آنچه گذشت
گزارش دومین مناظره انتخاباتی میان اوباما و رامنی

به روز شده:  01:02 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391
برای آگاه شدن از تازه ترین تحولات، این صفحه را ریفرش کنید یا جاوا اسکریپت را فعال کنید
 1. دومین مناظره انتخاباتی میان میت رامنی و باراک اوباما در لانگ آیلند ایالت نیویورک تا دقایقی دیگر برگزار می‌شود. لانگ آیلند جزیره ای است که در جنوب شرقی ایالت نیویورک قرار دارد.

 2. مناظره دوم میان نامزدهای انتخابات آمریکا

 3. با گزارش زنده دومین مناظره انتخاباتی میان باراک اوباما و میت رامنی در خدمت شما هستیم. مناظره ای که هم اکنون با ورود هر دو کاندیدا آغاز شد.

 4. هشتاد نفر از رای دهندگان انتخاب شده اند تا سوال‌های خود را از میت رامنی و باراک اوباما بپرسند.

 5. نخستین سوال توسط یک دانشجو پرسیده شد. او از آقای رامنی و اوباما پرسید چه برنامه هایی برای ایجاد اشتغال دارند.

 6. آقای رامنی مانند مناظره قبلی تاکید کرد که 12 میلیون شغل جدید ایجاد خواهد کرد. اما آقای اوباما این قول او را مورد سوال قرار داد و گفت نباید به سیاست هایی بازگشت که آمریکا را به مشکلاتی که اکنون گریبانگیر آن است بازگرداند.

 7. اوباما رامنی

 8. موضوع انرژی سوالی بود که دومین رای دهنده درباره آن پرسید. آقای اوباما تاکید بر تولید انرژی پاک دارد. میت رامنی می گوید باید در منابعی همچون ذغالسنگ سرمایه گذاری کرد.

 9. آقای رامنی سیاست‌های آقای اوباما را مورد انتقاد قرار داد. او گفت اگر سیاست های وی کارآمد بود، در حال حاضر قیمت بنزین تا این حد بالا نبود. آقای اوباما در پاسخ به مشکلاتی اشاره کرد که با ورودش به کاخ سفید با آنها روبرو بود.

 10. میت رامنی و باراک اوباما

 11. درباره مالیات، میت رامنی می‌گوید تلاش خواهد کرد به خانواده های طبقه متوسط فشار بیشتری نیاید. اما باراک اوباما می گوید با سیاست هایی که میت رامنی در ذهن دارد، این موضوع امکان پذیر نخواهد بود. بحث مالیات، یکی از مهمترین تفاوت‌های دو نامزد ریاست جمهوری است.

 12. درباره ایجاد امکانات مساوی برای زنان در محل کار، باراک اوباما می گوید بدون حضور زنان در جامعه، اقتصاد آمریکا نمی تواند پیشرفت کند. او می گوید خودش صاحب دو دختر است و این نگرانی برای او وجود دارد.

 13. امیر پیام، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی که از ایالت مریلند مناظره را دنبال می‌کند، می‌گوید تلاش باراک اوباما برای فعالتر بودن در مناظره دوم کاملا آشکار است. او دائما به رقیب خود نگاه می‌کند و با راه رفتن بر روی صحنه سعی می‌کند خود را مطمئن تر از دفعه پیش نشان دهد.

 14. میت رامنی و باراک اوباما در مناظره دوم

 15. میت رامنی می‌گوید اگر به اوباما دوباره رای دهید مصائب چهار سال گذشته در زمینه اقتصاد و اشتغال ادامه خواهد یافت.

 16. تماشاگران و حاضران به همراه گروهی از رای دهندگانی که هنوز تصمیم خود را نگرفته اند، در این مناظره با طرح سوالاتی از کاندیداها درباره مسائل داخلی و خارجی به نوعی نقش نمایندگی افکار عمومی جامعه آمریکا را ایفا می‌کنند.

 17. یکی از حاضرین سوالی را درباره امنیت در سفارت های آمریکا پرسید. او گفت چرا در سفارت آمریکا در لیبی امنیت بیشتر نبوده است. آقای اوباما گفت دستور داده است امنیت سفارت های آمریکا در منطقه افزایش یابد و تحقیقی درباره آن انجام گیرد. میت رامنی اما از آقای اوباما انتقاد کرده و گفت دولت وی در این زمینه کوتاهی کرده است.

 18. چه تفاوتی میان سیاست های میت رامنی و جورج بوش وجود دارد؟ این سوالی بود که یکی از تماشاگران از میت رامنی پرسید. آقای رامنی گفت: ایجاد شغل بیشتر، سیاست هایی برای تامین نیازهای انرژی آمریکا و تغییر

 19. رامنی میگوید باید مهاجران امکان آنرا داشته باشند تا از مسیر قانونی و گرفتن کارت سبز به آمریکا بیایند. اوباما از رامنی به خاطر حمایتش از طرح تشویق "اخراج داوطلبانه" مهاجران غیر قانونی انتقاد کرد.

 20. میت رامنی از اوباما می‌پرسد: " آقای رئیس جمهور آیا از محل سرمایه گزاری حقوق بازنشستگی ات خبر داری؟." اوباما پاسخ می‌دهد: "سپرده بازنشستگی من به بزرگی مال شما نیست."

