پلیس آمریکا: توطئه بمبگذاری در ساختمان بانک مرکزی آمریکا خنثی شد

به روز شده:  20:17 گرينويچ - چهارشنبه 17 اکتبر 2012 - 26 مهر 1391
ساختمان بانک مرکزی آمریکا در نیویورک

ساختمان بانک مرکزی آمریکا در نیویورک که گفته می شود هدف بمبگذاری بوده است

پلیس فدرال آمریکا اعلام کرده است که مردی بنگلادشی را که گفته می‌شود با القاعده مرتبط بوده، به اتهام برنامه‌ریزی برای بمبگذاری و ویران کردن ساختمان بانک مرکزی آمریکا دستگیر کرده است.

به گفته مقامات دادستانی فدرال در بروکلین، او که "قاضی محمد رضوان الاحسان نفیس" نام دارد و ۲۱ ساله است، هنگامی بازداشت شد که در منهتن نیویورک به خیال خود تلاش می کرد بمبی واقعی را منفجر کند. بمبی تقلبی که حدود ۴۵۴ کیلوگرم وزن داشت.

اما این بمب در واقع یک بمب غیرواقعی بود که در جریان یک عملیات فریب در اختیار او قرار گرفته بود.

آقای نفیس به تلاش برای استفاده از سلاح کشتار جمعی و تلاش برای حمایت عملی از القاعده متهم شده است.

آن طور که پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی می گوید آقای نفیس ژانویه گذشته وارد آمریکا شده بود و از آن هنگام به دنبال برقراری ارتباط با کسانی بوده که بتوانند در اجرای نقشه اش او را کمک کنند.

بر اساس گفته بازپرس اف بی آی، در همین مدت، یکی از کسانی که او برای درخواست کمک پیدا کرد مامور مخفی پلیس فدرال آمریکا بوده است.

پس از آن مامور مخفی ۲۰ بسته از موادی به ظاهر منفجره به وزن حدود ۲۴ کیلوگرم به آقای نفیس داد.

این دستگیری جدیدترین از نوع خود محسوب می شود که طی آن اف بی آی با دام گذاری برای مظنونان به حملات تروریستی آنها را بازداشت می کند.

ساختمان بانک مرکزی آمریکا در منطقه تجاری منهتن نیویورک قرار دارد و تنها چند صد متر با دو ساختمان پیشین تجارت جهانی فاصله دارد که در حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ فروریختند.

آقای نفیس پس از بازداشت اظهار داشته که از نظر او بهترین راه مورد حمله قرار دادن آمریکا، حمله به "اقتصاد این کشور" است. به گفته مقام های پلیس فدرال، او گفته که چندین هدف را مورد نظر داشته از جمله ساختمان بوری نیویورک و کشتن چند مقام عالیرتبه ایالات متحده.

او پیش از دستگیری ویدئویی از خود منتشر کرده بود که در آن می گفت "ما تا هنگامه پیروزی یا شهادت از پای نخواهیم نشست."

بنابر گزارش ها، آقای نفیس که بنگلادشی است به بازپرسان گفته که با گروه القاعده در ارتباط بوده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.