف ارسال تسلیحات به دو طرف درگیر تاکید کرد."

در این بیانیه، نمیانده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در بحران سوریه تاکید کرد که "بحران سوریه هر روز وخیمتر می شود و خونریزی ها باید سریعا ً متوقف شوند."

اخضر ابراهیمی بعد از ترک تهران، وارد عراق شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.