 21. امیر پیام: هر دو کاندیدا سعی می‌کنند در زمینه مهاجرت ضمن نقد برنامه‌های یکدیگر به مهاجران اغلب لاتین تبار آمریکا وعده دهند که اگر رای بیاورند تسلیهاتی برای اقامت قانونی آنها فراهم خواهند کرد. موضوعی که قابل درک‌تر خواهد بود اگر بدانیم آمریکا پذیرای حدود 60 میلیون لاتین تبار است که امسال 20 میلیون و پانصد هزار نفر از آنها واجد شرایط هستند.

 22. میت رامنی در نقد سیاست‌های آقای اوباما در زمینه خاورمیانه گفت که او ابتدای رییس جمهوری خود را با برگزاری تور معذرت خواهی در خاورمیانه شروع کرد. اشاره ای به سخنان قاهره آقای اوباما.

 23. رامنی می‌گوید حمله به سفارت آمریکا در بنغازی کل سیاست رئیس جمهور در خاور میانه را زیر سوال می برد. "سیاست رهبری از پشت که الان مقابل دیده‌های ما در حال فروریزی است."

 24. میت رامنی و اوباما مناظره

 25. موضوع اسلحه و حق داشتن سلاح سوال دیگری بود که از نامزدها پرسیده شد. این سوال در سالی مطرح می‌شود که از نظر حوادثی نظیر کشتار بتمن در دنور کلورادو یا حمله نژادپرستانه به پرستشگاه سیک‌ها برجسته بود.

 26. کیم قطاس، خبرنگار بی‌بی‌سی در توئیتی می‌گوید: "اما اوباما در حقیقت به سوالی که راجع به حمله مرگبار به سفارت آمریکا در لیبی بود پاسخ نداد."

 27. هیچ یک از دو کاندیدا در بحث قوانین خرید سلاح گرم راحت به نظر نمی‌رسند. در نهایت مجری وقتی اوباما بحث را به حوزه سیاست‌های آموزشی می‌کشد، به سوال بعدی می‌رود.

 28. رامنی در پاسخ به سوالی راجع به فرار سرمایه می‌گوید " ما سرمایه گزاری در آمریکا را جذاب نکرده ایم و در نتیجه سرمایه‌ها به خارج می‌‎روند." او وعده داد که این روند را معکوس کند.

 29. امیر پیام: میت رامنی امشب همان مهاجم فعال مناظره نخست نیست. او کمی مضطرب به نظر می‌رسید و شعارهای انتخاباتی خود در مورد اشتغال و مالیات را بارها تکرار می‌کند. شاید بعید نباشد که ناظران پس از پایان امشب آقای رامنی را کمتر از مناظره نخست موفق ارزیابی کنند. اگر چه آنها که طرفدار متانت و آرامش هنگام صحبت کردن هستند ممکن است این بار آقای رامنی را بیشتر بپسندند.

 30. در موضوع اشتغال، اوباما اذعان کرد که برخی از مشاغلی که به خارج از آمریکا منتقل شده اند، به آمریکا باز نخواهند گشت، اما گفت: " من به دنبال ایجاد مشاغل با درآمد بالا و با تخصص بالا هستم."

 31. آخرین سوال این مناظره در نوع خود جالب بود. از نامزدها پرسیده شد که از نظر آنها بزرگترین ادراک نادرستی که جامعه در مورد آنها دارد کدام است.

 32. میت رامنی در پاسخ به سوال آخر  به مطلبی که از او نقل شده اشاره کرد که در آن گفته بود 47% مردم آمریکا مالیات نمی‌دهند و به نوعی این افراد را بی اهمیت جلوه داده بود.

 33. در پایان مناظره اعضای خانواده‌های هر دو نامزد بر روی صحنه آمدند و در کنار آنها حاضر شدند. نمادی از اهمیت خانواده مداری در جامعه آمریکا.

 34. اوباما در پایان می‌گوید رامنی مردمی که تمام زندگی شان را کار کرده اند، دانشجویان و نظامیانی که در خارج از کشور درگیر جنگ هستند را نادیده می‌گیرد. اوباما افزود: "من می‌خواهم برای این مردم بجنگم چون اعتقاد دارم که اگر این مردم پیروز شوند، کشور پیروز شده است."

 35. رامنی:"او (اوباما) سخنران خوبی است، اما ما باید به کارنامه اش نگاه کنیم."

 36. میت رامنی و باراک اوباما

 37. از اینکه با گزارش لحظه به لحظه دومین مناظره میان باراک اوباما و میت رامنی همراه ما بودید سپاسگزاریم. لطفا مناظره بعدی این دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا را هم به طور لحظه به لحظه از دفتر واشنگتن بی‌بی‌سی فارسی با ما دنبال کنید. این مناظره هفته آینده در ایالت فلوریدا برگزار خواهد شد و بر موضوع‌ سیاست خارجی متمرکز خواهد بود.

 38. خانواده‌های میت رامنی و باراک اوباما

نکات مهم

به روز شده: 17 اکتبر 2012
 • دومین مناظره میان باراک اوباما و میت رامنی در لانگ آیلند نیویورک برگزار می‌شود.
 • تنها 21 روز دیگر به انتخابات آمریکا باقی مانده است و هر دو نامزد تلاش می‌کنند با سخنان خود آراء مردم را به نفع خود سوق دهند.
 • ناظران در آمریکا می‌گویند باراک اوباما در نخستین مناظره عملکرد ضعیفی داشت و این بار تلاش خواهد کرد آنرا جبران کند.
 • در این مناظره به موضوع‌هایی همچون مشکلات داخلی و سیاست‌های خارجی آمریکا پرداخته خواهد شد.
 • مجری این مناظره کَندی کراولی، خبرنگار ارشد سی‌ ان ان خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.