تورجانزاده: هیچ کسی نمی‌تواند مانع دعوت مذهبی شود

به روز شده:  16:01 گرينويچ - سه شنبه 16 اکتبر 2012 - 25 مهر 1391

اکبر تورجانزاده گفت، مفتی مسلمانان روسیه امکان منع دیدار علمای غیررسمی تاجیکستان را در مساجد این کشور ندارد

اکبر تورجانزاده، از چهره‌های سرشناس مذهبی و سیاسی تاجیکستان گفت که مفتی مسلمانان روسیه امکان منع دیدار علمای غیررسمی تاجیکستان را در مساجد این کشور ندارد.

او روز سه‌شنبه‌ ۱۶ اکتبر به بی بی سی در واکنش به گزارشها درباره این که علمای اسلامی تاجیکستان تنها در صورت موافقت شورای علمای دین این کشور می توانند در مساجد روسیه وعض بگویند گفت: "رویل غین الدّین، مفتی مسلمانان روسیه تمام مسجدهای این کشور را تحت نظارت ندارد. در روسیه دهها مفتیات مستقل هستند که آقای غین‌الدین را اعتراف نمی‌کنند."

از سوی دیگر، به گفته آقای تورجانزاده، علمای اسلامی تاجیکستان می‌توانند با امامان خطیب مساجد روسیه مستقیماً موضوع استفاده مسجد برای ملاقات با شهروندان تاجیکستان مقیم روسیه را مطرح کنند.

او گفت که در جریان دیدار خود و برادرش ایشان نور‌الدین از روسیه که ۲۷ اوت سال جاری شروع شده و بیش از یک ماه ادامه‌ داشته است، در مساجد شهرهای روسیه با مهاجران تاجیک دیدار و گفتگو کرده و در این زمینه هیچ مشکلی پیش نیامده است.

آقای تورجانزاده گفت: "هدف از این دیدارها فقط امر معروف و نهی منکر و رساندن دعوت خدا به هم‌وطنان برون‌مرزی بوده و اهداف سیاسی نداشته است."

بر اساس گزارشها رویل غین الدین، مفتی مسلمانان روسیه در دیدار با سعیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان، یک نهاد مذهبی تحت نطر دولت تاجیکستان در شهر مسکو گفته است، در مساجد روسیه تنها علمای اسلامی رسمی تاجیکستان صحبت و موعظه خواهند کرد.

خبرگزاری “Asia-plus” از قول دفتر مطبوعات اداره مهاجرت تاجیکستان در روسیه نوشته است، در این دیدار آقای غین‌الدین تأکید کرده است که هم اکنون علما یا نمایندگان احزاب سیاسی تنها با نامه رسمی شورای علمای اسلامی تاجیکستان در مؤسسات مذهبی روسیه سخنرانی می کنند.

به گفته او، تا حال چند تن از چهره‌های شناخته نشده مذهبی و سیاسی تاجیکستان برای برگزاری ملاقات با مهاجران تاجیک در مساجد مراجعه کرده، اما این گونه درخواستها رد شده است.

سعیدمکرم عبدالقادرزاده، رئیس شورای علمای اسلامی تاجیکستان، یک نهاد مذهبی تحت نطر دولت تاجیکستان در هفته گذشته به روسیه سفر کرده و با علمای اسلامی این کشور و مهاجران کاری تاجیک دیدار و گفتگو کرده بود.

این سفر در پی دیدار علمای سرشناس تاجیکستان، برادران ایشان نوریدّینجان و اکبر تورجانزاده از شهرهای مختلف روسیه و ملاقات با مهاجران تاجیک صورت گرفته است.

قبلاً محی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی، حزب عمده مخالف دولت تاجیکستان و نماینده پارلمان این کشور در شهر و ولایات روسیه با مهاجران تاجیک دیدار کرده بود.

“جومهورییت”، نشریه رسمی دولت تاجیکستان با کنایه نوشته بود، با وجود بیماری سنگین مادرش که در جریان دیدار آقای کبیری درگذشت، او ملاقاتهایش با مهاجران تاجیک در روسیه را لغو نکرد.

هم اکنون شورای علمای اسلامی تاجیکستان در همکاری با مفتی مسلمانان روسیه تلاش دارند، تا از برگزاری دیدار چهره‌های سرشناس سیاسی و مذهبی مخالف دولت با مهاجران تاجیک در روسیه جلوگیری کنند.

به اعتقاد کارشناسان، در چند سال اخیر فشارهای نهادهای دولتی بر سازمانهای مذهبی و علمای غیررسمی افزایش یافته است.

در کنار ممنوع شدن حضور جوانان زیر سن ۱۸ سال در مساجد، منع پوشش اسلامی در مؤسسات تعلیمی، محدودیت در داشتن ریش و تعیین امام-خطیبهای مساجد جامع از جانب کمیته دین تاجیکستان، به دستور این کمیته و شورای علمای اسلامی این کشور، مسجد جامع موسوم به "محمدیه" در ناحیه وحدت تعطیل شد.

امام-خطیبی این مسجد را ایشان نورالدینجان، چهره سرشناس مذهبی و برادر اکبر تورجانزاده به عهده داشته و به گفته شاهدان عینی در نماز جمعه بیش از ۱۰ هزار نمازگزار در این مسجد گردهم می‌آمدند.

ضمناً، وزارت خارجه آمریکا در گزارش وضع آزادیهای مذهبی در سال ۲۰۱۱ از موارد نقض حقوق دینداران در تاجیکستان انتقاد کرده بود.

در گزارش این وزارتخانه تأکید شده بود، پلیس شهر دوشنبه ۳۰ مرد را به دلیل داشتن ریش در بازارها بازداشت کرده است. این در حالیست که در قانون دین این کشور برای داشتن ریش محدودیتی تعیین نشده است، اما مسئولان نهادهای دولتی، معلمان مکتب و دانشگاهها و دانشجویان حق گذاشتن ریش را ندارند.

در این گزارش آمده است، تنها به خاطر داشتن ریش پرویز ترسون اف، فوتبال‌باز دسته "خیر" ناحیه وحدت از جانب فدراسیون فوتبال تاجیکستان از حق شرکت در بازیها محروم شده است.

همچنین، دیده‌بان حقوق بشر در گزارش خود که ماه ژانویه سال جاری منتشر شد، گفته بود، طبق قانون جدید دین، دولت از اختیارات گسترده کنترول تحصیلات مذهبی و انجام مراسم مذهبی برخوردار است.

در این گزارش از بسته شدن مساجد ثبت ناشده، ایجاد مانع در راه آموزش مذهبی، محدودیت برای ادای نماز جوانان در مسجد و آموزش مذهبی آنها در خارج کشور انتقاد شده بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.