ملاله یوسفزی در بیمارستانی در بیرمنگهام بستری شد

به روز شده:  15:34 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

پزشکان بریتانیایی گفته اند که شرایط ملاله یوسفزی هنور بحرانی است

رئیس بخش پزشکی بیمارستانی که ملاله یوسفزی، دختر نوجوان پاکستانی در حال حاضر در آن بستری است، گفته است که ملاله هم اکنون تحت مراقبت شماری از پزشکان قرار دارد، اما هنوزشرایطش بحرانی است.

این دختر نوجوان پاکستانی، که هفته گذشته هدف طالبان قرار گرفت، روز گذشته برای درمان به بریتانیا اعزام شد و هم اکنون در بیمارستانی در شهر بیرمنگهام بستری است.

افراد مسلح وابسته به طالبان هفته گذشته ملاله را از ناحیه سر هدف تیراندازی قرار دادند.

پیشتر مقامات نظامی پاکستان اعلام کردند که این دختر ۱۴ ساله نیازمند درمان طولانی مدت است تا عوارض جسمی و روحی این حمله برطرف شود.

گفته شده که بخشی از استخوان های جمجمه او که بر اثر اصابت گلوله آسیب دیده اند، باید ترمیم شود.

این دانش‌آموز پاکستانی که از ۱۱ سالگی برای بی‌بی‌سی درباره خاطراتش از زندگی در دوران حاکمیت طالبان مطلب می‌نوشت، از سوی طالبان به "تبلیغ سکولاریزم" متهم شده است.

گفته شده است که امارات متحده عربی تامین هزینه‌های اعزام ملاله به بریتانیا را به عهده گرفته است.

روز سه‌شنبه گذشته دو مرد مسلح در یکی از محله‌های شلوغ شهر خودروی حامل چندین دختر مدرسه‌ای را متوقف کردند و یکی از آنها به داخل خودرو رفت و پرسید که کدام یک از دختران، ملاله یوسفزی است. بعد، سه گلوله شلیک کرد که یکی از آنها به جمجمه ملاله خورد و دو نفر دیگر نیز زخمی شدند.

وزیر کشور پاکستان برای دستگیری فرمانده طالبان مبلغ یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. گفته می شود افراد تحت فرمان فرمانده طالبان اقدام به این تیراندازی کردند.

در همین حال آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان در جریان اجلاس سران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) که در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان در جریان است با اشاره به تیراندازی به ملاله یوسفزی گفت: " حمله طالبان به این دختر ۱۴ ساله که از یازده سالگی برای آموزش و تحصیل دختران فعالیت می کند، به معنای حمله به تمامی دختران در پاکستان و حمله به تمامی مردم فرهیخته است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.