جورج مک گاورن رقیب نیکسون در انتخابات ۱۹۷۲ درگذشت

به روز شده:  21:50 گرينويچ - 21 اکتبر 2012 - 30 مهر 1391
جورج مک گاورن

آقای مک گاورن از پیشتازان آرمان های لیبرال حزب دموکرات بود

جورج مک گاورن سناتور سابق آمریکایی که در سال ۱۹۷۲ به عنوان نامزد دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری با ریچارد نیکسون رقابت کرد در سن ۹۰ سالگی در گذشته است.

خانواده مک گاورن گفت او که در یک مرکز نگهداری بیماران در سیو فالز در داکوتای جنوبی بستری بود سه روز پیش وارد کما شده بود.

مک گاورن که یکی از قهرمانان آرمان های لیبرال ها بود از مخالفان صریح اللهجه جنگ ویتنام به حساب می آمد اما انتخابات را با اختلاف زیاد به نیکسون باخت.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا او را "دولتمردی با وجدانی بزرگ و اعتقادات راسخ" توصیف کرده است.

بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق آمریکا که در سال ۱۹۷۲ برای مبارزات انتخاباتی مک گاورن کار می کرد و همسرش هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا در یک بیانیه مشترک گفتند که آقای مک گاورن در طول زندگی "برای پیشبرد خیر همگانی و کمک به دیگران در تحقق توانایی های بالقوه شان تلاش کرد."

میت رامنی نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که با آقای اوباما رقابت می کند آقای مک گاورن را یک "حامل تزلزل ناپذیر آرمان های حزبش و قهرمان جنگ جهانی دوم" توصیف کرد که اشاره ای به خدمت او به عنوان خلبان در نیروی هوایی بود.

"صدای ممتاز"

خانواده مک گاورن در بیانیه ای گفت که او صبح روز یکشنبه درگذشت.

او گفت: "این یک موهبت بود که پدرمان عمری دراز، موفق و سازنده در پیشبرد مبارزه با گرسنگی داشت و صدایی ممتاز برای میلیون ها نفر بود و برای صلح مبارزه کرد."

خانواده مک گاورن گفت که او پیشتر در ماه جاری به علت کهولت سن و مجموعه ای از بیماری های مرتبط با آن به مرکز نگهداری بیمارانی که امیدی به بهبود آنها نیست منتقل شده بود.

آقای مک گاورن ابتدا در سال ۱۹۵۶ وارد کنگره شد.

پس از پیروزی ریچارد نیکسون در انتخابات سال ۱۹۷۲ معلوم شد که کمیته انتخاباتی آقای نیکسون از حیله هایی برای پیروزی از جمله ورود غیرقانونی به ستاد ملی حزب دموکرات در هتل واترگیت در شهر واشنگتن استفاده کرده بود.

نیکسون که از قبل از آن حوادث در مبارزات پیش بود طی یکی از گسترده ترین پیروزی ها در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد کاخ سفید شد.

با این حال او در سال ۱۹۷۴ پس از فاش شدن ابعاد رسوایی واترگیت مجبور به استعفا شد.

مک گاورن برای کسب نامزدی حزب دموکرات دو بار دیگر در سال های ۱۹۶۸ و ۱۹۸۴ تلاش کرد.

در آن زمان او صدایی ممتاز برای شاخه لیبرال حزب دموکرات به حساب می آمد.

او پس از چهار سال عضویت در مجلس نمایندگان از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۸۱ به عنوان نماینده داکوتای جنوبی در سنا خدمت کرد.

او به ایجاد برنامه "غذا برای صلح" کمک کرد و در سال ۱۹۶۱ اولین مدیر آن شد.

مک گاورن علیرغم ناکامی در شکست دادن نیکسون تاثیری ماندگار بر سیاست در کشورش داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای کلینتون در سال ۲۰۰۶ در مراسمی در کتابخانه مک گاورن گفته بود: "فکر نمی کنم هیچ نامزدی در تاریخ انتخابات ریاست جمهوری علیرغم شکست چنین تاثیر ماندگاری به جا گذاشته باشد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.