پارلمان اسرائیل به انحلال خود رای داد

به روز شده:  10:00 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

با انحلال کنست انتخابات پارلمانی زودهنگام برگزار خواهد شد

کنست، پارلمان اسرائیل، پس از مذاکرات طولانی هشت ساعته به اتفاق آرا به انحلال خود رای داد. به این ترتیب انتخابات پارلمانی زودهنگام روز ۲۲ ژانویه برگزار خواهد شد.

این انحلال با ۱۰۰ رای موافق و بدون رای مخالف تصویب شده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته اعلام کرده بود که از آنجایی که پارلمان نتوانسته بر سر بودجه به توافق برسد انتخابات را زودتر از موعد برگزار خواهد کرد.

مطابق نظرسنجی‌ها، حزب لیکود آقای نتانیاهو و احزاب دست راستی و مذهبی که از سال ۲۰۰۹ دولتی ائتلافی را با هم تشکیل داده‌اند به سادگی می‌توانند در این انتخابات پیروز شوند. بر این مبنا با وجود این که لیکود احتمالا کرسی‌های بیشتری را در اختیار خواهد گرفت، همچنان باید برای تشکیل کابینه با احزاب دیگر ائتلاف کند.

نخست‌وزیر اسرائیل، که مکررا ایران را خطری برای موجودیت اسرائیل دانسته، خطاب به نمایندگان کنست گفته است که: "هر کسی که تهدید اتمی ایران برای اسرائیل را دست کم بگیرد حتی برای یک روز هم شایستگی رهبری اسرائیل را ندارد."

آقای نتانیاهو همچنین گفته است که اسرائیل توانایی بالایی برای اقدام علیه ایران دارد.

بنیامین نتانیاهو در ماه‌های گذشته با لحنی تند از ضرورت مقابله با ایران سخن گفته است، البته همه مقامات اسرائیلی با موضع تند نخست‌وزیر همراه نبوده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.